pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© www.kr-karlovarsky.cz



​V podzemí dolu Jeroným se usídlili permoníci

SOKOLOV: ​Návštěvníky, kteří zavítají do podzemí historického dolu Jeroným u Čisté na Sokolovsku, čeká jedno velké překvapení. Prohlídkovou trasu jim nově zpestří permoníci a další bytosti z říše fantazie. Unikátní expozici vytvořili žáci keramického oboru z odloučeného pracoviště ZUŠ Sokolov v Březové.

Nápad na oživení prohlídkové trasy v dole vzešel od Jiřího Loskota z Muzea Sokolov, který přišel vloni v březnu do ZUŠ Sokolov a požádal o vytvoření permoníků.
Během vzniku jednotlivých soch nás napadlo, že by každá měla mít své jméno a také charakter. Žáci proto napsali návrhy jmen i charakterů k jednotlivým sochám. Přidali i návrh příběhu ke vzniklým postavám. Všechny návrhy jsme poté zhodnotili, vybrali nejlepší nápady a přidělili je ke každé postavě. V tomto okamžiku hráli významnou roli autoři konkrétní sochy, o kterou se jednalo,“ přiblížila učitelka keramiky Pavla Křížková.

Na modelování soch se podílelo 36 žáků keramického oboru, ale s pohádkou a psanými texty pomáhali i další mladí výtvarníci. Petr Schneider, který vyučuje elektronické zpracování hudby a zvukovou tvorbu, navíc celou prohlídkovou trasu se svými žáky ozvučil tak, aby navodil pracovní atmosféru v dole. „Myslím si, že se nám celá expozice povedla a že přidá na atraktivitě prohlídky historického důlního díla. Poděkování patří všem žákům a učitelům výtvarného a hudebního oboru, kteří se na projektu podíleli. A hlavně Jiřímu Loskotovi, který mě výrazně pomáhal s instalací expozice,“ dodala Pavla Křížková.

Bližší informace o dole Jeroným, jenž se návštěvníkům otevřel 1. května, najdete na internetových stránkách Muzea Sokolov.

ZDROJ

 
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.04.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024