čtvrtek
20. června 2019
Svátek slaví: Květa
© Kateřina NoskováVyšel třetí letošní Malovaný kraj

ČR: Ke svým čtenářům v těchto dnech zamířilo květnovo-červnové vydání slováckého dvouměsíčníku Malovaný kraj. Na titulní stranu obálky se dostal motiv z tradičních Koseckých písní v buchlovickém zámeckém parku. V samotném obsahu pak jistě mnohé zaujme rozsáhlý text o vojenském útvaru Slovácká brigáda.

Na jiném místě se dozvíte, že tomu není zas tak dávno, kdy se na Podluží zvonilo proti mrakům. Krátký medailon má v časopise břeclavský optik Jiří Novotný vytvářející s přáteli „břeclavsko-moravský slovník“.
Další medailony potom patří houslistce a vedoucí dětského folklorního souboru Žarúšek Kateřině Říhové z Hluku či uherskobrodskému řezbáři Karlu Táborskému. V seriálu o dřívějších židovských komunitách se můžete přenést do Bzence. O náročné práci tkalců pojednává další rozsáhlý článek Horňácké tkalcovství.
Kromě toho si v periodiku lze připomenout březnový koncert Břeclavanu věnovaný nedožitým devadesátinám známého primáše Jožky Kobzíka.
Nechybí ani text zasvěcený počátkům železnice v Břeclavi a příjezdu prvního vlaku do města. Představena je rovněž jedna z méně známých staveb v Lednicko-valtickém areálu, a sice Maurská vodárna v lednickém parku.
Hned tři kratší texty jsou věnovány Velehradu: prvním je anotace obrazové publikace Deo Gratias, druhým upozornění na zdejší turistické trasy spjaté s luštěním kvízů a posledním noticka o pravidelné akci Cesty za hodnotami, na níž letos 13. března vystoupili spisovatel Josef Holcman a sochař Otmar Oliva. Na Pálavu vás zavedou příspěvky o dubu pýřitém, zvaném též šipák, který se dostal i do znaku CHKO Pálava, a o Šibeničním vrchu, jenž najdete kousek za Mikulovem.
A přirozeně nechybí ani programy několika národopisných akcí (Horňáckých slavností, festivalu Kraj beze stínu v Krumvíři, Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a tvrdonických slavností), pravidelná porce vtipů v nářečí či blok poezie.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ANNECY: Ve dnech 10. – 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů. Česká kinematografie si z festivalu přiváží hned tři významná ocenění. Režisérka Daria Kashcheeva získala za Dceru/Daughter jak hlavní Kříšťálovou cenu – Cristal du film de fin d'études / Cristal for a Graduation film – v soutěži studentských filmů, tak i cenu dětské poroty za Nejlepší studentský film a tatáž porota ocenila jako nejlepší dětský film snímek Martina Smatany Pouštět draka/The Kite. Do soutěže se přihlásilo 3 096 přihlášených snímků z 93 zemí, za Českou republiku byly vybrány dva loutkové filmy a jeden animovaný dokument.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Projekt, který byl realizován u příležitosti oslav 100. výroční vzniku Československé republiky se nyní, poté co byl oceněn 70 000 spokojenými návštěvníky a dokončil svou 4 500 Km dlouho cestu po České republice a na Slovensku, dočkal i ocenění od odborné poroty soutěže.

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
18.06.2019