pondělí
22. ledna 2018
Svátek slaví: Slavomír
logo kraje
© zdroj: https://www.kr-stredocesky.czStředočeský kraj chce rekonstruovat Vlastivědné muzeum v Nymburce

STŘEDOČESKÝ KRAJ, NYMBURK: Jednou z největších investic Středočeského kraje v oblasti kultury a památkové péče pro příští rok je rekonstrukce Vlastivědného muzea v Nymburce. Opravu muzea v celkové hodnotě 48,7 milionu korun chce kraj financovat s využitím peněz z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Záměr na provedení stavebních prací schválila krajská rada na svém jednání 18. prosince 2017.  

Autor článku: 
ika

„Budova muzea prošla naposledy větší rekonstrukcí v roce 1975 a od té doby se do ní investovalo minimálně. Její fasáda, okna, střecha, elektroinstalace jsou na pokraji životnosti. Je zde málo veřejně přístupných prostor, které by umožňovaly prezentovat sbírky muzea v takové míře, v jaké si je zaslouží,“ konstatoval radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Muzeum by proto podle schváleného záměru kraje mělo projít celkovou rekonstrukcí. „Díky rekonstrukci by měly v muzeu vzniknout nové expozice, technické a provozní zázemí muzea a plánována je i stavba přístavby, která poskytne dostatečný prostor pro prezentaci rozměrného lunetového obrazu Alfonse Muchy a osobního vozu Bohumila Hrabala, pro něž ve stávající budově nejsou vhodné prostory,“ popsal představy kraje radní K. Horčička.

Rekonstrukční práce hodlá kraj platit z peněz IROP, kde předpokládá z celkové hodnoty předpokládaných nákladů získat z IROP 85 %, tj. 41,39 milionů korun. 5 % by se měl na financování podílet stát, tj. 2,43 milionem korun a kraj počítá uhradit ze svého rozpočtu 10 % nákladů, což je 4,87 milionu korun.

Zatím se v objektu muzea v Tyršova ulici čp. 174 v současné době nachází stálá expozice „Bohumil Hrabal – život a dílo“.  Přízemí vlevo je využíváno pro dočasné výstavy, v zadní části objektu jsou restaurátorsko-konzervační, kanceláře a zázemí pro personál. V prvním patře, které je veřejnosti nepřístupné, jsou depozitáře a jedna pracovna odborného pracovníka muzea. Po dokončení rekonstrukčních prací by v přízemí a prvním patře budovy měly vzniknout příhodné prostory pro realizaci nové stálé expozice, včetně prostoru pro krátkodobé výstavy. Tyto nové stálé expozice návštěvníka provedou regionální historií od pravěku až do poloviny 20. století, seznámí ho s faunou a florou středního Polabí, a to vše za pomoci prezentace sbírkových předmětů, textových panelů a dalších výstavních prvků. 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Východočeské muzeum v Pardubicích a Zámek Pardubice v loňském roce přivítaly více než 136 tisíc návštěvníků. Výstavy a bohatý program přitáhly o 26 tisíc lidí více než v roce 2016. Je to zatím vůbec nejvyšší návštěvnost, kterou muzeum zaznamenalo.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
22.01.2018

PRAHA-ČR: Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis vydává vzpomínkové album Václava Riedlbaucha, hudebního skladatele, kulturního manažera, profesora VŠE, ředitele Nadace Bohuslava Martinů, který zemřel 3. listopadu 2017. Projekt vznikl za podpory Nadace Bohuslava Martinů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.01.2018

ČR: Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) již 5 let úspěšně provozuje bezplatnou internetovou poradnu. Tato poradna se specializuje na poradenství v oblasti právní, v oblasti financování kultury z veřejných rozpočtů a pora­den­ství k neprofesionálním uměleckým aktivitám.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika, Vzdělávání
Zpráva týdne
22.01.2018

ČESKÁ LÍPA: V českých městech nemusí být vždy jen skvostem kostel či kulturní dům nebo radnice. Často překvapí svou nádherou i menší stavba, prostě soukromá vila. S jedním takovým klenotem seznamuje v konci minulého roku vydaná publikace českolipského muzikologa a historika Tomáše Cidliny Villa Hrdlička.

Liberecký kraj
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.01.2018