pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Krajská vědecká knihovna Liberec
© zdroj: https://www.kraj-lbc.cz



Soutěž „Kniha roku Libereckého kraje“ zná své vítěze

LIBERECKÝ KRAJ: Na Světový den knihy a autorských práv, v pondělí 23. dubna v 16 hodin, předal hejtman Martin Půta a radní Květa Vinklátová v Krajské vědecké knihovně v Liberci ocenění vítězům soutěže „Kniha roku Libereckého kraje“. Jejím cílem je ohodnotit autory a nakladatele za mimořádný počin vydaný v příslušném kalendářním roce se vztahem k Libereckému kraji.

Autor článku: 
Mgr. Filip Trdla/ika

V odborné komisi zasedlo mnoho významných osobností. Za Krajský úřad Libereckého kraje hodnotila literární díla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Dalším členem poroty byla Hana Maierová, předsedkyně výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje a Blanka Konvalinková, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci. V komisi zasedl též uznávaný historik, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, pedagog a typograf Radek Sidun či knihkupec Martin Fryč.

Porota nakonec rozhodla, že udělí cenu v kategorii Monografie, výtvarná publikace knize Vincenz Janke – podmalby na skle, kterou do soutěže přihlásilo Severočeské muzeum v Liberci. Dále pak budou uděleny dvě ceny v kategorii Populárně naučná literatura, a to za knihu Od mlýnů k továrnám, Výrobní stavby na Frýdlantsku autorovi Petru Freiwilligovi a za knihu Přírodní klenoty Podještědí Dominiku Rubášovi. V kategoriích Literatura pro děti a mládež a Beletrie a poezie porota ceny neudělila. Zvláštní cena Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury bude udělena Miloslavu Nevrlému za mimořádné zásluhy v oblasti regionální literatury.

„Mám velkou radost, že nakladatelé nebo autoři do soutěže přihlásili 27 knižních titulů. Na první ročník soutěže je to podle mého názoru vysoké číslo. Chci poděkovat všem členům poroty za čas, který rozhodování věnovali. Diskuze byla opravdu velmi zajímavá a například pohled odborníka, typografa Radka Siduna, nám velmi pomohl vystoupit ze zajetých stereotypů pohledu na knihu,“ okomentovala výsledky soutěže Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Vítěz každé z výše zmíněných kategorií získá finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun a také cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově. Ceny předá hejtman Libereckého kraje Martin Půta a radní Květa Vinklátová. Při slavnostním vyhlašování výsledků bude rovněž oceněna Cenou čtenářů vítězná publikace Ve stínu rudé věže autorky Karolíny Francové. Pro vítěznou knihu hlasovali v počtu 519 hlasů čtenáři Deníku v internetové anketě.

„Soutěž se setkala se zájmem nakladatelů, autorů a také veřejnosti. Myslím, že jsme založili novou tradici, která pomůže popularizovat regionální literaturu. Těším se na příští ročník,“ uzavřela Květa Vinklátová.

ZDROJ

Související článek zde

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024