středa
25. dubna 2018
Svátek slaví: Marek
logo kraje
© zdroj: https://www.kr-stredocesky.czStředočeský kraj chce rekonstruovat Vlastivědné muzeum v Nymburce

STŘEDOČESKÝ KRAJ, NYMBURK: Jednou z největších investic Středočeského kraje v oblasti kultury a památkové péče pro příští rok je rekonstrukce Vlastivědného muzea v Nymburce. Opravu muzea v celkové hodnotě 48,7 milionu korun chce kraj financovat s využitím peněz z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Záměr na provedení stavebních prací schválila krajská rada na svém jednání 18. prosince 2017.  

Autor článku: 
ika

„Budova muzea prošla naposledy větší rekonstrukcí v roce 1975 a od té doby se do ní investovalo minimálně. Její fasáda, okna, střecha, elektroinstalace jsou na pokraji životnosti. Je zde málo veřejně přístupných prostor, které by umožňovaly prezentovat sbírky muzea v takové míře, v jaké si je zaslouží,“ konstatoval radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Muzeum by proto podle schváleného záměru kraje mělo projít celkovou rekonstrukcí. „Díky rekonstrukci by měly v muzeu vzniknout nové expozice, technické a provozní zázemí muzea a plánována je i stavba přístavby, která poskytne dostatečný prostor pro prezentaci rozměrného lunetového obrazu Alfonse Muchy a osobního vozu Bohumila Hrabala, pro něž ve stávající budově nejsou vhodné prostory,“ popsal představy kraje radní K. Horčička.

Rekonstrukční práce hodlá kraj platit z peněz IROP, kde předpokládá z celkové hodnoty předpokládaných nákladů získat z IROP 85 %, tj. 41,39 milionů korun. 5 % by se měl na financování podílet stát, tj. 2,43 milionem korun a kraj počítá uhradit ze svého rozpočtu 10 % nákladů, což je 4,87 milionu korun.

Zatím se v objektu muzea v Tyršova ulici čp. 174 v současné době nachází stálá expozice „Bohumil Hrabal – život a dílo“.  Přízemí vlevo je využíváno pro dočasné výstavy, v zadní části objektu jsou restaurátorsko-konzervační, kanceláře a zázemí pro personál. V prvním patře, které je veřejnosti nepřístupné, jsou depozitáře a jedna pracovna odborného pracovníka muzea. Po dokončení rekonstrukčních prací by v přízemí a prvním patře budovy měly vzniknout příhodné prostory pro realizaci nové stálé expozice, včetně prostoru pro krátkodobé výstavy. Tyto nové stálé expozice návštěvníka provedou regionální historií od pravěku až do poloviny 20. století, seznámí ho s faunou a florou středního Polabí, a to vše za pomoci prezentace sbírkových předmětů, textových panelů a dalších výstavních prvků. 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-LYSÁ NAD LABEM: Vyhlášení výsledků již 3. ročníku soutěžní přehlídky turisticko-progačních materiálů TURISTPROPAG proběhlo v pátek 13. dubna 2018 na výstavišti v Lysé nad Labem během slavnostního galavečera, který se konal jako součást veletrhu Regiony, Narcis a Elegance 2018.

Celá ČR, Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.04.2018

ČR-PRAHA: Katalog o výstavě Magdaleny Jetelové, výjimečně graficky zpracovaný průvodce světem cirkusu Cirkus pictus nebo kniha o výtvarníku Svatopluku Klimešovi zvítězily v 53. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2017, jejíž slavnostní vyhlášení proběhlo ve čtvrtek 19. dubna 2018 v letohrádku Hvězda.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.04.2018

OSTRAVA: Město darovalo Ostravské univerzitě pozemky za Divadlem Antonína Dvořáka. Univerzita na nich postaví dvě nové budovy – Klastr umění a designu a zázemí pro sport, zdraví a technologie. Podle primátora Tomáš Macury budovy přinesou oživení centra a zároveň je důležité, že budou otevřeny i pro veřejnost.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
24.04.2018

BRNO: Ve městě startuje druhé kolo hry „Brno, co není“: www.brnoconeni.cz. Představí Brňanům prostřednictvím „šifrovačky“ další strategický projekt – tentokrát Janáčkovo kulturní centrum – nový Sál pro Brno. Koncept druhého kola hry a jednotlivých šifer je inspirován osobou skladatele Leoše Janáčka.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.04.2018