čtvrtek
9. května 2024
svátek slaví Ctibor
© Obálka



Vlastivědný časopis TĚŠÍNSKO v novém

Autor článku: 
Iva Lupková

<p>MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: Časopis Těšínsko vstoupil s 58. ročníkem do nové etapy své existence. Právě vyšlo první ze dvou letošních čísel.</p> <p>Došlo ke změně formátu a periodicity (původně byla vydávána čtyři čísla ročně), zásadním způsobem se rozšířil obsah na 128 stran, vítaným vylepšením je jistě barevný tisk. Za proměnou časopisu stálo mimo jiné opětovné zařazení mezi recenzovaná neimpaktovaná periodika schvalovaná odborným a poradním orgánem vlády ČR – Radou pro výzkum, vývoj a inovace, o kterém jsme vás informovali koncem loňského roku.</p> <p>„Obsah časopisu je rozčleněn do několika rubrik. Nejvýznamnější z nich tvoří články a studie. Čtenář zde nalezne celkem pět obsáhlých příspěvků renomovaných historiků,“ uvádí tajemník redakce časopisu Těšínsko PhDr. Radim Jež. </p> <p>První z nich z pera Davida Pindura je věnován nejstarším dějinám původního dřevěného farního kostela sv. Mikuláše v Šenově. V článku se podrobně dovíte o jeho výstavbě, vybavení i pozdějších fundátorech – Skrbenských z Hříště, kteří na jeho místě nechali v 60. letech 18. století postavit nový zděný kostel Prozřetelnosti Boží, označovaný za „barokní perlu Slezsku“. </p> <p>Studie Veroniky Chmelařové přibližuje barokní uměleckou výzdobu kláštera milosrdných bratří v Těšíně a jejich kostela Nanebevzetí Panny Marie. Zaniklý zámek hrabat Larisch-Mönnichů v karvinské části Solca, zdevastovaný důlní těžbou, v kontextu tvorby architekta Viktora Rumpelmayera popisuje Pavel Šopák. Dramatické poměry na radnici v ostravském Muglinově, zvláště pak boj o zavedení češtiny jako úředního jazyka na počátku 20. století, sleduje Dan Gawrecki. Pohnuté životní osudy knížete Aleksandra Ludwika Sułkowského (1893 – 1956), posledního držitele zámku v Bílsku (Bielsko-Biała), podrobně představuje Grzegorz Madej. </p> <p>V nově zavedené rubrice materiály jsou analyzovány instrukce z roku 1715 pro tzv. vybrance, kteří v minulosti zajišťovali bezpečnost zemské hranice Těšínského knížectví s Uhrami v okolí Jablunkovského průsmyku především coby stálá posádka na Velké šanci v Mostech u Jablunkova. Nechybí ani řada drobných příspěvků z regionu a recenze a zprávy o literatuře.</p> <p>Iva Lupková, PR a tiskový servis Muzea Těšínska<br />
737 327 965<br />
iva.lupkova@muzeumct.cz</p>

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Sympatický Američan z Ohia žije už 30 let ve Všenorech za Prahou. Nejdéle ze všech míst, kde zatím bydlel. Do Česka ho přivedla vášeň badatele – muzikologa, který svou dráhu zasvětil Antonínu Dvořákovi. Proto se také naučil skvěle česky. Hned v předsíni doma u něj narazíte na police plné knih o hudbě a o Dvořákovi zejména, knihovnu s dalšími tituly najdete i v kuchyni a tak dále…. On sám je autorem několika knih o Dvořákovi (Rethinking Dvořák, Dvořákovská místa, Manželské páry Dvořákovi a Hlávkovi) a na další knize pracuje. Do naprostých detailů zná nejen dílo, ale i obdivuhodnou životní cestu tohoto českého a zároveň světového skladatele. Zajímavý je ale i osobní příběh Davida Beveridge.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
08.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024