pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Ilustrační snímek
© Archiv pořadatele



Vzpomínky pamětníků z Broumovska ožijí díky reportážím místních žáků a studentů

BROUMOV: I v letošním roce pokračuje projekt Příběhy našich sousedů, který přibližuje vzpomínky pamětníků po celé České republice. Ve spolupráci s Maiwaldovou akademií Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov se už podruhé zapojili žáci a studenti z Broumovska, kteří tyto vzpomínky zaznamenávají.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Na Broumovsku se projektu účastní třicet dětí ze šesti škol, rozdělených do osmi týmů. Všechny týmy od září loňského roku sbírají historické materiály a natáčejí rozhovory s broumovskými pamětníky, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století. Závěrečná slavnostní prezentace vzniklých prací se uskuteční 22. března od 16 hodin v sále Dřevník, v broumovském klášteře. Prezentace je zdarma přístupná veřejnosti.

„Díky dětem vznikne 6 videonahrávek a 2 audio-nahrávky o pamětnících z Broumova, Teplic nad Metují a Police nad Metují. Letošní příběhy vyprávějí například o osídlování pohraničí, okupaci Československa, nebo kolektivizaci. Na celém projektu je zajímavé propojení týmů ze základních škol, gymnázia a ZUŠ, chtělo to trochu odvahy a vysvětlování, ale ukázalo se, že rozdílný věk, nestejná úroveň znalostí historie nebo práce se střihem a kamerou nejsou překážkou, spíš vzájemnou inspirací a motivací v projektu. Od toho se odvíjí i hodnocení jednotlivých týmů při závěrečné prezentaci a pro mě je vítězem každý tým, který dotáhne svůj projekt do konce,“ uvádí koordinátorka Pavla Semeráková z Maiwaldovy akademie.

Do projektu Příběhy našich sousedů se zapojil i tým ze ZŠ Masarykova v Broumově. „Oslovili jsme několik pamětníků, ale nakonec zpracováváme příběh pana Jaroslava Netíka - byl první, kdo byl ochoten vyprávět své vzpomínky a nechat je zaznamenat. Jeho příběh nás zaujal tím, že jsme se dozvěděli něco o životě soukromých zemědělců po roce 1948. Překvapilo nás třeba, že dostal řadu vyznamenání, přestože nebyl členem KSČ, že rád vzpomíná na vojnu, kdy často jezdil domů a nebyl u PTP jako ostatní muži ze soukromých hospodářství, že promítal kino nebo že rodičům vykali,“ uvedla Jindřiška Vašáková z broumovského týmu.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl díky neziskové organizaci Post Bellum. Od roku 2012 se do něho po celé ČR zapojilo 661 českých škol s více jak 4234 žáky a studenty, kteří pod vedením téměř 800 učitelů zdokumentovali v 983 týmech na TISÍC pamětnických příběhů.

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024