neděle
22. září 2019
Svátek slaví: Darina
© Kateřina NoskováVyšel třetí letošní Malovaný kraj

ČR: Ke svým čtenářům v těchto dnech zamířilo květnovo-červnové vydání slováckého dvouměsíčníku Malovaný kraj. Na titulní stranu obálky se dostal motiv z tradičních Koseckých písní v buchlovickém zámeckém parku. V samotném obsahu pak jistě mnohé zaujme rozsáhlý text o vojenském útvaru Slovácká brigáda.

Na jiném místě se dozvíte, že tomu není zas tak dávno, kdy se na Podluží zvonilo proti mrakům. Krátký medailon má v časopise břeclavský optik Jiří Novotný vytvářející s přáteli „břeclavsko-moravský slovník“.
Další medailony potom patří houslistce a vedoucí dětského folklorního souboru Žarúšek Kateřině Říhové z Hluku či uherskobrodskému řezbáři Karlu Táborskému. V seriálu o dřívějších židovských komunitách se můžete přenést do Bzence. O náročné práci tkalců pojednává další rozsáhlý článek Horňácké tkalcovství.
Kromě toho si v periodiku lze připomenout březnový koncert Břeclavanu věnovaný nedožitým devadesátinám známého primáše Jožky Kobzíka.
Nechybí ani text zasvěcený počátkům železnice v Břeclavi a příjezdu prvního vlaku do města. Představena je rovněž jedna z méně známých staveb v Lednicko-valtickém areálu, a sice Maurská vodárna v lednickém parku.
Hned tři kratší texty jsou věnovány Velehradu: prvním je anotace obrazové publikace Deo Gratias, druhým upozornění na zdejší turistické trasy spjaté s luštěním kvízů a posledním noticka o pravidelné akci Cesty za hodnotami, na níž letos 13. března vystoupili spisovatel Josef Holcman a sochař Otmar Oliva. Na Pálavu vás zavedou příspěvky o dubu pýřitém, zvaném též šipák, který se dostal i do znaku CHKO Pálava, a o Šibeničním vrchu, jenž najdete kousek za Mikulovem.
A přirozeně nechybí ani programy několika národopisných akcí (Horňáckých slavností, festivalu Kraj beze stínu v Krumvíři, Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a tvrdonických slavností), pravidelná porce vtipů v nářečí či blok poezie.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Sólistku pražského Národního divadla Kateřinu Kněžíkovou moc potěšilo, když se dozvěděla, že je v kategorii Opera podruhé nominována za mimořádný jevištní výkon na prestižní divadelní Cenu Thálie 2019. Poprvé byla nominována loni za roli Adiny v Donizettiho opeře Nápoj lásky v Mahenově divadla, scéně brněnského Národního divadla.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.09.2019

ČR: Muzeum Boženy Němcové v České Skalici spolu s Národním památkovým ústavem České republiky vyhlašuje soutěž Po stopách Boženy Němcové. Záštitu nad soutěží převzal hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán a náměstkyně pro oblast kultury Martina Berdychová. Soutěžit můžete až do 30. června příštího roku.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2019

PASEKY: Býval to český ostrůvek uprostřed německého obyvatelstva; dnes jsou Paseky nad Jizerou, horská obec na pomezí Jizerských Hor a západních Krkonoš, vyhlášeným letoviskem a zimním střediskem. Za návštěvu zde stojí bezesporu Památník zapadlých vlastenců v budově bývalé místní fary v sousedství kostela sv. Václava z konce 18. století s působivým výhledem na západní Krkonoše.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje, Pozvánka na výlet
19.09.2019

​KARLOVARSKÝ KRAJ: Webová stránka vznikla především v souvislosti se zápisem hornické krajiny Krušných hor na Seznam světového dědictví UNESCO. Na mikrowebu najdete zajímavé informace, fota i videa, jež vás přimějí k tomu, abyste si hned naplánovali krušnohorský výlet.  Pro obyvatele kraje, jeho návštěvníky i obdivovatele Krušných hor jej připravila krajská destinační agentura Živý kraj.

 

Karlovarský kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
19.09.2019