pondělí
6. května 2024
svátek slaví Radoslav



Emoce před oponou a za oponou

Neumětely - fotograf I. Mičkal při práciNEUMĚTELY/RPETY/ZBIROH/CHLUM/RADNICE: Pokud se něčemu říká systematická a zdlouhavá práce, pak je to nepochybně činnost pana Jiřího Valenty, který se již deset let zabývá mapováním scény amatérského divadla. Výsledkem jsou čtyři knihy, které vydalo Národní informační a poradanské středisko pro kulturu (NIPOS)  a obsáhlá internetová databáze, zachycující divadelní činnost ve více jak 6 tis. obcí v ČR.

Svá detailní zkoumání v archivech, ústavech, depozitářích a knihovnách střídá s cestami po velkých městech, ale i naprosto zapomenutých koutech naší republiky, v poslední době s cílem objevit, zaevidovat a zachránit divadelní opony.

Upřímně řečeno, pan Valenta na první pohled působí dojmem uchváceného badatele a dobrodruha a nabídka připojit se na jeden den k jeho skupině zněla více než lákavě. Neumětely - archivní foto

Prvním zastavením výpravy směřované do oblasti Rokycanska se stala obec Neumětely. Na místo, kam věrný Šemík ještě než skonal donesl rytíře Horymíra, jsou místní patřičně hrdí. Proto není s podivem, že se zde člověk s tímto námětem shledá prakticky všude. Neumětely jsou bohužel citelně zasaženy minulým režimem, ale charakteristice „zapomenutý kout“ by se jejich obyvatelé jistojistě bránili.

Kouzlo staré obce  v jeho historickém středu připomíná původně gotický kostel svatých apoštolů Petra a Pavla ze 14. stol., krásná barokní fara s mansardovou střechou, budova školy a památkově chráněná celodřevěná zvonice z 18. století. O mohutných stromech, které dříve zdobily náves se dozvíte jen z fotografií Neumětelské kroniky, na nichž za horkého léta sedí tamější obyvatelé pod jejich korunami. Dnes se na prázdném prostoru návsi otáčejí autobusy. V rámci akce "Z" v osmdesátých letech byl zbourán starý statek a na jeho místě vystavěn kulturní dům.

A právě v tomto kulturním domě visí pěkně vysoko na stěně výřez ze staré opony. Nalezli ji dobrovolní hasiči na půdě při vyklízení hasičské zbrojnice před jejím zbouráním v šedesátých letech. Poškozené části odřízli a zachovali v podstatě dominantní obraz Šemíka s Horymírem při skoku z Vyšehradských hradeb. I přesto, že první zmínky o divadle v Neumětelích se datují do roku 1891, z jeho činnosti zbylo už jen několik fotografií.

Pamětnice a kronikářka Marie Malinská při snaze sestavit co nejvěrnější obraz historie obce zjišťuje nepříjemné skutečnosti. Nalezla např. rodinu v sousedních Hostomicích, z níž vzešel autor několika fotografií divadelních představení i tradičního průvodu Horymírovy jízdy. Při dotazu na fotografie jí však potomci přiznali, že veškerou pozůstalost vyhodili. S tím, že jsou fotografie v rámci pozůstalosti zničeny se však Marie Malinská při sbírání informací ke snímkům i k autorům fotografií setkává mezi dalšími pamětníky častěji. 

Notnější dávkou kontinuity se vyznačuje soubor dochovaných dokumentů ve Rpetech, vísce necelých dvacet kilometrů vzdálené od Neumětel. Zde na Jiřího Valentu a jeho fotografa Ivo Mičkala čekají Václav Kuška, předseda zahrádkářů a kronikář obce v jedné osobě a starosta hasičů Josef Cvárovský. V jednací místnosti kulturního domu je pečlivě připravená Hasičská kronika z roku 1989 a Kniha dramatického kroužku z roku 1921. Především je tu však další opona. Jedná se o dílo malíře pokojů Jana Sedláčka, které se vyznačuje kouzelným naivismem. Ohledně opony je zde vše dobře zdokumentováno, k nahlédnutí jsou dokonce i přesné výdaje na opravu malby.

Přemýšlím, jak tu chvíli očekávání a moment odhalení, Jiří Valenta prožívá. Nejspíš stejně jako já, s pocity rozechvělé zvědavosti.

Alšova opona na ZbirohuS podobnými emocemi jsme vstupovali na zámek Zbiroh, další zastavení naší cesty. Atmosféra je zde jiná v tom, že divadelní oponu Alfonse Muchy všichni dobře znají z řady publikací, výstup k ní se přesto uskutečňuje s nádechem dobrodružství. V dnešním Muchově rozlehlém sále visí na zdi a láká, aby k ní člověk přistoupil a důkladně se zadíval.

