neděle
16. června 2019
Svátek slaví: Zbyněk
Na zahradě
© Václav Johanus, zdroj archiv autoraVáclav Johanus: Nic není nemožné / Pozvánka na výstavu do Týna nad Vltavou

TÝN NAD VLTAVOU:  Příznivci umělecké tvorby předního grafika a ilustrátora Václava Johanuse si mohou od 12. dubna v Městské galerii v Týně nad Vltavou prohlédnout výstavu s názvem Nic není nemožné. Výstava je stručným průřezem tvorby zejména z posledních let a je určena dospělým i dětským divákům.

od 12.04.2019 do 19.05.2019
Autor článku: 
Studio Hrozen

Vystavené práce jsou výběrem z téměř všech výtvarných disciplin, jimiž se autor zabývá: věnuje se volné a užité grafice, knižní a novinové ilustraci, koláži a kreslenému humoru. Na výtvarné scéně se V. Johanus prosadil v oblasti kresleného humoru ve druhé polovině 60. let. Jeho kresbu charakterizovala přísně geometrická černá figurka inspirovaná lidovým folklorem. Z té doby jej čtenáři znají například ze zadních stránek Mladého světa, z Dikobrazu, Stadiónu nebo Domova. Postupně vytvořil tisíce obrázků, kreslených vtipů, novinových a časopiseckých ilustrací. K významným příležitostem patřila také spolupráce s Československou televizí na seriálu pro mateřské školy.

Originální rukopis - typickou zjednodušenou až strohou výtvarnou formu, poetické ztvárnění a humor přenesl i do temper a grafik-serigrafií, které v autorově zpracování vynikají přesným soutiskem plných barev. Důležité postavení v umělecké práci autora zaujímá tvorba pro děti - od ilustrací například pro Sluníčko nebo Ohníček přes leporela, pexesa, omalovánky, vystřihovánky nebo trojrozměrné objekty. Ilustroval více než třicet knih pro děti a dospělé.

Poetika a kolorit jižních Čech zůstávají po celé tvůrčí období hlavním inspiračním zdrojem autora. Uspořádal přes 100 samostatných a účastnil se více než 210 společných výstav téměř po celém světě.

Za grafiku, návrhy hraček, plakáty a kreslený humor získal významná ocenění.

Výstava ve vltavotýnské galerii Dům U Zlatého slunce, náměstí Míru 37, bude slavnostně zahájena 12. dubna od 18 hodin a potrvá do 19. května 2019.

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: 1. 10. 2019 zahájí činnost nová česká platforma pro performativní umění sídlící v Brně s názvem Terén. Vzniká vedle renomovaných repertoárových divadel Husa na provázku a HaDivadlo jako třetí scéna brněnské městské organizace Centrum experimentálního divadla.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Před budovou radnice na Prokešově náměstí stojí 790 květináčů s bylinkami a teplomilnými travinami. Jedná se o instalaci spojenou s akcí Landscape Festival Ostrava 2019, která se zaměřuje na krajinu, město a veřejný prostor.

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

ČR: Nejnovější román o událostech roku 1968 od autora bestselleru britského spisovatele Simona Mawera vychází jako audiokniha Pražské jaro v podání Roberta Hájka a Jana Teplého. Křest audioknihy za účasti režisérky a obou interpretů proběhl na veletrhu Svět knihy 2019.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.06.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Nezadržitelně se nám blíží doba letních dovolených s ní i plánování výletů za zábavou a poznáním. Vydejme se třeba na Táborsko. Okres Tábor se rozkládá v severní části Jihočeského kraje, jeho pomyslnou osu tvoří řeka Lužnice, která si zachovává svůj původní ráz. Lužnice i do ní přitékající Nežárka jsou velmi oblíbené dopravní tepny vodáků, kteří zde během horkých letních dnů brázdí hladiny svými kajaky a loďkami.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Ostatní, Památky
Co se děje
13.06.2019