středa
17. října 2018
Svátek slaví: Hedvika
logo kraje
© zdroj: https://www.kr-stredocesky.czStředočeský kraj chce rekonstruovat Vlastivědné muzeum v Nymburce

STŘEDOČESKÝ KRAJ, NYMBURK: Jednou z největších investic Středočeského kraje v oblasti kultury a památkové péče pro příští rok je rekonstrukce Vlastivědného muzea v Nymburce. Opravu muzea v celkové hodnotě 48,7 milionu korun chce kraj financovat s využitím peněz z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Záměr na provedení stavebních prací schválila krajská rada na svém jednání 18. prosince 2017.  

Autor článku: 
ika

„Budova muzea prošla naposledy větší rekonstrukcí v roce 1975 a od té doby se do ní investovalo minimálně. Její fasáda, okna, střecha, elektroinstalace jsou na pokraji životnosti. Je zde málo veřejně přístupných prostor, které by umožňovaly prezentovat sbírky muzea v takové míře, v jaké si je zaslouží,“ konstatoval radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Muzeum by proto podle schváleného záměru kraje mělo projít celkovou rekonstrukcí. „Díky rekonstrukci by měly v muzeu vzniknout nové expozice, technické a provozní zázemí muzea a plánována je i stavba přístavby, která poskytne dostatečný prostor pro prezentaci rozměrného lunetového obrazu Alfonse Muchy a osobního vozu Bohumila Hrabala, pro něž ve stávající budově nejsou vhodné prostory,“ popsal představy kraje radní K. Horčička.

Rekonstrukční práce hodlá kraj platit z peněz IROP, kde předpokládá z celkové hodnoty předpokládaných nákladů získat z IROP 85 %, tj. 41,39 milionů korun. 5 % by se měl na financování podílet stát, tj. 2,43 milionem korun a kraj počítá uhradit ze svého rozpočtu 10 % nákladů, což je 4,87 milionu korun.

Zatím se v objektu muzea v Tyršova ulici čp. 174 v současné době nachází stálá expozice „Bohumil Hrabal – život a dílo“.  Přízemí vlevo je využíváno pro dočasné výstavy, v zadní části objektu jsou restaurátorsko-konzervační, kanceláře a zázemí pro personál. V prvním patře, které je veřejnosti nepřístupné, jsou depozitáře a jedna pracovna odborného pracovníka muzea. Po dokončení rekonstrukčních prací by v přízemí a prvním patře budovy měly vzniknout příhodné prostory pro realizaci nové stálé expozice, včetně prostoru pro krátkodobé výstavy. Tyto nové stálé expozice návštěvníka provedou regionální historií od pravěku až do poloviny 20. století, seznámí ho s faunou a florou středního Polabí, a to vše za pomoci prezentace sbírkových předmětů, textových panelů a dalších výstavních prvků. 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní filmový archiv se již popáté připojuje k mezinárodní iniciativě Home Movie Day, která upozorňuje na důležitost rodinných filmů. Ty v sobě skrývají svědectví o každodennosti života a jsou tak kulturně a historicky cenným pramenem. Akce na oslavu Dne rodinných filmů se konají 20. října v pražském kině Ponrepo a 10. listopadu v brněnském kině Art.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
17.10.2018

ČR: "Jednoho dne se mě Jack zeptal: Jakou barvu má pondělí? Cože? odpověděla jsem udiveně. Ty vidíš dny barevně?" ptala jsem se. Výchova pěti dětí může být pro většinu rodičů velkou výzvou, ale pokud jedno z dětí dostane diagnózu porucha autistického spektra, život začne být chaotičtější, emotivnější, plný fascinujících momentů s dítětem, jehož způsob myšlení je jiný. Carrie Cariello ve své knize nabízí pohled na to, jak probíhal a probíhá rodinný život v situaci, kdy jedno z dětí prožívá věci jinak.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
16.10.2018

ČR: Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i., Moravské zemské muzeum a Ústav archeologie a muzeologie FF MU pořádají soutěž Zlatý mamut, která vznikla se záměrem zvýšit motivaci k rozvoji kreativních a atraktivních popularizačních aktivit v rámci archeologické vědy.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.10.2018

VĚŽNICE: Cenu naděje pro živý venkov, kterou SMS ČR uděluje v rámci celostátní soutěže Vesnice roku, získala v roce 2018 obec Věžnice z Kraje Vysočina. Vítězná obec od SMS ČR obdrží finanční odměnu ve výši 100 000 Kč.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.10.2018