pátek
9. června 2023
svátek slaví Stanislav

Archiv textů

07.06.2023
Celá ČR, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
Články a komentáře
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Hana Soukupová

PARDUBICKÝ KRAJ – ČR: Pavel Svoboda (*1987) toho už stihl hodně: vystudoval hru na varhany a také ji vyučoval, věnoval se záchraně historických varhan, založil Mezinárodní hudební festival F. L. Věka v Dobrušce, stal se ředitelem Komorní filharmonie Pardubice a pilně koncertoval v mnoha zemích světa. V podcastu Místní kultury hovoří o tom, jaká byla jeho cesta od hudby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a čemu se jako poslanec nejvíce věnuje. Zamýšlí se také nad současnou situací českých kulturních institucí a jejich financováním. „Jedna věc je rozdělovat podle nějakého klíče peníze, které se vyberou z daní nás všech, druhá věc je umožnit lidem, aby o využití části svých daní sami rozhodli. To je mi daleko bližší, ale v současném volebním období se to asi nepodaří prosadit,“ říká. V podcastu se dotkneme i chystaného zákona o veřejné kulturní instituci a připomeneme Rok české hudby 2024, který by mohl pomoci k propagaci české kultury ve světě. 

31.05.2023
Celá ČR
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání
Josef Jan Kopecký, autorka přepisu Lucie Kotěrová

ČR: Další vzácný host Antré – cyklu dialogů s divadelníky o divadle, který připravuje Volné sdružení východočeských divadelníků – přichází ze světa profesionálního divadla. Tentokrát však zpoza slov, která nejsou řečená na divadelním představení, nýbrž až po něm. Divadelní kritik a šéfredaktor Divadelních novin, bojovník proti zastaralé a zatuchlé formě opery. Zvídavé otázky Josefu Hermanovi kladl Josef Jan Kopecký.

24.05.2023
Celá ČR, Pardubický kraj
Články a komentáře
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Irena Koušková

ÚSTÍ NAD ORLICÍ: Už posedmdesáté se v termínu 15.–18. června sjedou do Ústí nad Orlicí filmoví nadšenci, neprofesionální autoři krátkých filmů, aby na jedné z nejstarších celostátních přehlídek amatérského umění konfrontovali svá díla s diváky i odbornými porotami. Kromě projekcí je totiž tradičně podstatnou částí filmové přehlídky odborný program sestávající z rozborových seminářů, dílen, workshopů a masterclass. S bohatou tradicí v měnícím se světě pracuje už čtvrtým rokem generačně obměněný tým, který hledá cesty, jak přehlídku, zaštítěnou Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu (NIPOS) a Klubcentrem Ústí nad Orlicí, otevřít i mladším autorům. O tom, jak bude jubilejní ročník Českých vizí letos vypadat a co nabídne nového, jsme si povídali s jeho programovým ředitelem, MgA. Jiřím Forejtem, Ph.D.

17.05.2023
Celá ČR, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, zahraničí
Články a komentáře
Cestovní ruch, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Soňa Krátká

PARDUBICKÝ KRAJ: Žijí mezi námi, jen o nich možná nevíme. Lidé se srdcem na dlani. Ochotní pomáhat tam, kde je to právě zapotřebí. V redakčním cyklu SRDCAŘI přinášíme jejich příběhy, které mohou být inspirací. Tentokrát vám naše spolupracovnice Soňa Krátká představí Libora Kubištu – zakladatele  Sboru pro záchranu hradu Lanšperka, organizátora turistických pochodů, spoluautora knihy pohádek a také vášnivého cyklistu nyní přeorientovaného na chodce.

10.05.2023
Celá ČR
Články a komentáře
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní, Vzdělávání
Hana Soukupová

ČR: Násilí, které se odehrává v soukromí, za zavřenými dveřmi, zůstává pro oběti často velkým traumatem. Na dětech, ať už jsou jeho svědky, nebo přímými oběťmi, pak zanechává stopy, které se později podepíší na jejich chování ve vlastních rodinách. Proto je třeba o domácím násilí mluvit, chránit jeho oběti a dodat jim odvahu situaci řešit. V současné době se o tomto problému konečně začíná diskutovat v médiích, reflektují ho různé umělecké aktivity (například, jak uslyšíte v tomto podcastu, Divadlo Dvě na třetí, které používá metodu Divadlo utlačovaných), ale začínají si ho všímat i politici. Jedním z nich je senátorka Miluše Horská, která se této problematice věnuje dlouhodobě. Koncem března letošního roku uspořádala jako předsedkyně Výboru pro sociální politiku spolu s iniciativou Bez trestu expertní kulatý stůl v Senátu. Upozornil na předsudky a zlehčování domácího násilí, které bohužel v současnosti nezřídka ovlivňují trestní řízení i rozhodování soudů. Jak upozorňuje Miluše Horská i v našem podcastu, je třeba nejen informovat a vzdělávat soudce, ale také poskytovat veškerou podporu obětem domácího násilí, aby neměly strach o svém problému promluvit.   

