středa
20. října 2021
svátek slaví Vendelín
Cimbálová muzika Dušana Kotlára
© Soukromý archivCimbálovka zpod Ještědu už čtyřicet let rozdává radost

LIBEREC: Nejaktivnějším muzikantem na severu Čech je již čtyřicet let prezentující cimbálovou muziku liberecký primáš  Dušan Kotlár. Pod jeho vedením je Cimbálová kapela Dušana Kotlára známá i mimo Evropu. Ve svém repertoáru má nejen lidovou hudbu, ale i operní a operetní skladby, populární skladby, country, prostě široký záběr veškerých žánrů, které dovedou virtuózně přednést a tím potěšit širokou veřejnost.

Autor článku: 
Milan Turek ve spolupráci s Evou Bečvaříkovou

Po nekonečně dlouhé době nuceného spánku se konečně může začít kultura probouzet. A jako by to bylo načasované, protože právě letošní rok je významný i pro kapelu, která má v rodném listě zapsaný rok 1981, Cimbálovou muziku Dušana Kotlára.

Dušan Kotlár se hudbě věnoval od mládí, rodiče ho podporovali v rozvíjení talentu, a proto mohl vystudovat konzervatoř v Teplicích. Později získal hudební praxi v orchestru Divadla F. X. Šaldy v Liberci, kde hrál na housle. Při absolvování vojenské služby ve Slaném působil jako trombonista ve vojenské posádkové hudbě. Protože mu ale učaroval cimbál, založil už na vojně cimbálovou kapelu. Po ukončení vojenské služby se stal vedoucím smyčcové sekce orchestru Divadla F. X. Šaldy a zároveň učil na ZUŠ v Liberci.  Jako pedagog secvičil hudební vzdělávací pásmo, se kterým pořádal výchovné koncerty pro děti a mládež. Za práci s mládeží byl odměněn cenou Křesadlo.

I když cimbál není typický nástroj pro Liberecký kraj, podařilo se Dušanu Kotlárovi založit v roce 1981 cimbálovou kapelu, protože mu v kraji pod Ještědem chyběl zvuk cimbálu a dalších lidových nástrojů, které podmalovávají krásu lidového zpěvu. Základ repertoáru tvoří lidová hudba z Moravy, Čech, Slovenska, dále potom interpretace populárních melodií nebo country, operní a operetní skladby. Ve svých vystoupeních zařazují skladby významných velikánů naší i světové hudby jako jsou Smetana, Dvořák, Offenbach, Kalmán, Verdi, Karel Svoboda nebo Leonard Cohen. 

„40 let, to je kus života. Vzpomínám si, jak jsme u příležitosti 25 let trvání muziky uvedli koncert v Divadle F. X. Šaldy. Zařadil jsem do programu písničky, se kterými jsme začínali,  prostřídal je orchestrálními skladbami s vsuvkami tanečníků, a protože máme v repertoáru i operní a operetní melodie, cimbálka doprovodila sólisty divadla i z národního a populární melodie též rozjasnily tváře obecenstva. Byl jsem tehdy velmi mile překvapen, když jsme poprvé nastoupili na pódium, viděl jsem po střechu plné divadlo. Takový zájem jsem vůbec nečekal. Bylo mi tak zvláštně krásně, uvědomil jsem si, že ta práce má smysl. Přijeli naši příznivci z různých měst republiky. A to tenkrát ještě nebyly v provozu sociální sítě, které dnes výrazně v propagaci akce pomáhají. Byla to zpětná satisfakce pro mě.

