sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: OtmarV této zemi je těžké stárnout

Autor článku: 
Ludmila Kučerová

S titulkem, který jsem někde přečetla, úplně nesouhlasím, ale něco málo na tom bude. Určitě se stárne lépe ve slušné společnosti, v politicky snesitelném klimatu a ve finanční jistotě. Nicméně stáří je obecně náchylnější na nemoci, někdy přináší osamění a posouvá nás blíže ke konci našeho života, a to kdekoli na světě. Řádu světa prostě neutečeme.

Každý určitě zná ty zázračné rady, jak elegantně stárnout, tj. nerezignovat, provozovat a rozvíjet své koníčky, věnovat se takovým činnostem, které jsou okolí prospěšné, zajímat se o současnost a být v kontaktu s příslušníky mladších generací, jíst zdravě, studovat nebo alespoň trénovat paměť, cvičit, zkrátka žít v rámci možností naplno.
Ovšem jde o to, aby nám to společnost umožnila, nebo ještě lépe usnadnila. Seniorů není málo, něco umí, často jsou v dobré kondici a mají ochotu pracovat, někdy i dobrovolně. Záleží na tom, zda tento kapitál dokáže společnost využít. A mnohde se to daří. Mezinárodní rok aktivního stárnutí, kterým rok 2012 je, určitě na dobré příklady upozorní.
Aktivní stárnutí je pro letošek tématem i Místní kultury. Je to logické; kultura je oblast, které se lze ve stáří věnovat aktivně i pasivně, nabídka je pro každého velmi široká a nahrává propojení různých věkových generací. Začít se dá kdykoli.
A kromě toho by se kultura mohla stát vlakovou lodí aktivního stárnutí také proto, že věk jedince, ať už stojí na prknech co znamenají svět, nebo sedí v hledišti, nehraje většinou žádnou roli.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Kompilace největších hitů Marie Rottrové Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písniček, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019