pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Skladba krytiny kostela, stav po dokončení v roce 2019
© Foto: Petr Severa



Ceny Patrimonium pro futuro 2020 mají své vítěze. Na Vysočinu letos neputují

ČR, VYSOČINA: V letošním roce proběhl již sedmý ročník Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro, jejímž cílem je vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví. Za Kraj Vysočina byla v kategorii obnova památky, restaurování nominována obnova krovu a střešního pláště kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě. Na Vysočinu však letos žádné ocenění neputuje.

Autor článku: 
Ilona Ampapová/ika

Kostel sv. Jakuba Většího je od roku 2008 národní kulturní památkou a vlastník se o stavbu příkladně stará. Zvláště náročná, po finanční i organizační stránce, byla obnova středověkého krovu a střešní krytiny, která byla připravována již od roku 2012 a proběhla od května 2017 do srpna 2019.

Památkově značně hodnotný krov vznikl v 16. století. Konstrukce sice prošla během své historie řadou úprav, přesto však její značná část pochází z doby okolo roku 1539. Před obnovou byly krov i krytina místy zásadně narušeny. Opravy krovové konstrukce zahrnovaly především odstranění závad způsobených povětrnostními vlivy a dřevokazným hmyzem, ale také nahrazení předchozích neodborných oprav. Dále bylo třeba vyřešit havarijní stav krovu v prostoru mezivěží. Řemeslná obnova ctila původní tesařské postupy a proběhla mimořádně kvalitně. Značná péče byla věnována i opravě krytiny. Od přelomu 19. a 20. století střechu kryly atypické glazované tašky, tzv. bobrovky, které nebylo možné zachovat, měla být ale použita jejich co nejpřesnější replika. Dodavatele, který speciálně pro tento účel vyrobil bobrovku takřka shodného tvaru, velikosti a barevnosti glazury, se podařilo najít ve Slovinsku.

O úspěšné obnově rozsáhlé části památky nerozhodlo pouze zajištění finančních prostředků z veřejných zdrojů, státního rozpočtu i EU, ale také velmi dobrá spolupráce všech subjektů. Obnovený krov je zpřístupněn veřejnosti, návštěvníci se tak mohou s cennou historickou konstrukcí zblízka seznámit.

Za Kraj Vysočina nominovalo tuto příkladnou obnovu územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči v kategorii obnova památky, restaurování. V minulých letech obdržely zvláštní ocenění generální ředitelky (v rámci Ceny NPÚ Patrimonium pro futuro) tyto objekty v Kraji Vysočina: zámek Červená Řečice, areál usedlosti se středověkou tvrzí v Sudkově Dole na Pacovsku a dům č.p. 29 v Palackého ulici v Telči.

Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro vyhlašuje Národní památkový ústav letos sedmým rokem. Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili.

Více o oceněných počinech naleznete ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024