Za těch čtyřicet let jsme navštívili spoustu míst v republice, kam bych mnohdy pravděpodobně neměl důvod cestovat. Jeli jsme účinkovat, a přitom jsme sami obdivovali krásy a zajímavosti naší země – novorenesanční palác Žofín,  Španělský sál Pražského hradu, nebo zámek v Českém Krumlově. Nikdy nevíte, kam přijedete, jaká společnost vás bude očekávat. Někdy je zajímavá cesta, jindy vás naprosto uchvátí prostory, společnost lidí….. Vždycky se najde něco, co vás  obohatí. Každý koncert je jiný podle publika. Lidé tvoří tu konkrétní osnovu, scénář programu. Repertoár upravujeme na místě, ihned - podle nálady posluchačů. Vždycky má vliv prostředí, ale hlavně skladba posluchačů. Koncert je vlastně výsledkem reakcí posluchačů a nás muzikantů. Na některá místa se potom i několik let vracíme. Jedním takovým byla např. benefiční akce Luďka Veleho na Grábštejně nebo Košt hraběte Chotka ve Velkém Březně. Nemůžu zapomenout zmínit ale i jiná kulturní místa, Benátky nad Jizerou, Poděbrady, Liblici, Větruši, Bzí nebo Brnou… Jejich výčet by byl opravdu dlouhý. Naposledy jsme hráli právě ve Velkém Březně na koštu vín a jeden z našich věrných příznivců přinesl časosběrnou sbírku fotografií. Uvědomili jsme si, že jsme součástí této akce už přes dvacet let!," říká primáš  Cimbálky.

Úspěchy kapely jsou známy nejen po naší republice, ale i ve světě. Kapela procestovala mnoho zemí Norsko, Itálie, Německo, Španělsko, Francie, Polsko, Slovensko. Posluchači reagují spontánně, zpívají, tančí, tleskají. Každého osloví jiná melodie. V Jižní Korei se velmi líbila naše československá Tancuj, tancuj, vykrúcaj. Chtěli ji zahrát hned několikrát. Velmi rádi také jezdí do nedaleké oblasti Lužických Srbů. Váží si toho, jak udržují mezi mladými vztah k československému folkloru. Kdykoliv přijedou, společné setkání je bezprostřední a protáhne se dlouho do soumraku.

Profesionální úroveň jednotlivých členů souboru zajišťuje opravdový zážitek, a to především proto, že mají vynikajícího primáše, člověka, který je skutečnou osobností. Sám režíruje, aranžuje , vydal dvě CD s názvem Vyberte si! a Bavte se! V kategorii umění a kultura byl opakovaně nominován na Osobnost Liberecka. Kromě konzervatoře vystudoval speciální pedagogiku UJAK v Praze a Univerzitu v Nitře.

Poděkováním pro umělce je vidět radost v očích posluchačů, jejich bouřlivý potlesk a poděkování za repertoár, za krásné odpoledne či podvečer, prostě za možnost  zapomenout na všední starosti a užít si klidné chvíle ve společnosti  lidí milujících hudbu a vydávajících ze sebe to nejlepší pro radost druhých.

Cimbálová kapela vystupuje už mnoho let v ustáleném složení:

Dušan Kotlár – housle, Lubomír Nevyhoštěný – kontrabas, Miroslav Tipek – klarinet, Dušan Kotlár ml. – klarinet, Olga Kostelencová – cimbál, zpěv - spolupracovala s brněnským BROLNEM, s kterým několikrát koncertovala, natočila řadu krásných CD, stabilní hudební obsazení muzikantů rozšířil mladý houslista Milan Kostelenec, vítěz několika Mezinárodních houslových soutěží.

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihou Etiketa domácí navazuje zkušený lektor etikety na svůj předchozí titul Smart Casual. Návod na lepší život doma i s přáteli vybral v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz téměř 375 000 Kč a otevírá ho předmluva od známé duchovní Martiny Viktorie Kopecké.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2021

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách. Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2021

PRAHA-ČR: DNE 14.. října 2021 předal ministr kultury Lubomír Zaorálek v Zrcadlové kapli Klementina ceny Ministerstva kultury ČR „Knihovna roku 2021“. Knihovnou roku 2021 v kategorii „základní knihovna“ se stala Obecní knihovna ve Statenicích ze Středočeského kraje. Zvláštní ocenění získaly Místní knihovna v Číměři z kraje Vysočina a Veřejná knihovna Slivenec z Hlavního města Prahy.


 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.10.2021

TŘINEC: Zveme na přednášku bystřického kronikáře PhDr. Petra Majera.  Historicko-regionální večery a přednášky jsou zpět a poutavým povídáním nás obohatí pan PhDr. Petr Majer. Tentokrát se bude věnovat životu a dílu Marty Rulfové. Přednáška se koná v úterý 26. října od 17:00 h ve velkém sále knihovny. Vstupné je 80 Kč. Vstupenky jsou k dispozici v Infocentru Třinec nebo on-line na této stránce.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
19.10.2021