sobota
31. října 2020
svátek slaví Štěpánka
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleCesta kolem světa začíná v Plzni…

PLZEŇ: Plzeň se na čtyři dny stane centrem pro milovníky road movie – v termínu od 14. do 17. října se zde bude října konat třetí ročník International Road Movie Festivalu (IRMF). Festivalovým centrem je již tradičně DEPO2015. Promítat se opět bude i z původní 35mm filmové kopie a diváky čeká také bohatý doprovodný program.

od 14.10.2020 do 17.10.2020
Autor článku: 
TZ/jal

„O přízeň diváků se letos bude ucházet celkem 33 filmů z celého světa, 25 z nich bude v česku promítáno premiérově a 5 z nich bude mít v Plzni dokonce světovou premiéru,“  láká na festival jeho umělecký ředitel Ondřej Bíba.

 

Pět kontinentů a nespočet dopravních prostředků

I když letošní rok cestování spíše nepřál, objevovat a zažívat dobrodružství z celého světa mohou fandové cestování na festivalu přímo v srdci Plzně. Ve čtvrtek 15. října zahájí festival český film Staříci - atypická černohumorná road movie o dvojici bývalých politických vězňů bijících se za spravedlnost.

V dalších dnech diváci zavítají prostřednictvím jednotlivých filmů na všech 5 kontinentů, a to v nejrozmanitějších dopravních prostředcích. Program tvoří celovečerní, krátkometrážní a dokumentární filmy i cestovatelské přednášky. Festival nabídne i klasiky žánru - v rámci retrospektivy bude z 35mm filmové kopie uveden film Paříž, Texas kultovního režiséra Wima Wenderse, nebo restaurovaná verze Daleké cesty Alfréda Radoka.

 

Motorkou po Skotsku a s Češkou na K2

Přednášku oživenou mnoha videi a fotkami scenérií Skotska si vychutnáte hezky v teple a suchu – na rozdíl od Matouše Vinše, který projel 8000 km po Skotsku na motorce. Pokud uvažujete nad něčím podobným, přijďte se s Matoušem setkat ve středu 14. října v 19:00.

K2 vlastní cestou je celovečerní film režisérky Jany Počtové. Vypráví o Kláře Kolouchové, která jako první rodilá Češka zdolala před lety Mount Everest a loni jako teprve dvacátá žena vystoupala i na druhou nejvyšší horu světa – nebezpečnou K2. Film bude promítán ve čtvrtek 15. října od 18:00.

Program je připraven i pro nejmenší diváky

Moje první road movie je název nové sekce, která je připravena pro děti a jejich rodiče. „V sobotu 17. října od 10:00 budou promítnuty tři krátké road movie pro nejmladší diváky. Ti se tak mohou poprvé seznámit s daným filmovým žánrem a společně s jejich rodiči nasát festivalovou atmosféru,“ doplňuje nabídku festivalu Václav Martinovský, výkonný ředitel.

 

Vyhlášení nejlepších filmů

Slavnostní zakončení festivalu promítne celovečerní komedii 303, vycházející hvězdy německého filmu Hanse Weingartnera. Předány budou ceny nejlepším filmům v celovečerní, dokumentární i krátkometrážní sekci. O vítězích budou hlasovat diváci v průběhu celého festivalu. Atmosféru slavnostního večera zakončí hudební vystoupení v kavárně DEPO2015.

 

www.irmf.cz

Předprodej vstupenek na goout.cz

 

International Road Movie Festival

International Road Movie Festival (IRMF; Mezinárodní Road Movie Festival) prezentuje umělecky výrazné filmy, které oslavují lidskou diverzitu a obohacují naše porozumění jiných kultur. IRMF věnuje pozornost objevování nových talentů z celého světa a jejich představení českému divákovi. Posláním festivalu je zviditelnit a upozornit na filmy, které oslavují kulturní rozmanitost a přináší divákovi radost a údiv. Festival stojí za tvrzením, že příběh vedený autentickým hlasem má sílu nejen inspirovat, povznést a pobavit, ale také probudit nové myšlenky, překonávat hranice a přinést novou úroveň porozumění.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Duben a květen byly rekordními měsíci dárcovství. Na podzim se oproti jaru něco změnilo. Malá divadla, neziskovky, sociální služby, sociální podniky, na ty všechny má situace brutální dopad a v první vlně spouštěly své kampaně s žádostmi o dary. Teď se společnost opět ocitla v situaci, která je pro všechny stresující. Mnozí jsou ale už vyčerpaní, paralyzovaní a nevěří, že to má smysl. Pojďme společně najít cesty, jak pomoci i v druhé vlně!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
30.10.2020

ČR: Ministerstvo kultury udělilo k 28. říjnu 2020 Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2020. Letošní porota jmenovaná ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény; cena in memoriam za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Miloši Formanovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Senioři
Co se děje
28.10.2020

ČR: Hlavní roli v novém seriálu Terapie sdílením hrají esemesky. Osm zpráv, osm epizod a osm příběhů. Příběhů, které inspirovali reální odesilatelé a příjemci krátkých vzkazů, jež jsou na první pohled zdánlivě úsměvné a prosté, ve skutečnosti ale vypovídají mnohem víc. Svou autentičností reflektují realitu současných vztahů, které se z velké části odehrávají na displejích našich telefonů. A zatímco jejich pokročilé funkce jsme se naučili ovládat, abychom zůstali v kontaktu, paradoxně jsme v zajetí jedniček a nul osaměli. A právě o tom, že v tom nejsme sami, seriálová novinka internetové televize Mall.tv je. V dobrém i zlém.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
30.10.2020

ČR: Vydavatelství Radioservis představuje audioknihu Pavel Kosatík: ČLOVĚK MÁ DĚLAT TO, NAČ MÁ SÍLU. Pět kapitol ze života Olgy Havlové čte Jiří Ornest. Je to už skoro čtvrt století od chvíle, kdy odešla Olga Havlová, první manželka Václava Havla. Přesto zůstává zapsána v srdcích pamětníků, v poslední době se dokonce zdá, že cestu k ní si dokážou najít i mladší generace.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
29.10.2020