úterý
15. října 2019
Svátek slaví: Tereza
Ilustrační snímek k představení
© Archiv divadla DrakZeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou, inscenace nejen o neradostné minulosti, ale také o naději

HRADEC KRÁLOVÉ: První událostí divadelní sezóny 2019/ 2020 v Divadle Drak je inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Představení určené dětem od 9 let bude mít premiéru 21. září od 18 h ve Studiu Labyrint Divadla Drak. Autorský projekt režisérek Miřenky Čechové a Dominiky Špalkové vznikl na motivy stejnojmenné knihy Petra Síse, ve které autor přibližuje čtenářům období totality mezi lety 1948 -1989 u nás.

Autor článku: 
Miřenka Čechová a Dominika Špalková

Česko-americký výtvarník, ilustrátor, grafik a autor knih pro děti vypráví o období totality skrze svou osobní historii. Převedení obrazové knihy pro děti do vizuálně pohybového jevištního jazyka je hravou zkratkou naší komplikované historie. Tvůrci adaptovali celostránkové ilustrace a černobílý komix do koncentrovaných scénických obrazů plných překvapivých detailů. Výsledkem je dynamický průřez čtyřicetiletou historií odkazující jak ke kruciálním dějinným mezníkům, tak i k hravým autobiografickým momentům nejen ze Sísova života. Originální kresby Petra Síse, autorské animace Lindy Arbanové, elektroakustická zvuková stopa Martina Tvrdého a scénograficky ztělesněné dobové symboly, společně s hravým hereckým přístupem obou performerů Milana Hajna a Jazmíny Piktorové vytváří energickou a mnohovrstevnatou scénickou koláž.

 „Mladým divákům chceme prostřednictvím naší inscenace přiblížit nesvobodnou minulost naší země a vyvolat v nich zájem a otázky k diskuzi s učiteli, rodiči nebo vrstevníky. Téma normalizace, útlaku a zneužívání moci jsou totiž bohužel, i když v jiných formách, stále aktuální i v současném společenském systému. Prostřednictvím divadla o nich chceme komunikovat s nejmladší generací. Je pro nás důležité, aby si mohli utvářet vlastní svobodný názor na svět, ve kterém žijeme 30 let po sametové revoluci,"  řekly ke koncepci autorky projektu.

 „17. 11. 2019 si připomeneme 30 let od sametové revoluce a jsme velmi rádi, že v tomto roce můžeme na studiové scéně Divadla Drak představit inscenaci, která tento významný mezník v našich dějinách přiblíží i generaci, která se již narodila ve světě bez železné opony," uvedla k projektu ředitelka Divadla Drak Eliška Finková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní knihovna ČR spustila novou službu s názvem Navrhnout k digitalizaci. Každý registrovaný uživatel knihovny může měsíčně navrhnout 5 svazků, které jsou podle jeho mínění vhodné k digitalizaci. Z fondů knihovny je možné doporučit  bohemikální monografie, vícesvazkové monografie a neperiodické sborníky,

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
15.10.2019

ČR: Česko-německý fond budoucnosti vypisuje každým rokem jedno aktuální téma s cílem povzbudit české a německé partnery v rámci společných projektů k výměně názorů a zkušeností, které se tohoto tématu dotýkají. V souvislosti s tématem by měl být posílen vzdělávací charakter projektů reflektující společenskou situaci v obou zemích. U projektů k tématu roku může požadovaný příspěvek činit namísto běžných 50 % až 70% celkových nákladů.

Celá ČR, zahraničí
Granty
Co se děje
15.10.2019

ČR: Knihovnice a knihovníci se obracjí na své zřizovatele: Chcete mít kvalitní informace pro vzdělání (nejen) svých dětí? Podporujete pestrý komunitní život v místě bydliště? Rádi čtete a uvědomujete si, že knihovna vám a více než milionu dalších lidí šetří peníze za nákup drahých knih? Souhlasíte s potřebou kvalitního zázemí pro vědu a výzkum? Pak podpořte naše požadavky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
15.10.2019

BROUMOV: Sukova síň pražského Rudolfina bude v úterý 15. října hostit Slavnostní koncert laureátů Mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa.

Hl. m. Praha, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
14.10.2019