středa
26. ledna 2022
svátek slaví Zora
Betlém z Bílovce
© Martin HolubBetlém v životní velikosti zpříjemní v Bílovci atmosféru při prodeji kaprů

BÍLOVEC: K sváteční vánoční atmosféře v Bílovci letos přispívá také úžasný betlém v životní velikosti, který vlastnoručně vyrobil místní podnikatel a šéf bíloveckých rybářů Martin Holub ve spolupráci se studenty bíloveckého gymnázia Mikuláše Koperníka. Ten je od dnešního dne k vidění v suterénu gymnázia. Ve středu 22. prosince se však přemístí k Medvědí boudě, kde zpříjemní lidem nákup kaprů a od 24. prosince až do konce roku si ho kolemjdoucí budou moci prohlédnout na Slezském náměstí ve výloze bývalé hračkárny naproti kostelu sv. Mikuláše v horní části náměstí.

Autor článku: 
Lenka Hatlapatková

„Chtěl jsem zpříjemnit vánoční atmosféru při prodeji kaprů, který chystají bílovečtí rybáři na středu 22. prosince, a tak jsem se rozhodl vyrobit betlém. Původně jsem chtěl jednotlivé postavy v životní velikosti vyřezat z dřevotřísky, ale nakonec jsem zvolil ekonomičtější variantu a vyřezal betlém ze sololitu,“ popisuje své důvody k tvorbě tohoto krásného díla jeho autor Martin Holub, který se rozhodoval velmi rychle – jeden večer si vše naplánoval a druhý den se pustil do práce. „Pokud je člověk zapálen pro věc, není nic, co by nešlo,“ dodává Martin Holub.

Betlém vznikal v klubovně rybářského svazu, kde Martin Holub pozval profesory výtvarné výchovy bíloveckého gymnázia. „Napadlo mě oslovit i mladší generaci, aby se zapojila do oživování našich krásných tradic. Oslovil jsem proto vedení místního gymnázia, zda bych mohl přizvat ke spolupráci i jejich studenty, a byl jsem mile překvapen, s jakou ochotou mi vyšli vstříc. Pozval jsem proto profesory k nám do klubovny, kde jsem jim ukázal vyřezaný betlém se základními rysy budoucí malby a vysvětlil, jak by vše mělo vypadat. Betlém jsem následně převezl na gymnázium, kde pod odborným dohledem profesorky Ireny Janesové a profesora Radima Bejlovce studenti celkem 14 kusů tohoto díla domalovali barvami podle předlohy. 

„Postavy byly v životní velikosti, ale ani toho se studenti nezalekli. Postupně na nich pracovali žáci z primy, sekundy, tercie, sexty i 2. BC, kterým se pod rukama díky panu Holubovi zrodilo doslova monumentální dílo,“ doplňuje za vedení gymnázia profesorka Irena Janesová. A tak Marie s Josefem a malým Ježíškem ve společnosti andílků, oveček, velblouda, oslíka a dalších zdobí již zdobí nyní suterén místního gymnázia

„Sváteční výzdoba k adventnímu času i Vánocům neodmyslitelně patří a nás moc těší, že se do výzdoby města zapojují i samotní občané. Věřím, že právě díky panu Holubovi bude mít i letošní nákup kaprů u Medvědí boudy ještě svátečnější atmosféru, kterou si všichni přítomní jistě užijí. Osobně se velmi těším, až betlém obohatí naši výzdobu na Slezském náměstí,“ říká starostka města Bílovce Renata Mikolašová, která zve občany také na výstavu do místního muzea s názvem Kouzlo Vánoc, která potrvá až do 9. ledna. „Tato výstava přenese děti i dospělé do kuchyně první republiky a návštěvníci nahlédnout do tradičního receptáře našich babiček. Nechybí tady samozřejmě také betlémy a staré vánoční ozdoby.“

Výstavu doplní 16. prosince od 17 hodin v muzeu také přednáška Radka Kubánka s názvem Vánoce let minulých, prostřednictvím níž se přítomní dozví o zvycích a tradicích od dušiček až do Tří králů u nás ve Slezsku.​

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Zavzpomínejte s námi v lednu a únoru na potterovskou ságu u příležitosti 20. výročí první filmové klapky nebo se jen přijďte seznámit s 3D tiskem. Ponořte se s námi do světa magie a kouzel! Navštivte naši tajemnou komnatu – jedinou 3D dílnu, kde si můžete vytvořit vlastní kouzelnou hůlku, originální záložku s relikvií smrti či jiný doplněk nezbytný pro správného kouzelníka či kouzelnici. Potřebná zaklínadla nutná pro správný chod 3D tiskáren vám ochotně vyzradí zkušení lektoři čar a kouzel.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.01.2022

ÚSTÍ NAD LABEM: Čtrnáct studentů a studentek oboru regionální rozvoj a veřejná správa z Fakulty sociálně ekonomické ústecké univerzity se zapojuje do rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji. Při stážích v Inovačním centru Ústeckého kraje pomáhají zmapovat potenciál tvůrčí ekonomiky a vymýšlejí způsoby, jak tvůrčí talenty zapojit do přeměny kraje.

Ústecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
26.01.2022

PRAHA: Ateliér Rychta, který v létě oslaví jeden rok od svého slavnostního otevření po rekonstrukci v prostorách budovy bývalé restaurace U Primasů, bude v následujících měsících hostovat v denních hodinách v Malé sportovní hale z důvodu rekonstrukce a dostavby levého křídla Průmyslového paláce. Večerní program, který se rozběhne na jaře, bude v Ateliéru Rychta probíhat beze změn.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Vzdělávání
Co se děje
25.01.2022

ČR-OLOMOUCKÝ KRAJ: V závěru roku proběhl již 23. ročník soutěže Zlatý oříšek určené pro nadané a talentované děti České republiky ve věku od 6 do 14 let. Do soutěže se mohly přihlásit děti a dětské kolektivy, které si prošly významnými úspěchy nebo se přičinily o něco mimořádného či společensky prospěšného. Soutěž záměrně nemá kategorie a staví tak vedle sebe děti úspěšné v nejrůznějších oborech. Ze všech soutěžících odborná komise vybrala 21 dětí nominovaných do slavnostního televizního finále, které Česká televize vysílá již tradičně na Nový rok. Nominované děti pak navštívili zástupci nadace Zlatý oříšek, udělali rozhovor s rodiči a natočili krátké medailonky. Na základě shromážděných podkladů pak výběrová komise hlasováním na dálku rozhodla o 7 vítězích soutěže.

Olomoucký kraj
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.01.2022