středa
16. ledna 2019
Svátek slaví: Ctirad
logo kraje
© zdroj: https://www.kr-stredocesky.czStředočeský kraj chce rekonstruovat Vlastivědné muzeum v Nymburce

STŘEDOČESKÝ KRAJ, NYMBURK: Jednou z největších investic Středočeského kraje v oblasti kultury a památkové péče pro příští rok je rekonstrukce Vlastivědného muzea v Nymburce. Opravu muzea v celkové hodnotě 48,7 milionu korun chce kraj financovat s využitím peněz z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Záměr na provedení stavebních prací schválila krajská rada na svém jednání 18. prosince 2017.  

Autor článku: 
ika

„Budova muzea prošla naposledy větší rekonstrukcí v roce 1975 a od té doby se do ní investovalo minimálně. Její fasáda, okna, střecha, elektroinstalace jsou na pokraji životnosti. Je zde málo veřejně přístupných prostor, které by umožňovaly prezentovat sbírky muzea v takové míře, v jaké si je zaslouží,“ konstatoval radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Muzeum by proto podle schváleného záměru kraje mělo projít celkovou rekonstrukcí. „Díky rekonstrukci by měly v muzeu vzniknout nové expozice, technické a provozní zázemí muzea a plánována je i stavba přístavby, která poskytne dostatečný prostor pro prezentaci rozměrného lunetového obrazu Alfonse Muchy a osobního vozu Bohumila Hrabala, pro něž ve stávající budově nejsou vhodné prostory,“ popsal představy kraje radní K. Horčička.

Rekonstrukční práce hodlá kraj platit z peněz IROP, kde předpokládá z celkové hodnoty předpokládaných nákladů získat z IROP 85 %, tj. 41,39 milionů korun. 5 % by se měl na financování podílet stát, tj. 2,43 milionem korun a kraj počítá uhradit ze svého rozpočtu 10 % nákladů, což je 4,87 milionu korun.

Zatím se v objektu muzea v Tyršova ulici čp. 174 v současné době nachází stálá expozice „Bohumil Hrabal – život a dílo“.  Přízemí vlevo je využíváno pro dočasné výstavy, v zadní části objektu jsou restaurátorsko-konzervační, kanceláře a zázemí pro personál. V prvním patře, které je veřejnosti nepřístupné, jsou depozitáře a jedna pracovna odborného pracovníka muzea. Po dokončení rekonstrukčních prací by v přízemí a prvním patře budovy měly vzniknout příhodné prostory pro realizaci nové stálé expozice, včetně prostoru pro krátkodobé výstavy. Tyto nové stálé expozice návštěvníka provedou regionální historií od pravěku až do poloviny 20. století, seznámí ho s faunou a florou středního Polabí, a to vše za pomoci prezentace sbírkových předmětů, textových panelů a dalších výstavních prvků. 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

LEŠETICE: V Památníku Vojna v Lešeticích u Příbrami, který je součástí Okresního muzea Příbram, si zájemci mohou prohlédnout nejen autenticky dochovaný vězeňský areál pro politické odpůrce komunistického režimu, ale také několik zajímavých výstav.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Památky, Vzdělávání
Co se děje
16.01.2019

PRAHA: "Musíte vstoupit do tmy, abyste spatřili světlo." Takové heslo platí při představeních Černého divadla HILT Praha, které se zabývá i stínovým divadlem. Tento netradiční divadelní soubor, který působí na stále scéně Divadla U Valšů v Praze, je oblíben i jako zpestření nejrůznějších galavečerů po celém světě. V minulosti byl HILT součástí koncertu Ivety Bartošové, ze světové divadelní olympiády v Indii (World Theatre Olympics 2018) si přivezl dvě ocenění pro Českou republiku. Svou činnost zaměřuje i na pomoc charitě (SOS dětské vesičky, Kapka naděje, Toulavé tlapky).

 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Živé umění
Co se děje
16.01.2019

LIBERECKÝ KRAJ: Kraj v loňském roce připravil pro žáky základních škol Libereckého kraje výtvarnou soutěž propojující významné výročí se správným nakládáním s odpady, nazvanou „Republice k narozeninám“. Děti vytvářely z recyklovatelného materiálu libovolnou verzi státního znaku od založení samostatné Československé republiky v roce 1918.

Liberecký kraj
Děti a mládež, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.01.2019

ČR: Rod Gallasů a Clam-Gallasů, který je spojován s oblastí severních Čech, se stal tématem letošního roku 2019, které vyhlásil Národní památkový ústavProjekt zahájí v březnu 2019 v Nosticově paláci. Stěžejními objekty v rámci Národního památkového ústavu budou hrad a zámek Frýdlanthrad Grabštejn a zámek Lemberk s akcemi konanými v průběhu celé sezony včetně Hradozámecké noci – ta bude mít celodenní pojetí s postupným zapojením výše popsaných objektů, přičemž stěžejní program – večer a noc, bude na Grabštejně. 

Celá ČR, Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
15.01.2019