Kroky pana Valenty poté vedou do Městského muzea Zbiroh za Mgr. Dagmar Viletovou, která o pobytu Alfonse Muchy na Zbirohu napsala diplomovou práci. Ostatně muzeum poskytuje mnoho podnětného. Oponu Mucha namaloval pro divadelní spolek Sokola v roce 1922 a o rok později mu ji věnoval. Ve Zbirohu ale existovala i další divadelní ochotnická uskupení. Jezdil sem J. V. Sládek, působil zde mladý Fráňa Šrámek a František Frýda. Možná, že Mucha využíval herců i pro své velkolepé inscenace, které pak zvěčňoval na svých plátnech. Odpověď na tuto otázku však přinesou až bádání v archivech.

Chlum (okres Rokycany)Dalším místem tajícího se dechu byl Chlum nad Berounkou. Vesnice, kde dodnes zůstávají stěžejními dějišti hasičská zbrojnice a obecní úřad. Obě tato ohniska leží na opačných stranách, ale případného bloudění nás spolehlivě ušetří dvě směrové cedule na zastávce autobusu hned při příjezdu do vsi. V hospodě, sloužící současně jako zasedací místnost obecního úřadu, visí od stropu mezi štaflemi natažená opona s námětem Oldřicha a Boženy, který nepatří zrovna mezi časté. K malbě je využitá i plocha druhé strany plátna a zřejmě tak sloužila jako kulisa během představení. Zpracování se odlišuje od typicky naivního výrazu malířů pokojů, kteří se často tohoto úkolu ve prospěch ochotnických souborů zhošťovali. V Chlumu se traduje, že tuto oponu jim v hospodě zanechal kočovný divadelník, když neměl na útratu.

Hodnoty svého unikátu si obyvatelé Chlumu i starosta Jiří Rys dostatečně považují. Kromě získání statutu kulturní památky podnikli proto kvůli oponě potřebná bezpečnostní opatření a v současné době zajišťují restaurátorské práce, na které se jim podařilo získat státní dotace.

Poslední zastávkou na naší cestě byly Radnice. Město s jednou z nejdelších divadelních tradic u nás. Ochotnické divadlo zde bylo založeno již v roce 1850 a první hra uvedena v roce 1853. V archívech městského muzea se ukrývají takové poklady jako plakáty k divadelním představením, a to již z roku 1863 tištěné z dřevěné formy. Čím se Radnice zaslouženě řadí na přední místa sborníků a pojednáních o amatérské scéně, je tradice, která od svého založení trvá bez přerušení dodnes. Obec dlouhodobě pořádá festival Radnický divadelní podzim a od roku 1993 také přehlídku divadla pro děti Radnický dráček.

Kateřina Vedralová

P.S. Databázi českého amaterského divadla najdete zde.  

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

RAKOVNÍK: Celkem dvanáct zlatých keltských mincí neboli statérů pocházejících z 3. až 2. století před naším letopočtem. Tak vypadá další zlatý poklad nevyčíslitelné hodnoty objevený na Rakovnicku – oblasti, která před čtyřmi lety proslula unikátním nálezem zlatých šperků z doby stěhování národů. Zatímco mince čeká odborné posouzení a veřejnosti tak zatím zůstávají nepřístupné, šperky vykládané drahokamy je možné vidět na výstavě Záhada zlatých šperků v Muzeu T. G. M. Rakovník: prodloužena je do 30. června.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
29.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: V čele dětského pěveckého sboru Jitro stojí už od roku 1977 sbormistr Jiří Skopal, který své svěřence dovedl k mnoha domácím i mezinárodním oceněním. V podcastu Místní kultury vypravuje o práci sboru a jeho přípravných oddělení, o zážitcích ze zájezdů po Evropě, Americe a Asii i o zkušenostech s publikem, které jsou někdy opravdu překvapivé. Zatímco  návštěvníci koncertů ve Francii nebo v USA neskrývají nadšení, mnohokrát sbor odmění potleskem ve stoje a vyžadují přídavky, v Dánsku není zvykem moc tleskat. Ani Japonci si nepotrpí na přehnané ovace, ale o vystoupení projevují až nezvykle hluboký zájem, dokonce přicházejí do sálu o hodinu dřív a pečlivě studují program. Jak se děti učí zpívat v japonštině nebo v mandarínské čínštině, s jakým repertoárem vystupují a kdo je kmenovým skladatelem sboru, to všechno se dozvíte z rozhovoru s profesorem Jiřím Skopalem. A co je základem toho, aby byl sbor úspěšný? "Hlavní je to, že jsme dobrá parta, že se ve sboru všichni cítíme dobře. A pak máme takové krédo: zazpívat v domově důchodců anebo vyhrát na světové soutěži je stejně důležité."

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
01.05.2024