sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
banner
© ÚDU



Slovník historiků umění

PRAHA: Slovník historiků umění, výtvarných kritiků a teoretiků v českých zemích představil ve středu 18. 1. 2017 v Literární kavárně knihkupectví Academia prof. Petr Wittlich. Za autorský kolektiv (Polana Bregantová, Anděla Horová, Marie Platovská) Ústavu dějin umění, kde slovník vznikl, promluvil hlavní editor prof. Lubomír Slavíček z Masarykovy univerzity v Brně.

 

 

Autor článku: 
luk

Dílo na jeho počátku podpořila Grantová agentura České republiky, grant GA ČR 408/03/0060 z let 2003 – 2005, a Výzkumný záměr Masarykovy univerzity MSM0021622426 Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura. Jeho vydání dále umožnila finanční podpora Výzkumného záměru Masarykovy univerzity a Semináře dějin umění Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Slovník obsahuje 2666 hesel mužů a žen, kteří během dvou století přispěli k rozvoji oboru dějin umění. Je koncipován jako slovník biograficko-bibliografický a obsahuje řadu nových, dosud nepublikovaných údajů.

Encyklopedické projekty patří k velkým týmovým úkolům Ústavu dějin umění AV ČR. První Encyklopedie českého výtvarného umění vyšla v roce 1975 pod vedením Emanuela Pocheho. Její aktualizací se stala dvousvazková Nová encyklopedie českého výtvarného umění (1995) a jednosvazkové Dodatky (2006).

Nová encyklopedie zahrnuje hesla od pravěku po současnost, přičemž editorka Anděla Horová kladla důraz na zastoupení autorů 20. století, a to zejména žijících. Částečně jsou zastoupeni čeští umělci žijící v exilu. Dodatky rozšířily heslář dosavadní encyklopedie zejména o hesla věnovaná institucím a některým specializovaným oborům (restaurování, průmyslový design, scénografie).

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024