sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
Huť Jakub v Tasicích, pozvánka na výstavu Fragi LeSphere
© archiv pořadateleUNIKÁTNÍ VÝSTAVA Fragi LeSphere PROPOJUJÍCÍ KRÁSU SKLA A KVĚTIN

TASICE: Společný mezinárodní tým špičkových výtvarníků z různých uměleckých oborů připravil na červen 2019 jedinečnou výstavu skla a květin. Nevšední kulturní počin kombinující křehkou krásu skla a květin se rozhodli realizovat v areálu barokní sklárny Huť Jakub Tasice, Národní kulturní památky. Výstava je další významnou aktivitou oživující provoz tohoto unikátního sklářského skanzenu v posledních několika letech.

od 01.06.2019 do 30.06.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Krása sklářských artefaktů vznikající pod rukama sklářských výtvarníků se prolne s nejkrásnějšími květinovými výtvory přírody naaranžovanými rukama zručných floristů. „Výstava, která je připravena pro areál sklárny na letošní červen, přinese do industriálních objektů staré sklářské huti něco nevšedního a nového.“ řekl majitel sklárny František Milichovský.

 

Na vzniku výstavy se podílí celý tým výtvarníků, mezi něž patří umělecký sklář Zdeněk Kunc, umělecký brusič skla Daniel Vágner, polská sklářská výtvarnice Beata Przybyl, mistr florista Klára Franc Vavříková a její Český DREAM nejen floristický TÝM, designerka Dagmar Petrovická i velké podporovatelky sklářského řemesla Mája Milichovská a Leona Bušková

 

Slavnostní vernisáž výstavy proběhne v neděli 2. června 2019 od 14:00 hodin. Při příležitosti vernisáže bude po celý víkend v prostorách huti k vidění výroba uměleckého skla v podání týmu Zdeňka Kunce a sklárny Tasice. Výstava potrvá od 1. 6. do 30. 6. 2019.

 

Huť Jakub v Tasicích je jednou z nejstarších dochovaných skláren ve střední Evropě, byla uvedena do provozu již v roce 1796. Proslavil ji zejména televizní seriál Synové a dcery Jakuba Skláře. Od roku 2016 sklárna opět provozuje vlastní sklářskou výrobu, o čemž se mohly přesvědčit tisíce návštěvníků navštěvující sklárnu v posledních letech. Od roku 2014 má Huť Jakub status Národní kulturní památky České republiky. Jedinečný sklářský skanzen ŽIJE díky několika málo nadšencům i díky vám hostům i návštěvníkům. Přesvědčte se sami! 

 

Sklárna Tasice se nachází na hranicích kraje Vysočina a Středočeského kraje. Více informací naleznete na webu sklárny www.sklarnatasice.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. listopadu 2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert Tria barokní hudby. Komorní produkce střídaly sólové varhanní skladby čelákovického skladatele Jana Zacha (1713  - 1775) a dalších komponistů, kteří se ve svých skladbách jeho hudebními tématy inspirovali. Badatelské úsilí Tomáše Thona v tomto směru je shrnuto v titulu Varhanní skladby Jana Zacha (Artthon, 2019). Koncert se konal u slavnostní příležitosti jeho vydání.

Středočeský kraj
Památky, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Kompilace největších hitů Marie Rottrové Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písniček, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019