pátek
24. května 2024
svátek slaví Jana
Plakát k Něžné
© Zdroj: Aerofilms



Slavný plakát k Něžné se dočkal autorizovaného reprintu ke svému 50. výročí

PRAHA, ČR: Ikonický plakát k francouzskému filmu Něžná Roberta Bressona v jeho československém vydání zná téměř každý. Navrhla jej výtvarnice Olga Poláčková-Vyleťalová a obdržela za něj v roce 1973 cenu Grand Prix na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Kromě toho její plakát zlidověl a stal se v Československu fenoménem, který chtěl mít doma každý. Od jeho vzniku uplynulo 50 let a k tomuto výročí se dočkal autorizovaného reprintu v rámci činnosti Terryho ponožek. Současně s ním vychází i katalog se všemi 85 plakáty, které autorka vytvořila v rozmezí let 1969-1990 pro Ústřední půjčovnu filmů. Obsahuje i nerealizované verze plakátů včetně druhého návrhu k Něžné umístěného na titulní straně katalogu.

Autor článku: 
Magdaléna Novotná

„Vyjednat autorská práva a vytvořit autorizované reprinty k plakátům je náročný proces, zvlášť když se jedná o tak ikonický plakát jako je Něžná. Jsme moc rádi, že se nám to podařilo a může tak ožít dalším životem,“ říká Pavel Rajčan z Terryho ponožek. Díky souhlasu tvůrkyně se Něžná zařadí k dalším deseti reprintům legendárních plakátů československých umělců. Mezi ně patří plakát Milana Grygara k filmu Zvětšenina, mistrné koláže Zdenka Zieglera k filmům Čelisti, Psycho, Ukradená vzducholoď a Roma. Reprintu se dočkaly i dva slavné plakáty Bedřicha Dlouhého, a to k filmům 8 1/2 a Rašómon, plakát k My Fair Lady od Zdeňka Kaplana, Sladký život od Karla Vaci a Žlutá ponorka Antonína Sládka. Plakáty jsou tištěny nedigitálním, ofsetovým tiskem v limitovaném nákladu 1000 kusů ve snaze co nejvíce dostát barevnosti a povaze tisku plakátů z 60. let.  Každý exemplář je na zadní straně opatřen autorizačním razítkem.

Výstava Zlatý fond světové kinematografie v českém plakátu v kině Světozor (1. září až 30. listopadu)

Další zářijovou novinkou Terryho ponožek je nová výstava Zlatý fond světové kinematografie v českém plakátu ve foyer kina Světozor. Představuje šedesát plakátů k historicky nejúspěšnějším a divácky nejvyhledávanějším filmům světové kinematografie šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Byť se mnohé z nejproslulejších filmů z různých, především ideologických důvodů, na plátnech českých kin neobjevily, přesto jde o reprezentativní výběr představující filmy takových legend světového filmu, jakými byly: Federico Fellini, Ingmar Bergman, Stanley Kubrick, Luchino Visconti, Billy Wilder, Pier Paolo Pasolini, Jean-Luc Godard, Alfred Hitchcock, Sergio Leone, Francois Truffaut, Steven Spielberg, Akira Kurosawa a další. Návštěvníci a diváci se těmito skvosty mohou pokochat v otevírací době kina až do konce listopadu.

O Terryho ponožkách

Sbírka Terryho ponožek je největší plně digitalizovaná sbírka plakátů v České republice přístupná online.  Obsahuje 100 000 plakátů, a to 20 000 různých druhů, z nichž je zhruba 3000 zahraničních a 5000 nefilmových. Většina sbírky je však zastoupena fenomenálními filmovými plakáty československých výtvarníků, které jsou světově uznávané pro svou uměleckou kvalitu. Pravidelné výstavy plakátů se konají ve foyer spřízněných kin Světozor, Bio Oko, Aero, Scala v Brně, či Bio Central v Hradci Králové. Plakáty však byly vystavovány i v desítkách zahraničních zemí, a to například v Japonsku, Španělsku a USA. Kromě výstavní činnosti Terryho ponožky nabízejí veřejnosti možnost zakoupit si originální plakáty i kvalitní reprodukce. Prodejní nabídka e-shopu obsahuje tisíce plakátů v cenovém rozpětí od 100 Kč až do 20 000 Kč i další produkty jako jsou třeba knihy, filmové nosiče. Kamenná prodejna sídlí v kině Světozor v pasáži ve Vodičkově ulici, e-shop vše rozesílá po celém světě.

Web: www.terryhoponozky.cz / www.terry-posters.com

Facebook: www.facebook.com/Terryhoponozky

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ve skleníku Fata Morgana stále poletují pestrobarevní tropičtí motýli. Výstava, která se v letošním roce zaměřila na migraci, se koná už jen do 2. června. Návštěvníci se ve skleníku Fata Morgana stále setkají s oblíbenými babočkami rodu Morpho s blankytně modrými křídly, „sovími motýly“ Caligo memnon, nechybí noční obr druhu Attacus atlas, který patří mezi největší žijící motýly na světě. Nechybí ani „letající víly“ Idea leuconoe a další pestrobarevné babočky a otakárci, kteří se ladně vznášejí prostorem skleníku. Součástí letošní výstavy motýlů je i expozice vyhynulých druhů tropických motýlů s názvem Ztracená krása. Tu Botanická zahrada Praha pořádá ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Ostatní
Co se děje
24.05.2024

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ-ZAHRANIČÍ: Na konci května čeká Divadlo Drak týdenní zájezd do Havany na Kubě, kde ve dnech 27.–29. 5. odehraje tři reprízy inscenace Do hajan! na 21. Světovém kongresu ASSITEJ a Festivalu scénického umění pro děti a mládež. Inscenace režisérky Veroniky Poldauf Riedlbauchové byla vybrána do programu této mezinárodní přehlídky spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů.


 
Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024