pátek
1. listopadu 2024
svátek slaví Felix



SVĚTOVÁ PŘEHLÍDKA KRESBY OPĚT PŘEDE DVEŘMI

PLZEŇ: Již celou dekádu jsme uvykli každý sudý rok v podzimní Plzni přivítat prestižní mezinárodní výtvarnou přehlídku Bienále kresby. Letošní VI. mezinárodní bienále kresby Plzeň 2008 naváže na tři ročníky Středoevropského bienále kresby (1998, 2000, 2002) a následné dva mezinárodní ročníky Bienále kresby (2004, 2006). Z desetiletého odstupu je již zcela zřetelné, že se v Plzni podařilo organizátorům v čele s prezidentem Bienále Ak. mal. Jaroslavem Zapletalem vybudovat pozoruhodný výtvarný fenomén, který si vydobyl prestižní mezinárodní renomé a položil základ pevné společenskokulturní tradici.

V Evropě unikátní projekt zabývající se jednobarevnou kresbou letos osobně zaštítil český ministr kultury Václav Jehlička, ale i významné společenské instituce - Česká komise pro UNESCO a International Association of Art – Europe.

Prestiž plzeňské přehlídky kresby dokumentuje zájem více jak čtyři sta výtvarníků ze zemí všech světových kontinentů, kteří obeslali soutěž šestnácti sty pracemi. Z nich pak mezinárodní porota, letos zasedající pod předsednictvím Wernera Schauba, presidenta IAA - Europe, vybrala kresby 112 autorů z 32 zemí do výstavních expozic.

Výstavy letos proběhnou ve dvou křídlech budovy Západočeského muzea a dále v Galerii Jiřího Trnky a v Univerzitní galerii.

V plzeňském Západočeském muzeu bude šestý ročník mezinárodního Bienále kresby 2008 také slavnostně zahájen. Na tiskové konferenci za účasti představitelů města Plzně, Plzeňského kraje, členů mezinárodní poroty a oceněných výtvarníků, dojde k prvnímu oficiálnímu zveřejnění výsledků letošního Bienále 2008, takže poznáme nejen držitele hlavní ceny Grand Prix, ale i majitele ostatních prestižních cen (mj. Cena hejtmana Plzeňského kraje, Cena primátora města Plzně, Cena Unie výtvarných umělců České republiky, Cena Magyar Grafikmüvészek Sövetsége, Cena The International of Art – Europe), stejně jako jména 17 výtvarníků, kteří obdrží porotou udělený short list – tedy tradiční ocenění nejvyšší kvality.

Ještě bohatší než kdykoli v minulosti je doprovodný program letošního Bienále.

Již 9. října bude v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni zahájena konference - Významné projekty výtvarného umění v Evropě a ve světě – za účasti mnoha zahraničních hostů.

Řada doprovodných tematických výstav představí širokou stylovou, formální i obsahovou škálu výrazových tendencí v současné kresbě.

Od 11. září vystavují v Galerii města Plzně Adriena Šimotová a Svatopluk Klimeš, osobnosti patřící v této disciplíně na české výtvarné scéně k nejpozoruhodnějším, nejoriginálnějším a také nejznámějším.

Poslední zářijový den zahájil v Galerii Evropského domu svou výstavu kreseb nezaměnitelného výrazu i Miloš Ševčík, mj. laureát prvního ročníku Bienále.

Nedožité osmdesátiny plzeňského keramika, grafika a pedagoga představuje výstava Miloš Franče – kresby a grafika ve Výstavní síni Městského obvodu Plzeň – Doubravka.

Školní studentské práce předvedou od 7. resp. 8. října Ústav umění a designu ZČU v Galerii Nad schody a ZUŠ Jagelonská ve výstavní síni obvodu Plzeň – Slovany.

Umělecká a společenská prestiž plzeňského Bienále kresby a vysoká úroveň dalších doprovodných výstavních akcí jsou výborným předpokladem k tomu, aby se Plzeň alespoň od 9. října do 16. listopadu 2008 stala obdivovaným mezinárodním centrem evropské kresby, lákavým turistickým střediskem uměnímilovných cizinců i tuzozemců, a městem, které si právem dělá ambice na titul Evropské město kultury.

 

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravila k příležitosti státního svátku sérii pěti koncertů, kterými potěšila publikum ve městech Prostějov, Jeseník, Olomouc, Šumperk a Přerov. U příležitosti letošního Roku české hudby bylo hlavní programovým leitmotivem celého turné hudba výhradně českých autorů. Diváci se mohli těšit z mimořádných výkonů talentovaného rumunského violoncellisty Andreie Ionițy, který je nositelem prestižní ceny z mezinárodní soutěže Petra Iljiče Čajkovského a pravidelně vystupuje s předními orchestry po celém světě.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
30.10.2024

ČR: Česká republika patří mezi jeden z dvaceti šesti států, které mají polární základnu na Antarktidě. Vědci z Masarykovy univerzity v Brně zde už patnáct let provádějí unikátní výzkumy. Zaměřují se na dopad klimatických změn na Antarktidě a na to, jak tyto změny působí na území naší republiky. Film Petra Horkého Čeští vědci v Antarktidě představuje práci tuzemských výzkumníků a jejich způsob přemýšlení o globálních změnách, které čím dál tím více ovlivňují životy nás všech. To vše v nádherných a dechberoucích scenériích drsné antarktické krajiny. Dokument odvysílal program ČT2 dnes, 29. října, dostupný je i v iVysílání.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.10.2024

ČR: Tajný řád, jehož posláním je udržet rovnováhu mezi dobrem a zlem. S tím mu pomáhá lovec, který zasahuje tam, kde je odhalení a dopadení pachatele nad možnosti běžných postupů policejního vyšetřování. Osm případů s prvky thrilleru řeší v koprodukčním televizním seriálu Lovec herci Pavel Kříž a Jana Kolesárová. Nový projekt režiséra Jiřího Stracha tematicky navazuje na jeho divácky úspěšné minisérie Ďáblova lest, Ztracená brána či seriál Labyrint. Premiéru prvního dílu Lovce uvedla ČT1 ve středu 30. října.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
31.10.2024

PRAHA: Poslanecká sněmovna dnes ve 3. čtení projednala návrh novely zákona o audiovizi. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Novela je jedním z klíčových legislativních návrhů Ministerstva kultury.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
29.10.2024