pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© archiv pořadatele



Velké dechové orchestry zahrají v Ostravě

PRAHA: V pátek 31. května a v sobotu 1. června 2019 se v Domě kultury města Ostravy koná XIX. Mezinárodní soutěž velkých dechových orchestrů Ostrava 2019. Letošního, v pořadí již devatenáctého ročníku tohoto hudebního klání, se zúčastní celkem osm velkých dechových orchestrů, punc mezinárodní účasti dodá soutěži orchestr z Polska. Devátým mimosoutěžním účastníkem bude Dechový orchestr Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, který se představí Slavnostním koncertem před vyhlášením vítězů.

od 31.05.2019 do 01.06.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Dlouholetou tradicí, ale hlavně vysokou uměleckou úrovní, se mohou pochlubit mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů, pořádané v Ostravě v pravidelných dvouletých cyklech již od roku 1981. K hlavním cílům letošního ročníku soutěže patří přispět k obohacení repertoáru našich velkých dechových orchestrů a podnítit jejich snahu o zvyšování vlastní dramaturgické i interpretační úrovně. Do soutěže se mohla přihlásit tělesa s počtem od pětačtyřiceti do pětaosmdesáti hráčů, která se kvalifikovala pro střední, vyšší a nejvyšší třídu. Výkony soutěžících orchestrů bude sledovat tříčlenná porota, složená z předních odborníků na dechovou hudbu. Orchestry získají body, na jejichž základě pak budou zařazeny do zlatého, stříbrného či bronzového pásma, pokud však výkon některého souboru porotu mimořádně nadchne, může být zařazen i do zlatého pásma s vyznamenáním. Cenu pro absolutního vítěze soutěže pak získá orchestr, který dosáhne celkového nejvyššího počtu bodů. V minulosti se to podařilo, a to dokonce hned dvakrát po sobě, Symfonickému dechovému orchestru Májovák z Karviné.

Obdobná akce, tedy soutěž velkých dechových orchestrů, se koná každý rok, vždy v půlce února v Praze. Ta je ale zaměřena především na zahraniční orchestry a ty české jsou vždy v menšině. Ostravská soutěž je jedinečná v tom, že soutěže se účastní hlavně české orchestry, povětšinou orchestry ZUŠ. Jednotlivé orchestry tak mají daleko větší možnost porovnat svoji výkonost s ostatními českými orchestry,“ říká Václav Hlaváček, tajemník poroty ostravské soutěže a odborný pracovník pro dechovou hudbu NIPOS-ARTAMA Praha. A dodává: „Na druhou stranu světový trend je upouštět od klasických soutěží a spíš organizovat různé přehlídky.  V současné době máme rozpracovaný koncept nové soutěže nebo spíš nového pojetí soutěže, kde sice bude povinná skladba, ale ostatní program už bude na rozhodnutí jednotlivých dirigentů. Ale o tom bych podrobněji nerad mluvil. Musíme si počkat, až bude vše hotové. Doufám, že do konce letošního roku bude ve všem jasno.“

 

Soutěžní maraton vypukne ve společenském sále Domu kultury města Ostravy v pátek 31. května v 18 hodin, kdy si změří síly orchestry z Dolního Benešova a Zlína. Druhý den, v sobotu 1. června, se v soutěžních blocích vystřídají na pódiu od 10 hodin orchestry z Olomouce, Krnova, hosté z Polska, Jihlavy, Klatov a Šternberka.

Výsledky XIX. Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů Ostrava 2019 budou vyhlášeny bezprostředně po doznění Slavnostního koncertu, který si pro tuto příležitost připravil na 17.30 hodin Dechový orchestr Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Z pověření Ministerstva kultury ČR festival pořádají NIPOS-ARTAMA Praha a Dům kultury města Ostravy, a.s.

Soutěžní festival se koná pod záštitou ministra kultury doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a OSA.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024