čtvrtek
19. září 2024
svátek slaví Zita
14. ročník mezinárodního animovaného filmu Animánie
© archiv pořadatele



Ve čtvrtek začíná v Plzni mezinárodní festival animovaných filmů Animánie

PLZEŇ: Letošní 14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie pozve na projekce rodiny s dětmi i náročné klubové diváky. Inspirativní animované snímky od nás i ze zahraničí budou k vidění od 14. do 17. listopadu v prostorách plzeňského kulturního centra Moving Station a jejich promítání obohatí i setkání s tvůrci. Chybět nebudou oblíbené workshopy filmové tvorby, ani speciální program pro učitele. Páteří Animánie je tradičně mezinárodní soutěž filmů vytvořených dětmi a mládeží do 26 let. 

od 14.11.2019 do 17.11.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Do soutěže letos postoupilo celkem 210 animovaných filmů z mnoha zemí celé Evropy, a letos prvně i několik filmů z Kanady, USA, Argentiny, nebo třeba Indie a Číny.

Soutěžní snímky, natočené dětmi a mládeží do 26 let, budou uváděny v blocích a vstup na ně je zdarma. Ty nejlepší obdrží ceny nazvané Animánička. O jejich udělení rozhodne mezinárodní porota ve složení: 

Lucie Sunková (CZ) -animátorka, režisérka, výtvarnice

Luděk Horký (CZ) – režisér, dramaturg a pedagog, nyní vede Centrum dramaturgie dětské tvorby v České televizi

Hrvoje Selec (HR) – lektor a ředitel festivalu VaFi a RaFi v Chorvatsku.

 

Jedním z hostů Animánie bude autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček

Rodiny s dětmi jistě potěší uvedení letošní novinky Velké dobrodružství Čtyřlístku za účasti režiséra Michala Žabky, ilustrátora Jaroslava Němečka, otce oblíbených komiksových postaviček Fifinky, Myšpulína, Bobíka a Pindi a Lucie Němečkové, dlouholeté spoluautorky scénářů. „Po skončení sobotní odpolední projekce filmu bude následovat setkání s tvůrci, kteří budou připraveni zodpovědět případně otázky z publika“ zve ředitel festivalu Animánie Jan Příhoda. Dalším lákadlem bude uvedení filmového triptychu Trojhlas, jehož mladí tvůrci povedou také animační workshop.

Workshopy

Animátorská polepšovna, Plavba do neznáma, Metamorfóza nebo Animované příběhy – to jsou jen některé z názvů letošních animátorských workshopů. „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo získat vynikající osobnosti, například kreslířku a autorku románů Lucii Lomovou, která s účastníky Plavby do neznáma propluje komiksovým vyprávěním a naučí je, jak z obrázků skládat příběh,“ říká ředitel Festivalu Animánie Jan Příhoda. V jednom z dílů Animátorské polepšovny se zájemci inspirují uměním Karla Zemana a vyzkoušejí si jeho způsob práce s iluzí. Chorvatští lektoři Ana Sever a Hrvoje Selec budou v rámci workshopu Metamorfóza oživovat různé materiály, které si účastníci sami přinesou.  Jak těžké je rozhýbat loutku motýla si vyzkoušejí účastníci workshopu Trojhlas. Motýl bude skutečnou loutkou z povídky Noctuelle, jedné ze tří částí filmu Trojhlas, a dílnu povede autor snímku Martin Pertlíček, student FDU ZČU. Filmová novinka Trojhlas je složená ze tří úspěšných studentských animovaných snímků, kromě povídky Noctuelle je to Betonová džungle autorky Marie Urbánkové (UMPRUM) a studentským Oscarem oceněný film Dcera autorky Darii Kashcheevy (FAMU). Festival Animánie uvede Trojhlas v sobotu večer za účasti Martina Pertlíčka.

Workshopy se budou odehrávat v prostorách Moving Station, většina jich je volně přístupných, na vybrané je třeba registrace, případně vstupné 50 Kč.

„Festival je hlavně setkáním, setkáním dětí a dospělých nad animovaným filmem. Mnoho projekcí je proto volně přístupných, aby měli mladí tvůrci možnost seznámit se s tvorbou svých kolegů," dodal Jan Příhoda.

Program i další informace najdete na www.animanie.cz nebo na Facebookové stránce Animánie.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Začíná dvanáctý ročník celoroční soutěže ČT :D pro děti všech věkových kategorií. Tentokrát je mottem Uka dobro, a jak název napovídá, nejen úkoly, ale také inspirativními pořady, rozhovory i hrami poradí, jak pečovat o vztahy s ostatními a ukázat druhým dobro. Každý měsíc čeká na malé účastníky nový úkol, zapojit se mohou také ve science centrech po celé České republice.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Nepřehlédněte
18.09.2024

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Jana Tomšů ze spolku Zlínský zvěřinec.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Články a komentáře
18.09.2024