pondělí
17. června 2024
svátek slaví Adolf
Prázdninová hra Příběh chleba
© Archiv pořadatele



Do muzea za zábavou i poznáním

KROMĚŘÍŽ: Na letní prázdniny připravilo Muzeum Kroměřížska řadu aktivit, které zaujmou nejen rodiny s dětmi. Na návštěvníky čeká interaktivní výstava, zábavné hry a úkoly, kostýmovaná prohlídka Památníku Maxe Švabinského nebo večerní prohlídky Muzea v přírodě Rymice.

Autor článku: 
Martina Malá

Letošní novinkou je hra Příběh chleba, která propojuje všechny tři objekty muzea. Pokud se do tohoto dobrodružství pustíte, čeká vás zábava v hlavní budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži, v Muzeu přírodě Rymice a také ve Větrném mlýně Velké Těšany.

Začít můžete na kterémkoliv z výše uvedených míst. „Když si zakoupíte vstupenku do objektu, dostanete hrací kartičku s krátkým příběhem. V něm však budou chybět tři důležité údaje. Ty zjistíte, když si projdete všechny tři muzejní objekty. Při návštěvě třetí památky navíc získá prvních 80 návštěvníků drobné upomínkové předměty. Hru dohrajete ve chvíli, kdy budete mít doplněna všechna fakta a poskládáte si celý příběh. Kartička s informacemi vám zůstane jako hezká vzpomínka,“ popsala ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková.

A co vás čeká v jednotlivých objektech? V hlavní budově Muzea Kroměřížska na Velkém náměstí
v Kroměříži, která je během prázdnin návštěvníkům přístupná také v pondělí, je připravena interaktivní výstava pro děti i dospělé nazvaná Dotýkat se exponátů přikázáno!Zjistíte, jak jste na tom s udržením rovnováhy nebo jestli vás obelstí důmyslné optické klamy. Objevíte, jak funguje černá díra či skleníkový efekt,“ láká k návštěvě jedna z kurátorek Martina Malá.

O prázdninách se navíc celá hlavní budova promění v jedno velké mraveniště. „Na děti čekají zábavné úkoly, s nimiž jim pomůže maskot muzea mraveneček Jaroušek. Dozvědí se spoustu zajímavostí
o životě nejen mravenců a na závěr získají drobnou odměnu. Hru si může zahrát každý, kdo si zakoupí vstupenku do celého muzea,
“ vysvětlila lektorka Kateřina Mozgová, která program připravila.

Během prázdnin se také budou konat dvě komentované prohlídky. Hned 13. 7. 2023 v 16.30 hodin zájemce ve výstavě Učitel a žák. Max Švabinský a Antonín Marek Machourek provede její kurátorka Markéta Mercová. Účastníci uvidí i velmi vzácný obraz Babička v šálu, který pochází ze soukromé sbírky a v Kroměříži ještě nebyl veřejnosti představen. Dílem Švabinského a Machourka se mohou lidé inspirovat i při workshopu Krása mozaiky, a to 9. 8. 2023. V srpnu se návštěvníci mohou těšit na setkání se samotným Maxem Švabinským a jeho múzou Elou v rámci komentované prohlídky Památníku Maxe Švabinského, která je naplánována na 23. 8. 2023 v 16.30 hodin.

V Muzeu v přírodě Rymice zažijete atmosféru dávno zašlých časů. Prohlédnete si chaloupky s doškovými střechami, načerpáte řadu informací o životě a práci našich předků na východní Hané v posledních dvou staletích. Navštívit můžete kovárnu, sedlářskou dílnu či větrný mlýn. Součástí areálu je renesanční tvrz, kterou mimo jiné vlastnil i slavný vojevůdce z doby třicetileté války Albrecht z Valdštejna. Tvrz obklopuje nově zrekonstruovaný hospodářský dvůr. Najdete v něm turistické zázemí a expozici Od kvásku ke klásku.

Každá prázdninová středa v 10.30 hodin bude v Rymicích patřit dětské prohlídce. „Děti nahlédnou do tajů činností našich předků. Vyzkoušejí si například mletí zrna na žernovu nebo roztočení fukaru na čištění obilí,“ popsal etnograf a vedoucí Muzea v přírodě Rymice Petr Hlavačka. Zábavu i poučení pro celou rodinu nabídne muzeum v přírodě rovněž 16. 8. 2023, kdy se bude konat program Tajemství medové zahrady, který odkryje podivuhodný život včel. Večerními prohlídkami ožijí chaloupky 25. 8. 2023 od 20 hodin.

Ve Velkých Těšanech si můžete prohlédnout větrný mlýn, který se pro svou autenticitu stal v roce 2014 národní kulturní památkou. Jedná se o větřák německého typu, což znamená, že je vytvořený ze dřeva a dá se celý otáčet okolo své osy podle směru větru.

V průběhu celých letních prázdnin mohou zájemci také vyrazit poznávat historii města Kroměříže. Průvodcem jim bude historik Muzea Kroměřížska Petr Pálka. Procházka nazvaná Stopami kroměřížské historie je určena skupině alespoň o pěti lidech. Na termínu se mohou domluvit přímo s historikem na níže uvedených kontaktech.

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: S Jiřím Šotolou se znám od května 1989. Tento měsíc vymezil příchodem i odchodem na svět jeho život, a tak teď, víc než jindy, vzpomínám. A kdo ví, možná nejsem sama.  Narodil se v květnu 1924 ve Smidarech nedaleko Hradce Králové a zemřel v Praze. Také v květnu, v květnu 1989. Jiřího Šotolu jsem poznala až na jeho pohřbu. Vím, zní to divně. Tehdy jako dítě základní školou povinné jsem byla jednou z žaček, jež paní učitelka kroužku českého jazyka vzala z Luže k nedalekému kostelu Zvěstování Panně Marii v Janovičkách u Dolů na rozloučení se spisovatelem. A já se od té doby k jeho dílu hodně často vracím. Nezapomněla jsem, stejně jako nezapomínají další spolužáci.

Jiří Šotola, ač zemřel v Praze, se tu cítil doma. Měl tu chalupu, příbuzné, přátele, má tu i hrob. Poznáte jej snadno, zdobí ho otevřená kniha s podpisem. Jaká je to kniha? Kdo ví. Možná sbírka básní, možná román a možná i divadelní scénář. To vše dokázal. Být hercem, autorem scénářů, básní, novinových článků, ale hlavně autorem románů.  

Zemřel těžce nemocný, pár měsíců před sametovou revolucí, a já si říkám, jaká je to škoda. Stihl by možná napsat víc děl, ale hlavně by mohl poskytnout rozhovory. Z toho, co o jeho životě a díle vím, skládám následující řádky tak, jako kdybych si s mistrem povídala já osobně. Taková hra na rozhovor.

Celá ČR, Pardubický kraj
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Články a komentáře
12.06.2024