pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Záhořany
© zdroj: https://www.ujep.cz



Výstava Terra Sacra Incognita bude putovat Českým středohořím

ÚSTÍ NAD LABEM, ÚSTECKÝ KRAJ: Výstava TERRA SACRA INCOGNITA (Země svatá neznámá), připravená v rámci studentského projektu na katedře historie Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FF UJEP), bude během roku putovat po Ústeckém kraji. Osm výstavních panelů představí ohrožené kulturní dědictví v Českém středohoří – památky v KONOJEDECH a ZAHOŘANECH.

Autor článku: 
PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D.

V letech 2015–2017 se staly předmětem zájmu studentů vedených specialisty z Centra dokumentace a digitalizace kulturního dědictví a katedry historie FF UJEP (CDDKD) dvě obce na jižním úpatí Českého středohoří – Konojedy a Záhořany. Tyto lokality nebyly vybrány náhodně, jedná se totiž o barokní areály s řadou shodných znaků. Dominantou obou obcí je monumentální kostel s výraznou rolí v okolní krajině, zámek a množství autenticky dochovaných venkovských staveb i drobných sakrálních památek. V obou případech jde o významné barokní areály se zajímavou historií.

„Dokumentaci kostela Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech se naši studenti věnovali již v předcházejících letech ve spolupráci se Společností pro obnovu památek Úštěcka. Spolu se zámkem tvoří kostel unikátní areál, jehož historie je spojená s rodem Šporků a patří k tomu nejkvalitnějšímu, co se v našem kraji zachovalo z období baroka,“ uvádí doc. PhDr. Michaela Hrubá, Ph.D., děkanka FF UJEP.

Cílem projektu bylo zdokumentovat pomocí nejmodernějších metod jednotlivé památky, a připravit tak možnost jejich budoucí revitalizace a prezentace. Obdobný projekt, který upoutal pozornost nejen odborníků, ale především místních obyvatel a zájemců o regionální historii a památky, zaměřil v nedávné minulosti pozornost na Milešov.

Tyto výzkumné a dokumentační aktivity studentů a pedagogů katedry historie FF UJEP pomáhají vracet k životu zapomenutou kulturní krajinu našeho regionu, a přispívají tak k nastartování její revitalizace. To je i cílem výstavy, která prezentuje výsledky výzkumu a představuje jednotlivé památky a jejich historii. Bez stavební obnovy těchto památek však veškeré snahy zůstávají vždy jen na půli cesty,“ dodává PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D., vedoucí Centra dokumentace a digitalizace kulturního dědictví.

Do konce ledna 2018 bylo možné výstavu zhlédnout ve vstupní hale FF UJEP. Dne 5. února byla představena na celouniverzitní prezentaci projektů Studentské grantové soutěže na Rektorátu UJEP (Kampus UJEP, Pasteurova 1, Ústí nad Labem). Poté bude přesunuta na zámek v Krásném Březně, ústecké územní pracoviště Národního památkového ústavu.

Během roku 2018 bude expozice dále prezentována v Lovosicích, Úštěku, Zahořanech, Litoměřicích a v Konojedech. Výstavu doprovází i elektronický katalog, který je zpřístupněn na webových stránkách projektu: http://ff.ujep.cz/terra-sacra-incognita/

Kontakt: PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D., kamil.podrouzek@ujep.cz, 603 269 292

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024