sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Vizuál k filmu
© Zdroj: Petr Smělík



Dokument natočený ve Zlínském kraji vyhrál hlavní cenu na festivalu v Panamě

ZAHRANIČÍ: Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, rodáka z Uherského Hradiště a absolventa zlínské filmové školy, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Acampadoc v La Villa de los Santos v Panamě. Film, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, uvidí v příštím roce také diváci České televize.

Autor článku: 
Magdaléna Hladká

Letošním motem festivalu bylo „Built Heritage“, tedy uchovávání dědictví. Právě toto téma reflektuje i hodinový dokumentární film Rok na dědině. „Hlavní myšlenkou snímku je pro mě návrat k přírodě, k originalitě, ke všemu, co působí skutečně. V dokumentu nepřímou cestou srovnávám život ve vesnicích a život ve městech. Ukazuji vztah mladé generace k tradicím a také jejich vztah ke zvířatům a půdě. Zkrátka sleduji život na vesnici v dnešní moderní době,“ říká o vítězném snímku režisér Petr Smělík.

Natáčení dokumentu se odehrávalo v Boršicích na Uherskohradišťsku, a to na přelomu let 2018 a 2019. V průběhu tohoto období strávil štáb v regionu celkem 12 natáčecích dnů. Snímek byl však finálně dokončen až na začátku roku 2020, kdy byla následně zahájena i jeho festivalová distribuce.

Projekt byl doposud představen na Lift-Off festivalu v Tokiu, New Yorku a Torontu. Na Acampadoc Panamá pak v srpnu získal hlavní cenu poroty. V průběhu druhé poloviny září bude dokument k vidění na Lift-Off festivalu v Amsterdamu. Českým divákům se představí v roce 2021, kdy jej uvede Česká televize. Do té doby jej zájemci mohou vidět na filmových festivalech, jejichž aktualizovaný přehled lze sledovat na stránkách www.vivatscreen.com.

 

Mezinárodní festival dokumentárního filmu Acampadoc v La Villa de los Santos v Panamě

Snahou festivalu je vybírat filmy, které přináší poselství o životě, o identitě a paměti, o postupující globalizaci, sociálních dilematech – témata, která dle festivalu mají silnou hodnotu a stojí za to je šířit a sdílet.

Český dokument z moravského prostředí Rok na dědině doplnil sedm dalších dlouhometrážních projektů, jež byly na festivalu uvedeny. Společně s francouzským snímkem tak Rok na dědině vážil nejdelší cestu jako jeden z pouhých dvou evropských dokumentů.

15. srpna 2020 byly oceněny projekty za nejlepší hudbu, kameru, střih a také nejlepší krátký film festivalu a nejlepší celovečerní dokument festivalu. Právě poslední zmíněné ocenění putuje do České republiky díky dokumentu Rok na dědině.


Zdroj: https://www.acampadoc.com/premios-2020/

 

O režisérovi

Petr Smělík (režisér | producent) je rodák z Uherského Hradiště, vystudoval filmovou školu Zlín.
V roce 2009 Petr Smělík stříhal dokumentární mystérium Přízrak svobody II, které vzniklo v koprodukci Endorfilmu, ČT a ARTE a na 23. Finále Plzeň 2010 získalo Zvláštní ocenění „za smělé vykročení přes hranice dokumentárního žánru a za experimentování s filmovým časem“. Série Uzamčený svět, kterou stříhal, získala v roce 2018 cenu Česká radost na MFDF Jihlava. Středometrážní dokument Rok na dědině je jeho režijním debutem.

2006 – Tokio Brothers • střih, produkce • školní film • získal 2 ocenění v Japonsku
2009 – Phantom of Liberty II • střih • distribuce: ARTE Francie/Německo, oceněno v ČR
2018 – TV série Uzamčený svět • střih • oceněno hlavní cenou na MFDF Jihlava 2018
2020 – Rok na dědině • režie, producent • distribuce: J.M.T. Films, Česká Televize • oceněno na Acampadoc Panamá 2020

www.vivatscreen.com

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024