pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
© www.npu.czSlavnostní poklepání základního kamene zahájilo obnovu hradu Šternberk

ŠTERNBERK: Hrad Šternberk projde rozsáhlou rekonstrukcí. Slavnostní poklepání základního kamene v pátek 20. prosince 2019 symbolicky zahájilo rozsáhlý projekt obnovy hradu „Šternberské hradní návrší – čas proměn hradního parku a podhradí“.

Autor článku: 
luk

Předmětem projektu je záchrana a obnova vybraných částí areálu. Jedná se především o historické objekty předhradí při vstupu do areálu, obnovu objektu ledovny a zatraktivnění hradního lesoparku. Realizací projektu se zvýší atraktivita objektu pro návštěvníky, standard poskytovaných služeb a rozšíří se nabídka a servis návštěvníkům.

Rekonstrukce hradu Šternberk převyší částku 50 milionů korun a zahrne obnovu části hradního areálu, z nichž některé jsou v havarijním stavu a podstoupí vůbec první větší stavební zásahy od poslední přestavby hradu zahájené roku 1886.

Stavební obnovou projde strážní domek, který přímo navazuje na městskou památkovou zónu a je prvním místem kontaktu s návštěvníkem. Po rekonstrukci bude objekt sloužit k prodeji vstupenek, suvenýrů, jako informační centrum, odpočinkový i expoziční prostor. Dále to bude fasáda objektu brány a přilehlé stavby – bývalé šatlavy. Obnova se týká i technicky ojedinělé stavby ledovny, která může být do budoucna součástí prohlídkových tras. Bude dostavěno i sociálního zařízení pro návštěvníky v prostoru mezi ledovnou a lesovnou. Obnova se nevyhne ani hradnímu parku, a to obnovou a dobudováním části cestní sítě, přestavbou skleníku na pergolu s herními prvky, vybudováním a opravou zpevněných ploch, odpočivadel a schodišť a vybavení parku mobiliářem v podobě laviček, košů či stojanů na kola. V plánu je vytvoření nového informačního systému.

Investované finance do vyhledávané památky, nabízející jednu z nejkvalitnějších expozic umění a architektury od gotiky po 20. století, také zvýší ochranu i zabezpečení historicky cenného objektu.

Státní hrad Šternberk, který je největší a nejvýznamnější turistický cíl ve městě, byl založen v polovině 13. století. Původně se jednalo o obranné středověké sídlo. V průběhu času byl hrad několikrát přestavován a jeho současná podoba je z druhé poloviny 19. století. Okolní lesopark vznikl v letech 1907–1909  a jeho autorem je vídeňský architekt Albert Esche.

 

Zdroj zrávy a přiložené fotografie ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020