úterý
30. listopadu 2021
svátek slaví Ondřej
Etiketa domácí
© Zdroj: Knižní nakladatelství Backstage BooksEtiketa do každé domácnosti. Vychází nová kniha Daniela Šmída, s předmluvou „farářky ze StarDance“

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Autor článku: 
Martin Toman

„Fascinuje mě klid a harmonie vyzařující z osob, které se k sobě i ostatním chovají s úctou a respektem,“ říká lektor etikety a mentor Daniel Šmíd, propagátor chování a oblékání na úrovni. „Miluji atmosféru domovů, které oplývají čistotou, neobyčejnou útulností a přívětivostí. Vzbuzuje to ve mne pocit štěstí a radosti. Právě takovou náladou je celá kniha prosycena.“

Šmíd se rozhodl narušit představu, že etiketa se týká jen společenských akcí nebo obchodních jednání, a zaměřil se na domácí prostředí. Podle jeho názoru nás formuje a je zodpovědné za to, jaké návyky pak máme právě ve společnosti. I za to, jak se chovají třeba děti.

„To, co se vaše děti naučí doma, mohou potom používat tam, kde doma nejsou,“ vysvětluje Šmíd, proč je kniha určena primárně párům, respektive rodičům. „V domácnostech je podle mého názoru důležitá harmonie, respekt k ostatním obyvatelům, ať už jste partneři, nebo jste malou či velkou rodinou. Etiketa se nachází v každém z našich domovů a v podstatě také v každém vztahu."

 

Kde bydlí etiketa?

Knihu Etiketa domácí uvozuje předmluva Martiny Viktorie Kopecké, farářky Církve československé husitské a účastnice aktuální jedenácté řady taneční soutěže StarDance.

„Na stránkách, které se před vámi otevřou, najdete cestu, po které bude zábava a radost kráčet,“ uvádí Kopecká. „Etiketa s vámi bude bydlet doma a rozhodně ji nebudete považovat za nevítaného hosta, který se rozvaluje po celém bytě a jde s vámi i do restaurace a v neděli na mši a pak ještě na zmrzlinu. Naopak, díky ní se toho hodně změní k lepšímu. A nebude to jako žďuchanec do žeber, ale změna přijde s uvědoměním a vlastně i s úlevou.“

Po předmluvě totiž následují doporučení pro konkrétní situace od podávání snídaně a oběda po vítání návštěv a pohoštění známých. Vedle toho, jak se chovat od ložnice po toaletu, rozebírá kniha také okamžiky, kdy jako rodina domov opouštíme, ať už za návštěvou divadla, kavárny, nebo se třeba vydáváme na cestu vlakem. Text navíc doplňuje dvacítka originálních koláží ilustrátorky Terezy Kovandové.

 

Stavební kámen domácnosti

Stejně jako v případě loňského Smart Casual - tedy rukověti moderního gentlemana, jejíž první náklad je již téměř rozebraný – vznikla rovněž Etiketa domácí ve spolupráci s brněnským nakladatelstvím Backstage Books a tak jako její předchůdce si zájem čtenářů nejprve potvrdila na serveru Startovač.cz.

„Předprodej knihy považuji za úspěšný,“ hodnotí crowdfundingovou kampaň Martin Toman, zakladatel Backstage Books. „Zájem o knihu je velký a myslím, že jde mimo jiné o ideální dárek pod stromeček. Pan Šmíd je naprostý perfekcionista a dbá na každý detail. V Etiketě domácí naleznete odpovědi, kterých se vám nedostávalo, a čekám, že se stane základním stavebním kamenem každé domácnosti.“

Publikace o 280 stranách formátu A4 je nyní již k dostání v knihkupectvích a na eshopech, přičemž běžná prodejní cena je 1 190 Kč.

„Musím říct, že se ohromně těším, až si budu v knížce číst,“ přiznává Kopecká. „Prostudovala jsem velkou část jednotlivých kapitol, avšak kniha a monitor notebooku, to jsou zcela jiné světy“

 

O autorovi

Daniel Šmíd je profesionální lektor moderní etikety a propagátor kultivace firemního prostředí, korektního chování a oblékání na úrovni. Má více než dvacet let zkušeností, s nimiž zájemce seznamuje prostřednictvím přednášek, workshopů, seminářů či článků v lifestylových časopisech. Mezi jeho klienty patří nadnárodní korporace, menší i střední firmy, a instituce. Přednáší rovněž na univerzitách a školách. Jeho vášní jsou pánské oděvy a moderní gentlemanství – na toto téma mu v nakladatelství Backstage Books loni vyšla kniha Smart Casual.

 

https://www.backstagebooks.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Za zrušený XXXII. Muzejní adventní trh Muzea východních Čech v Hradci Králové, který se měl konat poslední listopadový víkend, připravuje muzeum  alternativní náhradu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura
Co se děje
30.11.2021

HRADEC KRÁLOVÉ: Otevřený dopis ministru kultury České republiky Lubomíru Zaorálkovi.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
29.11.2021

ČR: Kniha amerického muzikologa Daniela E. Freemana, předního zahraničního odborníka na hudební kulturu v českých zemích osmnáctého století, vychází v nakladatelství Vyšehrad v souvislosti s připravovaným filmem Petra Václava Il Boemo. Josef Mysliveček (1737–1781), syn pražského mlynáře, se díky svému nadání stal jedním z nejznámějších skladatelů vážné opery v druhé polovině osmnáctého století. Dosáhl oslnivých úspěchů v Itálii a ovlivnil mladého Mozarta, s nímž se několik let přátelil. U nás je však dnes Mysliveček znám hlavně díky pozdějším legendám inspirovaným jeho dobrodružným životem a předčasnou smrtí.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
30.11.2021

PLZEŇ: Krátký propagační film o plzeňských Loosových interiérech zvítězil na mezinárodním cestovatelském filmovém festivalu Amorgos Tourism Film Festival, který se konal ve dnech 4. – 9. listopadu 2021 na řeckém ostrově Amorgos. Promosnímek s názvem Adolf Loos Plzeň: Vydejte se za osudy unikátních interiérů od plzeňského studia Petrohrad obdržel hlavní cenu v kategorii Tour destination – Countries a obstál v konkurenci filmů z 37 zemí světa.

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.11.2021