pondělí
13. května 2024
svátek slaví Servác
Prostor půdního divadla v Magdeburských kasárnách v Terezíně
© Soňa Krátká



Vysokomýtští studenti doprovodili letošní pietní akci v Terezíně

TEREZÍN: 18. dubna se uskutečnilo v Terezíně v rámci Jom ha-šoa tradiční čtení jmen obětí holokaustu. Letošní průběh akce byl ale v mnohém jiný. Pietní událost se mimořádně konala v prostoru půdního divadla bývalých Magdeburských kasáren. Navíc proběhla ve spolupráci s městem Vysoké Mýto, tamním Regionáním muzeem a Gymnáziem Vysoké Mýto, jehož studenti v doprovodném programu zahráli příběhy čtyř rodin z Vysokého Mýta, které prošly terezínským ghettem. Zeptali jsme se Soni Krátké, autorky myšlenky vytvořit tuto studentskou dramatizaci, na její dojmy z Terezína.


 

Autor článku: 
Soňa Krátká/ jal

Byla to pro vás i studenty výjimečná pocta moci se zúčastnit Jom ha-šoa? A jak vůbec došlo k vašemu pozvání do Terezína?

Ano, byla to nesmírná pocta, a nepochybně zůstane v našich vzpomínkách velmi dlouhou dobu. Studenti vysokomýtského gymnázia přijali nabídku ředitele Památníku PhDr. Jana Roubínka. Pro připomínku 80 let od transprotů Židů z Vysokého Mýta vytvořili v loňském roce s vydatnou pomocí zdejšího muzea divadelní představení plné emocí. A právě realizace pásma přímo v prostorách půdního divadla představovala doplněk pietního setkání v Terezíně. Ačkoli v tento den ráno někteří ze studentů plnili povinnosti maturantů, neváhali a okamžitě po dokončení práce s ostatními usedli do autobusu a vydali se do Terezína.

 

Zástupci studentů, pedagogů i muzea směli spolu s dalšími hosty číst jména obětí holokaustu. Co následovalo poté?

Velmi jímavá modlitba vrchního zemského rabína K. E. Sidona. A pak nastala naše chvíle. Začaly se odvíjet příběhy členů rodin Adlerů, Vohryzků, Frischmannů a Picků – jen některých z mnoha dalších sousedů. Příběhy oživené z archivních materiálů a deníku či fotografií zpočátku poklidně a místy i vtipně nabízely vhled do každodennosti osob. V druhé části přichází zvrat v podobě loučení a odchodu do transportu. Transporty zcela obrátily životy lidem v roce 1942. V mnoha divácích právě tento zvrat a emočně velmi silné zcény zanechaly zcela nepochybně silný otisk ve vzpomínkách.

 

Jste autorkou celé myšlenky, ve scénáři jste si pro sebe napsala roli vypravěčky, která provází příběhem...

Věděla jsem, že pokud studenti k přípravě a realizaci představení přistoupí, tak budu na prkech stát s nimi. A jsem si jistá tím, že nikdo z nás nelituje ani v nejmenším svého času a energie. Vytvořili jsme dílo, jež nebude zapomenuto, a s ním i příběhy zmizelých vysokomýtských Židů.

 

Jak jste byli přijati účastníky pietní akce?  

Ohlas na zpracování byl velmi silný – potlesk ve stoje snad od všech diváků. Dostali jsme mnoho osobních poděkování, setkali jsme se i s velkým zájmem médií. Krásné poděkování jsme obdrželi během večera také od pana Martina Baxy, ministra kultury ČR.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 332 veřejných sbírek bojuje o vaši přízeň v novém ročníku soutěže MÁME VYBRÁNO. Ta ukazuje na místa, kde se něco děje: kde shánějí peníze na obnovu kulturního dědictví. Hlasujte – a podpořte památku svého srdce. Finalisté si rozdělí finanční hotovost.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.05.2024

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Sympatický Američan z Ohia žije už 30 let ve Všenorech za Prahou. Nejdéle ze všech míst, kde zatím bydlel. Do Česka ho přivedla vášeň badatele – muzikologa, který svou dráhu zasvětil Antonínu Dvořákovi. Proto se také naučil skvěle česky. Hned v předsíni doma u něj narazíte na police plné knih o hudbě a o Dvořákovi zejména, knihovnu s dalšími tituly najdete i v kuchyni a tak dále…. On sám je autorem několika knih o Dvořákovi (Rethinking Dvořák, Dvořákovská místa, Manželské páry Dvořákovi a Hlávkovi) a na další knize pracuje. Do naprostých detailů zná nejen dílo, ale i obdivuhodnou životní cestu tohoto českého a zároveň světového skladatele. Zajímavý je ale i osobní příběh Davida Beveridge.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
08.05.2024