pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
V tradičním poutním procesí v Kašperských Horách byla letos poprvé nesena ikona Matky Boží, kterou v Římě pro Kašperské Hory požehnal Svatý Otec František v květnu 2015
© Foto: V. Horpeniak



Šumavská pouť Panny Marie Sněžné 2018

KAŠPERSKÉ HORY: Nepřerušená tradice poutí k Panně Marii Sněžné v Kašperských Horách konaných vždy o prvním srpnovém víkendu se dá poměřovat staletími. Je stále věrná svému mezinárodnímu odkazu, k čemuž dává historický rámec i skutečnost, že místní poutní svatyně se nachází při vstupu někdejší slavné Zlaté stezky z bavorského Pasova do města.

Autor článku: 
PhDr. Vladimír Horpeniak

Tak třeba letos jsme mezi poutníky zaznamenali třeba bavorské sousedy z partnerského města Grafenau nebo skupinku německých krajanů už tradičně doprovázených rodákem docentem Josefem Fuckeriederem. I v tomto roce závěrečnou pobožnost doprovodilo svým zpěvem bavorské sdružení Eibnschläger Sänger. Letošní poutní setkání s bavorskými sousedy dalo mimo jiné příležitost k aktuálním rozhovorům o přípravě společného přeshraničního projektu obnovy poutních míst v Kašperských Horách a bavorském St. Oswald.

V tradičním procesí byla letos poprvé nesena novodobá ikona Panny Marie Sněžné – Salus Populi Romani, kterou speciálně pro Kašperské Hory požehnal 25. května 2015 Svatý Otec František. Věřící si také připomněli 70. výročí od vzniku známé kašperskohorské poutní písně Naše drahá Boží Máti, k níž slova za svého letního pobytu na Šumavě složil významný katolický teolog a básník Dr. Čeněk Tomíško. Lákavou ozdobou kašperskohorské pouti jsou tradičně i koncerty duchovní hudby. Zaujalo vystoupení souboru Ingrediente šumavskou premiérou skladby Tomáše Reindla „Hlas šumavské pouště“, inspirované zejména vzpomínkou na někdejšího duchovního správce P. Františka Nováka (1920 – 1985), který v Kašperských Horách obětavě působil v letech pro naši církev nejtěžších. Neméně pozoruhodný byl také slavnostní koncert duchovní tvorby mistrů baroka v podání špičkového pražského tělesa Collegium Marianum s vynikajícími sóly sopranistky Stanislavy Mihalcové.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024