pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Stavba domu pro seniory, v pozadí opravený evangelick kostel
© Archiv obce



V Bohuslavicích dokončují komplex pro pořádání kulturních akcí

BOHUSLAVICE: Obec Bohuslavice, ležící na rozhraní okresů Náchod a Rychnov nad Kněžnou, koupila před několika lety evangelický kostel z roku 1899 a přilehlou budovu bývalé školy s cílem vše postupně opravit a využívat pro kulturní a společenské akce. Kostel byl po rekonstrukci slavnostně otevřen 3. prosince 2012, škola poskytuje zázemí při přednáškách nebo koncertech. Vedení Bohuslavic se navíc vloni podařilo vloni opravit varhany, letos se soustředí na úpravy okolí kostela.

Autor článku: 
Dana Ehlová

O tom, co se už podařilo, i o tom, co má v plánu, hovoří agilní starosta obce Jiří Tojnar.         

 

Co vás vede k opravě památek v obci?

Varhany v evangelickém kostele jsme vloni opravovali proto, abychom měli dokončenou opravu celé stavby, tak jak by měla být a jak původně vypadala. I kvůli tomu plánujeme ještě úpravy okolí kostela.  Předtím jsme opravili také bývalou evangelickou školu pod kostelem, která slouží jako zázemí pro akce pořádané v kostele. V jedné části budovy pořádáme různé přednášky a podobné akce. Je tam i sociální zařízení, kuchyňka.
Druhá část objektu je roubená a my bychom v ní jednou chtěli otevřít třídu v původní podobě, která by sloužila jako skanzen. Navíc v současné době na místě evangelické fary stavíme domov pro seniory.

 

Z čeho hradíte náklady?

Oprava kostela stála 6 miliónů korun a devadesát procent z této částky pokryla dotace. Nejdříve jsme ale od evangelické církve koupili kostel i s přilehlými pozemky, bývalou školu s pozemky jsme dostali zdarma a za faru jsme zaplatili minimální částku 300 tisíc korun. Nyní je náš vlastně celý areál. Předtím obec nevlastnila vůbec nic a teď máme komplex pro pořádání kulturních akcí.
Na MMR podáme ještě žádost o dotaci na opravu místních komunikací v tomto areálu, a z prostředků obce plánujeme dovybavit lokalitu osvětlením. To vše bychom chtěli stihnout v letošním roce a tím by měl být areál kompletně dokončen.

 

Co víte o původu varhan, které se vám podařilo vloni zrenovovat?

Veškeré informace zajistil Václav Uhlíř, organolog Královéhradecké diecéze. Nástroj postavil Ladislav Wáša z Přerova, a měl by pocházet ze stejného roku jako kostel, tedy 1899. Dobře zachovaná je původní skříň, která není napadená červotočem, takže ji nebylo nutné opravovat.
Hodnota nástroje se dá rozdělit do několika částí. Především je to pozoruhodná pseudogotická varhanní skříň s dochovanou původní povrchovou úpravou. Druhou, velice cennou částí, je samotný varhanní stroj se zajímavou konstrukční koncepcí tónové traktury i pozoruhodnou zvukovou podobou. Největší zajímavostí je fakt, že se zřejmě jedná o zcela ojedinělý nástroj varhanáře Ladislava Wáši, o němž se dosud nepodařilo zjistit žádné podrobnější informace.    

 

Jak probíhala oprava?

V lednu loňského roku jsme požádali o krajskou dotaci z programu Oprava historických varhan, na základě které jsme obdrželi 122 tisíc korun. Celková částka byla po úpravě rozpočtována na 345 tisíc.  Obec uhradila také 122 tisíc a na zbývající částku jsme použili „šablonu“ týmu, který zachraňoval varhany v  Husově sboru v Dobrušce, a vyhlásili tzv. adopci 27 píšťal, které musely být vyrobeny úplně nově - cena jedné píšťaly byla stanovena na 3500 Kč. Téměř vzápětí po vyhlášení adopce během adventního varhanního koncertu 20. prosince se přihlásilo 15 dárců především z místních obyvatel. Jsem velmi rád, že se v průběhu ledna našli další, takže náklady na výrobu všech 27 píšťal jsou pokryty z darů. Seznam všech zveřejníme uvnitř kostela.   

 

Počítáte tedy s využitím nástroje v budoucnu?

Po adventním varhanním koncertu plánujeme další na Velikonoce a počítáme s využitím během roku. Objekt kostela využívá navíc nadále i církev evangelická - konají se v něm bohoslužby. Máme vzájemnou dohodu, že kostel i bývalou školu má církev bezplatně k dispozici dle své potřeby. Z toho jsou evangelíci v čele s farářem Bártou nadšeni. V Bohuslavicích je jich sice málo, ale spojili se s farností Šonov-Náchod, odkud k nám na církevní akce dojíždějí. 

 

Máte v obci stanoveny priority pro letošní rok?

Především opravu místních komunikací. Chceme opravit vedlejší cesty souběžné s hlavní komunikací ve směru na Nové Město nad Metují. Na tuto akci požádáme o již zmiňovanou dotaci na MMR. S tím je spojená akce úplně nového ledkového osvětlení. Náklady bychom měli dlouhodobě splácet formou splátek a úspor za energii.
Jsem moc rád, že jsme dokončili také kanalizaci. První etapa se realizovala v předminulém volebním období. Další čtyři roky jsme sháněli finance na dokončení, což se podařilo z Fondu životního prostředí. Díky připravenému stavebnímu povolení jsme získali 20 mil. na další etapu a 19. ledna proběhla úspěšně kolaudace.

 

Již jste zmínil dům pro seniory. Kdy bude hotov?

Dostavba domu pro seniory, jehož rozpočet je 10,2 mil. Kč a z toho 4,8 mil. Kč pokryjeme z dotace, je naší největší akcí. Stavba začala 24. září 2015, kdy se rozběhlo hloubení základů, a do 20. listopadu jsme proinvestovali 4,8 mil. Kč, což bylo opravdu šílené. Už jsem na tuto neúnosnou situaci a doslova šibeniční termíny upozornil i náměstkyni na Ministerstva pro místní rozvoj. Ale my jsme to prostě stihli, protože jsme měli štěstí na firmu, kterou jsme vybrali dokonce na třetí pokus. Díky tomu, že na stavbě intenzivně pracovalo až 30 lidí, se vše zvládlo. Budova je už pod střechou, má osazená okna, kompletní elektroinstalace. Jsem přesvědčen, že srpnová kolaudace se bez problémů zvládne a 3. září, kdy se v obci koná pouť, proběhne slavnostní otevření. V domě bude 8 bezbariérových nájemních bytů o velikosti 1+1 (47 m²), jejichž obyvatelé musí být starší 65 let.  V případě potřeby si budou moci doplatit pečovatelskou službu. Vybudování takového objektu byla jedna z našich priorit, protože víme, že takové bydlení bude i v budoucnu potřeba.

 

A co nejmladší generace?

Vloni jsme  dokončili dětské hřiště u základní školy v hodnotě 300 tis. Kč, na které jsme 200 tis. získali také dotaci z MMR, zbytek pokryly vlastní zdroje.

 

Na závěr se Jiří Tojnar rozhovořil, jak v obci připravují už pátý ročník masopustního průvodu, který se uskuteční 6. února. Velkou zajímavostí je třicet masek, jež nechalo vedení obce vyrobit, a pravidelně je oblékají účastníci celodenního veselí. Masek však v průvodu, který ujde po Bohuslavicích úctyhodných devět kilometrů, bývá mnohem více, nechybí ani traktůrek s vlekem a muzikanti.   

    

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024