03.05.2023
Zlínský kraj
Články a komentáře
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Hudba, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Irena Koušková

KROMĚŘÍŽ: 16. listopadu 2022 uběhlo 50 let od přijetí Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V prosinci letošního roku si čtvrt století od zařazení na prestižní seznam světové organizace připomenou kromě jihočeských Holašovic také „Hanácké Athény“, arcibiskupská Kroměříž. Naplánována je při této příležitosti řada jedinečných akcí, jejichž pořadatelem je také Klub UNESCO v Kroměříži, který zápis inicioval a měl na něm lví podíl. Rok 2023 je v Kroměříži vůbec plný řady významných výročí. Proč bychom měli právě letos turisty oblíbené město navštívit, se dozvíte v rozhovoru s předsedkyní Klubu UNESCO v Kroměříži, paní MUDr. Evou Novákovou.

26.04.2023
Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Lenka Krejzová

IZRAEL-ČR: Státní svátek vzniku nezávislosti Izraele se letos slaví od 25. do 26. dubna. Před 75 lety se prvním izraelským premiérem stal David Ben-Gurion. Rád říkával, že kdo v Izraeli nevěří na zázraky, není realista. Spisovatel a jeden z prvních diplomatů nového státu Viktor Fischl (Avigdor Dagan), narozený v Hradci Králové, upřesňoval: „Zní to podivně, ale ono se to vždycky obrátí. V Izraeli je víc zázraků než jinde, protože je tam život těžší než jinde.“ Architekt David Vávra zažil v Izraeli výjimečné okamžiky. Proč právě tam? „Protože tam startují andělé a protože tam se odehrála naše prehistorie.“ Karel Hrdlička, hebrejista, poutník a majitel cestovní kanceláře Hrdlička s. r. o., který už téměř 20 let vozí do „Svaté země“ české turisty za „poznáním se srdcem na dlani“, je přesvědčen, že tady je všechno mnohem intenzivnější než jinde, včetně modliteb. K tomu mohu dodat, že před lety jsem také já vložila do Zdi nářků v Jeruzalémě své přání. A zázraky se dějí…

S Karlem Hrdličkou jsem se po delší době do Izraele vrátila. Studijní pobyt pro architekty a stavební odborníky byl zaměřen především na architekturu (od nejstarší až po tu nejmodernější). Karel Hrdlička nám slíbil, že budeme v sedmém nebi. Své slovo dodržel. A právě tehdy a tam vznikla myšlenka připravit náš rozhovor pro Místní kulturu. Přijměte tedy mé pozvání.

19.04.2023
Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Dana Ehlová

KVASINY: Žijí mezi námi, jen o nich možná nevíme. Lidé se srdcem na dlani. Ochotní pomáhat tam, kde je to právě zapotřebí. V novém redakčním cyklu Srdcaři přinášíme jejich příběhy, které mohou být inspirací. Tentokrát vám naše spolupracovnice Dana Ehlová představí Srdcařku Soňu Klímovou, rozenou Janečkovou, pokračovatelku rodinné podnikatelské tradice v Kvasinách.

12.04.2023
Celá ČR, zahraničí
Články a komentáře
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Ostatní
Martina Fialková

ČR-ZAHRANIČÍ: S Katkou Dehningovou se občasně potkáváme při jejích návštěvách Prahy. Poprvé, když vyšla její prvotina Proti proudu zeměkoule. Podruhé, když v roce 2014 vydala druhou knížku s názvem Cesta za datovou čáru. O vzniku i obsahu obou jsme spolu vedly besedu pro tehdejší Hovory bez hranic. Tento cyklus besed jsem moderovala v Městské knihovně v Praze a jeho název přesně vystihuje i následující rozhovor s usměvavou, energickou, empatickou spisovatelkou, cestovatelkou, podnikatelkou, původně však kadeřnicí z Prahy. Začátek textu jsem si vypůjčila z té doby, ale protože každé další setkání s Katkou přináší tolik překvapení, bylo nezbytné pokračovat: 

05.04.2023
Pardubický kraj
Články a komentáře
Lidová kultura, Ostatní, Památky
Soňa Krátká

ČR–PARDUBICKÝ KRAJ: Pohled do kalendáře neúprosně naznačuje, že jsou tu opět velikonoční svátky. Stále stejný příběh se rok co rok opakuje. Obchody přeplněné čokoládovými vajíčky a umělými pomlázkami vyrobenými kdesi daleko za hranicemi naší republiky. Pojďme se ale zastavit a přiblížit si tyto svátky na pozadí tří ne zcela tradičních příběhů, které se odehrály u nás doma, přesněji v Pardubickém kraji. Průvodkyní nám bude etnografka a badatelka Soňa Krátká z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.