úterý
19. března 2019
Svátek slaví: JosefV této zemi je těžké stárnout

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

S titulkem, který jsem někde přečetla, úplně nesouhlasím, ale něco málo na tom bude. Určitě se stárne lépe ve slušné společnosti, v politicky snesitelném klimatu a ve finanční jistotě. Nicméně stáří je obecně náchylnější na nemoci, někdy přináší osamění a posouvá nás blíže ke konci našeho života, a to kdekoli na světě. Řádu světa prostě neutečeme.

Každý určitě zná ty zázračné rady, jak elegantně stárnout, tj. nerezignovat, provozovat a rozvíjet své koníčky, věnovat se takovým činnostem, které jsou okolí prospěšné, zajímat se o současnost a být v kontaktu s příslušníky mladších generací, jíst zdravě, studovat nebo alespoň trénovat paměť, cvičit, zkrátka žít v rámci možností naplno.
Ovšem jde o to, aby nám to společnost umožnila, nebo ještě lépe usnadnila. Seniorů není málo, něco umí, často jsou v dobré kondici a mají ochotu pracovat, někdy i dobrovolně. Záleží na tom, zda tento kapitál dokáže společnost využít. A mnohde se to daří. Mezinárodní rok aktivního stárnutí, kterým rok 2012 je, určitě na dobré příklady upozorní.
Aktivní stárnutí je pro letošek tématem i Místní kultury. Je to logické; kultura je oblast, které se lze ve stáří věnovat aktivně i pasivně, nabídka je pro každého velmi široká a nahrává propojení různých věkových generací. Začít se dá kdykoli.
A kromě toho by se kultura mohla stát vlakovou lodí aktivního stárnutí také proto, že věk jedince, ať už stojí na prknech co znamenají svět, nebo sedí v hledišti, nehraje většinou žádnou roli.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nadcházející týdny se ponesou ve znamení oslav divadla. Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a Světovým dnem loutkářství (21. března).

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.03.2019

ČR-PRAHA: Letošní ročník festivalu Jeden svět už zná své vítěze. Celkem sedm cen udělily poroty v kategoriích Mezinárodní soutěž, Máte právo vědět a Česká soutěž. Letošní novinkou je Regionální porota složená ze tří zástupců měst, kde se koná Jeden svět v regionech. Zástupci studentů a studentek středních škol pak udělili Cenu studentské poroty. Diváci a divačky rozhodli pomocí hlasování po filmových projekcích o dokumentu, který získal Diváckou cenu nadačního fondu Avast.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
18.03.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Dalších sedm projektů týkajících se Královéhradeckého kraje získá z programu Interreg V-A Česká republika-Polsko dotaci 6,5 milionu EUR, tedy zhruba 166 milionů korun. Evropské peníze podpoří například vznik cyklotras v okolí Nového Hrádku nebo záchranu hradu Vízmburk. Celkově program Interreg V-A ČR-Polsko pomůže s realizací 15 projektů z celého podporovaného území.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
18.03.2019

ČR: Most!, Rapl, Svět pod hlavou. Zatímco Česká televize se s novou minisérií Sever vrací do severočeského kraje, režisér Robert Sedláček se po úspěšném Janu Palachovi opět věnuje televizní tvorbě. A ani tentokrát divák nepřijde o psychologickou rovinu příběhu. Hlavní roli, a zároveň svou první kriminální, ztvárňuje Jiří Mádl. Po jeho boku se objeví třeba Petra Špalková, Taťjana Medvecká, Martin Myšička nebo Štěpán Benoni. Filmaři jsou za polovinou natáčecího plánu, poslední klapka Severu padne na začátku května.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.03.2019