neděle
28. dubna 2024
svátek slaví Vlastislav
Plakát z výstavy
© Archiv pořadatele



Vernisáž Jiřího Rathouského v Bio Central

HRADEC KRÁLOVÉ: Ve foyer Bio Central se otevře výstava typografa Rathouského. První nová výstava v letošním roce vystřídá devadesátkové plakáty. Jejich autorem je grafik, typograf a umělec Jiří Rathouský. Na vernisáži jeho dílo představí sběratel, hudebník a výtvarník Martin Hůla, který do výstavy zapůjčil výběr Rathouského knižních obálek a zpracoval kompilát typografových výjimečných prací.

Vernisáž se odehraje 7. března od 17 hodin ve foyer kina.

07.03.2024
17:00
Autor článku: 
Bio Central, Jan Slanina

„Výstava Jiřího Rathouského ve foyer se bude od předchozích výstav lišit především tím, že představuje jeho dílo komplexněji. Mimo filmových plakátů, na které jsou diváci kina už zvyklí, tu uvidí také plakáty divadelní, ale také ukázku vizuální identity města a knižní obálky, do kterých se propsala typografická tvorba Rathouského,“ zve na vernisáž produkční výstav Ilona Mach, která dodává, že návštěvníky samozřejmě čeká také ukázka nejznámějšího Rathouského díla ve veřejném prostoru – navigačního systému pražského metra.

Pro uspořádání výstavy Bio Central oslovilo dvě sběratelské kapacity. Plakáty divadelní a filmové do této výstavy zapůjčil kurátor Pavel Rajčan z pražské filmové galanterie a největší plakátové sbírky v ČR Terryho ponožky. Plakáty z této sbírky jsou divákům kina velmi dobře známé z předchozích výstav.

Druhý ze sběratelů je hudebník, skladatel a výtvarník Martin Hůla. Ten už v minulosti na výstavách v Bio Central spolupracoval – poprvé zapůjčil knihy grafika Zdenka Seydla do výstavního prostoru v kavárně, podruhé vystavoval vlastní minimalistickou grafiku. Hůlu ovšem mohou znát také návštěvníci Divadla Drak – např. jako autora hudby probíhající výstavy Neboj! Neboj!, nebo k inscenaci Zeď.
Hůla také přijede čtvrteční vernisáž osobně uvést.

 

Jiří Rathouský (1924 – 2003)

Přední československý grafický designér a typograf, který se od padesátých let zabýval propagační a knižní grafikou.

V roce 1952 byl spoluzakladatelem skupiny Štursa a v roce 1957 skupiny Máj, spolupracoval také na výtvarném řešení československých pavilónů EXPO 58 Brusel, EXPO 67 v Montrealu a EXPO 70 v Osace.
Svým podílem na informačním designu zásadně ovlivnil vizuální prostředí československé dopravy (Pražské metro, Hlavní nádraží, nádraží Praha-Holešovice, informační systém pro České dráhy ad.).
V devadesátých letech se věnoval převážně informačnímu designu, výstavnictví, tvorbě písma, produktovému designu, ale i volné grafice.
Na řadě realizací spolupracoval s manželkou Dorou Novákovou.
Byl aktivním členem skupiny Horizont, k jejímž výstavám vytvářel plakáty, dále členem sdružení Typo&, SČUG Hollar a Asociace užité grafiky v Praze.

Výstava představuje průřez jeho tvorbou od jeho dodnes živoucího díla – navigačního systému, který vytvořil pro pražské metro, přes knižní obálky GAMA nakladatelství Odeon, pro něž vytvořil vlastní font Alphapipe, až ke grafickému řešení tehdy vznikajícího sídliště Jižní město II – jeden z prvních pokusů o jednotnou vizuální identitu města. K vidění budou také filmové a divadelní plakáty, knižní obálky a typo-práce.


 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024