středa
26. ledna 2022
svátek slaví Zora
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleBroumovská klávesa, jež proběhne letos před Velikonoci, právě spouští registraci přihlášek

BROUMOV: Ve dnech 1.–3. dubna 2022 se v broumovském klášteře uskuteční 12. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy do 17 let Broumovská klávesa. Soutěž v těchto dnech spouští registraci na svém webu www.broumovskaklavesa.cz. Přihlášky je možné podávat až do 23. března 2022.

Autor článku: 
Michaela Plchová

Národní kulturní památka broumovského kláštera přivítá účastníky soutěže už podvanácté. Soutěž je určena pro čtyři věkové kategorie, pro každou z nich je jednokolová. K online registraci se mohou přihlásit klavíristé do 17 let na úvodní straně webu www.broumovskaklavesa.cz. Přihlášky je možné podávat do 23. března 2022. Zvýhodněný soutěžní poplatek je 990 korun pro přihlášky podané do 7. března, po tomto datu činí poplatek 1290 korun.

„Po roce opět srdečně zveme mladé hudebníky na 12. ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovskou klávesu. Doufáme, že letos proběhne v normálním režimu. Těšíme se na všechny přihlášené soutěžící a jsme zvědaví, jaký pokrok udělali mladí hudebníci během uplynulého roku,“ uvedl umělecký ředitel soutěže, pianista Ivo Kahánek, který usedne i v odborné porotě. Vedle Kahánka zasednou v porotě významní čeští klavíristé a představitelé předních hudebních institucí. Předsedou poroty bude intendant Akademie klasické hudby a Mezinárodního festivalu Dvořákova Praha Jan Simon, generální ředitel České filharmonie David Mareček, vedoucí oddělení klávesových nástrojů Pražské konzervatoře Milan Langer a Eliška Novotná, profesorka Fakulty umění Ostravské univerzity.

„Termín Broumovské klávesy jsme letos zvolili před velikonočními svátky. Soutěž proběhne na samém začátku dubna a bude tak jednou z prvních podobných akcí tohoto roku. Letošní 12. ročník přináší novinky v podobě dalších koncertních příležitostí pro mladé klavíristy, domácí porotu pak doplní zahraniční osobnosti,“ říká za organizátory manažerka soutěže Tereza Kramplová. Ze zahraničních porotců přivítá soutěž polského pianistu a pedagoga vysoké hudební školy v Krakově Mariana Sobulu a rakouského pianistu a pedagoga Universität für Musik und darstellende Kunst Graz Markuse Schirmera.

Vítězové čtyř kategorií, rozdělených dle věku, získají nejen finanční odměny, ale především možnost vystoupit živě před publikem, a to na letním hudebním festivalu Za poklady Broumovska, na Slavnostním koncertu laureátů v pražském Rudolfinu na podzim 2022, který je již tradiční součástí soutěže a také za doprovodu vybraných regionálních symfonických orchestrů.

Mezinárodní klavírní soutěž Broumovská klávesa vznikla v roce 2011. Jejím cílem je pořádání soutěže pro děti a mládež s patřičnou odbornou platformou v široké mezinárodní působnosti. Celá idea se opírá o osvědčený systém dětského hudebního vzdělávání a dlouholetou tradici dětských soutěží v ČR. Mladí hudebníci mají nejen možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní úrovni, ale také kontaktu se špičkovými osobnostmi českého i zahraničního klavírního umění a představiteli stěžejních hudebních institucí. V posledních pěti letech se soutěže účastnilo přes 270 soutěžících z České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska, Francie, Vietnamu a Ukrajiny. Poslední dva ročníky byly výzvou pro organizátory i soutěžící, ročník 2020 musel přesunout původní dubnový termín na říjen, rok 2021 pak byl jednou z prvních akcí, které se mohly konat po dlouhém lockdownu naživo.

Projekt vzniká v letošním roce za podpory následujících partnerů: Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov, Agentura pro rozvoj Broumovska, Velvyslanectví Polské republiky v Praze, Západočeský symfonický orchestr, Za poklady Broumovska, Drnek Piana a Hobra Školník.

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Zavzpomínejte s námi v lednu a únoru na potterovskou ságu u příležitosti 20. výročí první filmové klapky nebo se jen přijďte seznámit s 3D tiskem. Ponořte se s námi do světa magie a kouzel! Navštivte naši tajemnou komnatu – jedinou 3D dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní kouzelnou hůlku, originální záložku s relikvií smrti či jiný doplněk nezbytný pro správného kouzelníka či kouzelnici. Potřebná zaklínadla nutná pro správný chod 3D tiskáren vám ochotně vyzradí zkušení lektoři čar a kouzel.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.01.2022

ÚSTÍ NAD LABEM: Čtrnáct studentů a studentek oboru regionální rozvoj a veřejná správa z Fakulty sociálně ekonomické ústecké univerzity se zapojuje do rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji. Při stážích v Inovačním centru Ústeckého kraje pomáhají zmapovat potenciál tvůrčí ekonomiky a vymýšlejí způsoby, jak tvůrčí talenty zapojit do přeměny kraje.

Ústecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
26.01.2022

PRAHA: Ateliér Rychta, který v létě oslaví jeden rok od svého slavnostního otevření po rekonstrukci v prostorách budovy bývalé restaurace U Primasů, bude v následujících měsících hostovat v denních hodinách v Malé sportovní hale z důvodu rekonstrukce a dostavby levého křídla Průmyslového paláce. Večerní program, který se rozběhne na jaře, bude v Ateliéru Rychta probíhat beze změn.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Vzdělávání
Co se děje
25.01.2022

VELKÁ BRITÁNIE-ČR: Nedávné dvacetileté výročí, které uplynulo od premiéry prvního fimu o Harry Potterovi, znovu potvrdilo, jak moc se lidé na celém světě zajímají o anglickou historii, literaturu i anglickou kulturu. Pozornost poutá také podivuhodná symbióza britské demokracie a dědičné monarchie, jejíž tváří je už sedmdesát let Alžběta II. Velkolepé oslavy vlády své královny chystá Británie kvůli lepšímu počasí až na letní měsíce. Ve skutečnosti královna usedla na trůn 6. února roku 1952. V této souvislosti se dnes znovu objevuje otázka, zda britská monarchie není jen přežitkem. Přečtěte si názory a zkušenosti nakladatele a politologa Alexandera Tomského, který v exilu ve Velké Británii prožil jednadvacet let svého života. 

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Památky
Články a komentáře
26.01.2022