pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Tomáš Netopil
© Julien Benhamoum



Stipendisté programu pro nadané žáky ZUŠ MenART se poprvé setkají na konci srpna v Kroměříži

PRAHA: Přes 100 nadaných žáků a jejich pedagogů hudebních i výtvarných oborů základních uměleckých škol z celé České republiky zamíří poslední srpnový víkend do Kroměříže, kde se zúčastní prvního intenzivního pracovního setkání v rámci programu MenART. Roční stipendijní program Nadačního fondu Magdaleny Kožené má za cíl podpořit vyhledávání, rozvoj a podporu mladých talentů a inspirovat jejich učitele.

Autor článku: 
Silvie Marková

Do spolupráce se v prvním roce programu zapojilo v roli mentorů devět uznávaných a úspěšných umělců, kteří se v nebývalém rozsahu podělí o své zkušenosti a budou i zasvěcenými rádci při dalším uměleckém směřování jak žáků, tak jejich pedagogů.

Nad úvodním setkáním žáků, pedagogů i jejich mentorů převzal záštitu kroměřížský rodák Tomáš Netopil. Na účastníky čekají tři intenzivní dny s jejich mentory – pracovní setkání, ale i koncerty či diskuse, kterou mimo jiné odmoderuje generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Cítím nejenom na sobě, ale i v okruhu svých hudebních přátel narůstající potřebu podpořit a inspirovat mladé začínající muzikanty na jejich cestě objevování hudebního světa. Program mentoringu uměleckého vzdělávání MenART považuji za vynikající příležitost,“ dodává náš slavný dirigent Tomáš Netopil.

Během nadcházejícího školního roku budou se stipendisty pravidelně pracovat: dirigent Tomáš Netopil, operní pěvkyně Kateřina Kněžíková, klavírista Ivo Kahánek, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková, zpěvačka Lenka Nová, violoncellistka Terezie Kovalová a výtvarní umělci Maxim Velčovský, Petr Nikl a Milan Cais. Všichni umělci s vděčností vzpomínají na přístup a vedení, kterých se jim dostalo v útlém věku od jejich kantorů. Přístup učitele i rady sdílené staršími profesionály patří dle jejich slov mezi důležité faktory na osobní umělecké cestě každého z nich. Stipendijního programu se vždy účastní vybraný žák ZUŠ společně se svým pedagogem. „Chceme propojovat uměleckou praxi a vzdělávání, inspirovat výměnu zkušeností a usilovat o nastínění cesty moderních způsobů uměleckého vzdělávání“, vysvětluje Dana Syrová, která program vede.

S projektem MenART tak rozšířil Nadační fond Magdaleny Kožené své aktivity na podporu činnosti základních uměleckých škol a uměleckého vzdělávání u nás. Dalším významným projektem fondu je celostátní happening ZUŠ Open, do kterého se v letošním roce zapojilo na 400 škol z celé České republiky.

Výstupy prvního ročníku stipendijního programu MenART budou samostatně prezentovány v rámci Národního festivalu Smetanova Litomyšl 2019 včetně výtvarné sekce. Významným partnerem je již druhým rokem MHF Pražské jaro, které stipendisty MenART v příštím roce představí v oficiálním programu festivalu symbolicky v den ZUŠ Open 31. 5. 2019.

 

Detailní informace jsou k dispozici na www.nfkozena.cz.

 

Stipendijní program MenART je realizován díky podpoře společnosti RSJ

Hostitelem a partnerem úvodního soustředění je Letní hudební akademie Kroměříž.

Partnerské instituce: HAMU, UMPRUM

Spolupracující instituce – MHF Pražské Jaro, Národní festival Smetanova Litomyšl, AZUŠ, Národní institut pro další vzdělávání, ZUŠ Kroměříž

Mediální partner: Harmonie, Český rozhlas

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024