neděle
22. července 2018
Svátek slaví: Magdeléna
logo kraje
© zdroj: https://www.kr-stredocesky.czStředočeský kraj chce rekonstruovat Vlastivědné muzeum v Nymburce

STŘEDOČESKÝ KRAJ, NYMBURK: Jednou z největších investic Středočeského kraje v oblasti kultury a památkové péče pro příští rok je rekonstrukce Vlastivědného muzea v Nymburce. Opravu muzea v celkové hodnotě 48,7 milionu korun chce kraj financovat s využitím peněz z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Záměr na provedení stavebních prací schválila krajská rada na svém jednání 18. prosince 2017.  

Autor článku: 
ika

„Budova muzea prošla naposledy větší rekonstrukcí v roce 1975 a od té doby se do ní investovalo minimálně. Její fasáda, okna, střecha, elektroinstalace jsou na pokraji životnosti. Je zde málo veřejně přístupných prostor, které by umožňovaly prezentovat sbírky muzea v takové míře, v jaké si je zaslouží,“ konstatoval radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Muzeum by proto podle schváleného záměru kraje mělo projít celkovou rekonstrukcí. „Díky rekonstrukci by měly v muzeu vzniknout nové expozice, technické a provozní zázemí muzea a plánována je i stavba přístavby, která poskytne dostatečný prostor pro prezentaci rozměrného lunetového obrazu Alfonse Muchy a osobního vozu Bohumila Hrabala, pro něž ve stávající budově nejsou vhodné prostory,“ popsal představy kraje radní K. Horčička.

Rekonstrukční práce hodlá kraj platit z peněz IROP, kde předpokládá z celkové hodnoty předpokládaných nákladů získat z IROP 85 %, tj. 41,39 milionů korun. 5 % by se měl na financování podílet stát, tj. 2,43 milionem korun a kraj počítá uhradit ze svého rozpočtu 10 % nákladů, což je 4,87 milionu korun.

Zatím se v objektu muzea v Tyršova ulici čp. 174 v současné době nachází stálá expozice „Bohumil Hrabal – život a dílo“.  Přízemí vlevo je využíváno pro dočasné výstavy, v zadní části objektu jsou restaurátorsko-konzervační, kanceláře a zázemí pro personál. V prvním patře, které je veřejnosti nepřístupné, jsou depozitáře a jedna pracovna odborného pracovníka muzea. Po dokončení rekonstrukčních prací by v přízemí a prvním patře budovy měly vzniknout příhodné prostory pro realizaci nové stálé expozice, včetně prostoru pro krátkodobé výstavy. Tyto nové stálé expozice návštěvníka provedou regionální historií od pravěku až do poloviny 20. století, seznámí ho s faunou a florou středního Polabí, a to vše za pomoci prezentace sbírkových předmětů, textových panelů a dalších výstavních prvků. 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

​BRNO: Měsíc autorského čtení  je na pořadu po celý červenec v pěti středoevropských městech. V Brně konkrétně v Divadle Husa na provázku. S letošním zahraničním hostem, s tureckými autory, se mohou Brňané průběžně seznamovat i prostřednictvím panelů umístěných na Malinovského náměstí.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2018

PLZEŇ: Osm desítek účastníků z celé České republiky i ze Slovenska přijelo do Plzně na pětidenní Taneční camp seniorů Plzeň 2018. Ten pořádá Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pro tanečníky připravilo dvě desítky workshopů různorodých tanečních stylů, které vedou profesionální lektoři.

Plzeňský kraj
Senioři, Vzdělávání
Co se děje
19.07.2018