sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
© Národní ústav lidové kultury Strážnice - plakát výstavy.Skromné umění - Tradiční řemesla v ČR

od 03.10.2013 do 31.10.2015

STRÁŽNICE: Národní ústav lidové kultury a Ministerstvo kultury ČR při příležitosti 10. výročí udílení cen Nositel lidové tradice otevře vernisáží konanou 3. října v 16 hod. výstavu Skromné umění – Tradiční řemesla v ČR. Výstava je pojata zcela inovativním způsobem.

Výstava bude prezentována ve výstavní galerii strážnického zámku od 3. října 2013 do 31. října 2015.

Autoři výstavy se snaží představit řemeslné výrobky v jejich přirozených polohách tak, jak byly nejběžněji vnímány. V polohách, kontextech a situacích, které vystihují podstatu těchto předmětů. Záměrem není běžné „uzavření“ exponátů do vitrín, naopak se snaží mezi návštěvníky a exponáty vyvolat interakci a nabídnout bezprostřední kontakt s nimi.

Ve stejném duchu budou koncipovány také vzdělávací programy pro školy, jež oproštěny od snahy o memorování obsáhlých popisů, využívají pro splnění vytyčených cílů především potenciál hry a pro starší návštěvníky také vlastní kritický úsudek.

Zdroj

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ZLÍN: Uznání Lidová stavba roku Zlínského kraje za příkladnou obnovu objektů lidové architektury pro rok 2019 obdržel dům č. p. 74 se sušírnou v Rokytnici u Vsetína. Ocenění majitelce usedlosti Pavle Hruškové společně s finanční odměnou 50 tisíc korun předal hejtman Jiří Čunek.

Zlínský kraj
Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.11.2019

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: V rámci akce SametOVA!!! připravilo Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě na 15. 11. 2019 pro školy Moravskoslezského kraje bohatý vzdělávací a zážitkový program, jimž si také žáci ZŠ a SŠ připomenou specifika pádu komunistického režimu v regionu a podobu 30 let svobody. Projektového dne se zúčastní téměř 2000 žáků z 20 škol MSK.

Moravskoslezský kraj
Děti a mládež, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
08.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Sametová revoluce představuje poslední skutečně přelomovou změnu politických poměrů, kterou prošla nejenom česká, ale také slovenská společnost. Jak dnes s odstupem třiceti let vnímají listopadové události roku 1989 a jak posuzují jejich důsledky přímí účastníci? Na to se vybraných pamětníků z Královéhradecka zeptali studenti hradecké střední školy - příslušníci generace narozené už v demokracii. Přečtěte si víc v následujícím textu.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Články a komentáře
06.11.2019