pátek
20. září 2024
svátek slaví Oleg
Geisslers Hofcomoedianten: FITZLI PUTZLI.
© Foto Milan Strotzer.



THEATRUM KUKS - festival barokního divadla, opery a hudby 2014

Autor článku: 
Stanislav Bohadlo/mis

<p>KUKS: Projekt THEATRUM KUKS probouzí k životu zapomenutý fenomén uměleckých vizí hraběte F. A. Sporcka o spojení barokního divadla, opery a hudby s komponovanou barokní krajinou v celém areálu bývalých lázní Kuckus-Baade v labském údolí.</p> <p>Projekt byl nastartován u příležitosti třistaletého výročí otevření Sporckova činoherního divadla Comoedien-Haus v Kuksu (1702) prvním ročníkem festivalu v roce 2002. Festival se zrodil společně s hereckou společností Geisslers Hofcomoedianten, která pod vedením režiséra Petra Haška od počátku spoluvytvářela profil a inscenační poetiku „nového barokního stylu“ .</p> <p> Festival THEATRUM KUKS obvykle prezentuje 5 – 10 světových „in situ“ premiér na patnácti místech kukského „krásného oudolí“ a v okolí ‒ kostel Nejsvětější Trojice, refektář, Sporckova hrobka, nádvoří, sklepení, zahrada, schodiště hospitálu, lapidárium, maketa Sporckova zámku, u kukského pramene, na kaskádovém schodišti, u Braunových Ctností a Neřestí, u Herkomanna, V Ráji, na Labi, v Comoedien-Hausu, v Rentzově muzeu, v Žirči, v Hubertském údolí, ve Starém Plese, v Choustníkově Hradišti aj.</p> <p> Festival navazuje na výjimečnou kulturní tradici lokality (sochařství, architektura, rytectví, hudba, divadlo, knihtisk aj.) a na kombinaci jazykových kultur (latinské, německé, české, francouzské, italské, slezské) domácího baroka. Divadelní a hudební dějiny Kuksu připomíná také nově otevřené Rentzovo muzeum barokního tisku.</p> <p> Letošní XIII. ročník festivalu THEATRUM KUKS se uskuteční ve dnech 19. ‒ 24. srpna 2014.</p> <p> Festival pořádá agentura GATE Náchod, spolupořadateli jsou Obec Kuks, Kuckus-Baade o.s., Kabinet barokních studií HK UHK. Partneři: Carla s.r.o. Dvůr Králové, Atelier Tsunami s.r.o. Náchod, Pražírna kávy P. Frolík Borohrádek a Pivovar TAMBOR Dvůr Králové nad Labem. Projekt se uskutečňuje s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a Královéhradeckého kraje.</p> <p> Program XIII. ročníku festivalu THEATRUM KUKS 2014

Mohlo by vás také zajímat...

MOST: Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla se kvůli výstavbě obchodního centra na zahradě původního festivalového působiště přesune do Ústeckého kraje, konkrétně do Mostu.

Ústecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2024

ČR: Nakladatelství Galén právě vydalo knihu unikátní zpovědi dvou žen, které prožily část svého života se stejným narcistickým partnerem. Jejich příběhy doplňují autentická vyprávění dalších dvanácti žen, jež rovněž prošly zkušeností domácího násilí. Příběhy plné bolesti, strachu o děti a bezmoci v souvislosti s prokazováním psychického násilí se rozhodně nečtou lehce, ale mohou čtenáře varovat a zároveň jim pomoci.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.09.2024
HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Ateliér výroby ostravského Divadla loutek absolvoval v létě mezinárodní pracovní stáž v Japonsku. V loutkovém divadle Ashiri-za ve městě Sapporo se účastníci během intenzivního týdenního workshopu učili výrobu tradičních japonských loutek joruri.

Sedmičlenný tým složený z řezbářů, dvou krejčových, malíře, výtvarníka a také vedoucího ateliéru, Jana Špačka, měl jedinečnou příležitost učit se od mistra Yabu, ředitele divadla Ashiri-za, které se specializuje na tuto starodávnou uměleckou techniku. Během týdenního workshopu si každý měl možnost vytvořit svou vlastní loutku. Švadleny si vyzkoušely šití kostýmů pro tyto loutky a měly možnost i nahlédnout do postupu výroby tradičního japonského kimona. Stáže se zúčastnili také loutkáři z Tchaj-wanu a Japonska a kromě workshopu byl prostor i pro prezentaci divadel z jednotlivých zemí pro veřejnost.
Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
17.09.2024