sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Logo Týdne uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby 2018
© NIPOS



Zahájení registrace Týdne uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby 2018

ČR: V letošním roce, konkrétně ve dnech 19.–27. května, se uskuteční již šestý ročník projektu Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby, jehož cílem je upozornit na bohatství a rozmanitost uměleckého vzdělávání i amatérské umělecké tvorby na území celé ČR a podpořit a zviditelnit konkrétní aktivity v této oblasti.

Autor článku: 
Karolína Bulínová

Inspirace pro vznik Týdne přišla ze zahraničí, kde se v posledních letech realizuje projekt UNESCO Týden uměleckého vzdělávání a evropský projekt Týden amatérského umění. Český Týden je výjimečný tím, že spojil oba projekty dohromady. Projekt je nekomerční, má formu občanské iniciativy – účastníci se sami přihlašují se svými akcemi vyplněním formuláře, v němž uvádějí název akce, žánr, místo a čas konání atd. Projekt je navíc multidisciplinární, otevřený akcím napříč žánry, úrovněmi i věkovými skupinami. Důležitým aspektem projektu, který je potřeba zmínit a zdůraznit, je nesoutěživost. Ideou iniciátorů a nyní snahou koordinátorů projektu je naopak navázání spolupráce či posílení vzájemné podpory mezi uměleckými obory, organizacemi i jednotlivými pedagogy a tvůrci.

Jsme rádi, že se podařilo ve všech dosavadních ročnících získat záštitu významných institucí, jako jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvo kultury České republiky a Česká komise pro UNESCO, které velmi pomáhají v propagaci Týdne mezi odbornou i širší veřejností. Partnery Týdne jsou tradičně Národní ústav pro vzdělávání a Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze; mediálními partnery pak Učitelské noviny, Čtenář, Scéna, Loutkář, Tvořivá dramatika, pam pam, Naše muzika, Místní kultura a Zpravodaj venkova.

Každý ročník Týdne má svou Tvář, vybranou osobnost ze světa české kultury, pro rok 2018 se jí stal houslový virtuóz Pavel Šporcl.

Před začátkem Týdne pořádá NIPOS slavnostní koncert v sále Martinů na HAMU v Praze, na kterém vystupují amatérské soubory z různých uměleckých oborů a různých regionů. Letos se koncert uskuteční 18. května v 10.00 h.

Pořadatelé akcí plánovaných na týden 19.–27. května 2018 se mohou registrovat na stránkách www.amaterskatvorba.cz či na facebookovém profilu projektu. Na základě registrace se jejich akce objeví na Mapě aktivit, sloužící jako propagační nástroj a informační zdroj pro účastníky či diváky akcí. Registrace probíhá on-line a je bezplatná.

Podrobné Závěrečné zprávy všech uplynulých ročníků jsou ke stažení na webových stránkách Týdne.

 

Kontakt: Karolína Bulínová, bulinova@nipos-mk.cz, +420 778 702 383

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024