pátek
21. září 2018
Svátek slaví: Matouš
Čtenářská skupina, foto Richard CapesEnglish Language Literature Meetings

How long have you lived in the Czech Republic? What’s your job here?

I’ve lived in Prague for about 3 years now, though it feels more like a year and a half. Time seems to pass very quickly in the Czech Republic. I’ve tried to persuade scientist friends to study the country to see if time in the country does in fact move faster than in other parts of the world (laugh). I earn a living in Prague teaching English. Recently, I also started working for a new British website called ‘More Thought’ (www.moretht.blogspot.com [2]), interviewing authors about their books.

Where do you come from?

I come from a small village in the North East of England called Nafferton.

Why did you move to the Czech Republic?

My contract for teaching English literature and film at the University of Hull ended and I wanted to get away from the UK for a while. I can’t remember exactly why I chose to come to the Czech Republic and not some other European country. I think my decision, however, was probably influenced by many of the Czech New Wave films I’d seen and liked, such as Miloš Forman’s ‘Lásky Jedné Plavovlásky’(1965) and Juraj Herz’s ‘Spalovač Mrtvol’(1969). It was also probably influenced by many of the films I’d seen and liked by the surrealist Jan Švankmajer.

How did you come up with the initial idea to setting up a reading group in the café and English-language bookstore ‘The Globe’? What kind of literature do you talk about there?

Well, I didn’t. Someone else who used to work in ‘The Globe’ started the reading group before I did back in 2008. I attended most of the meetings he hosted, and started running it myself when he left in June 2009 to go back home to America. I never expected to one day be managing the group when I first joined it. However, when the manager of ‘The Globe’ asked me if I’d manage it, I immediately said yes. Since July 2009, I’ve probably hosted over 50 meetings! We talk about all kinds of literature. In the past, for example, we’ve read fantasy books (e.g. ‘Wyrd Sisters’ by Terry Pratchett, ‚Kafka on the Shore‘ by Haruki Murakami) etc.

How often do you hold a reading group meeting and how many members usually attend?

Reading group meetings take place once every two weeks, on a Wednesday, and begin at 7.30pm. The average number of people who attend a meeting is about 15. 1/4 are Czech and the rest are foreigners (for example: American, German, British, and French).

It costs nothing to join your reading group or become a member. Do you run any other free cultural activities?

Not at the moment. In 2012 I’m hoping to set up a free Film Society in Prague with the cinema expert Csilla Barkász, the aim of which will be to show a film and then talk about it afterwards. In 2012, I’m also hoping to organize a free exhibition of the work of photographer Anna Kazanova, who lives and works in Prague and who many think is a great artist (you can view some of her beautiful photographs here: http://www.annakazanova.com/ [3].

What is your favourite kind of literature?

That’s a difficult question to answer as I read and enjoy all kinds of books. I can, however, tell you what I think the five best books we’ve read at the reading group have been: (1) ‘The Castle’ by Franz Kafka; (2) ‘Moravagine’ by Blaise Cendrars; (3) ‘The Dispossesed’ by Ursual Le Guin; (4) ‚The Story of the Eye’ by Georges Bataille; and (5) 'A Minor Apocalypse‘ by Tadeusz Konwicki. This will probably give you a good idea of the kind of books I like.

What do you think about the future of paper books in this era of e-books and e-book readers?

I’m not sure. I’ve nothing against e-book readers. If you’re someone who travels a lot, an e-book reader with four e-books loaded onto it that you want to read is obviously a lot more convenient to carry around with you than paper versions of the same books. Personally, I prefer reading paper books if I can and a lot of people I’ve spoken to feel the same way. This suggests, I think, that bookshops or bookstores won’t be disappearing anytime soon.

To join the reading group, all you need to do is come to one of the meetings having read, or at least started to read, whatever book we’ll be discussing. Membership and attendance is free.

Link:
http://www.globebookstore.cz [5]

Setkání nad literaturou v anglickém jazyce

Autor článku: 
Markéta Vrabcová

PRAHA: Chcete si zlepšit angličtinu a ještě se něco zajímavého dovědět o literatuře? Potom neváhejte navštívit čtenářskou skupinu v kavárně The Globe (Pštrossova 6, Praha 5). V příjemném prostředí kavárny se náruživí čtenáři setkávají každou druhou středu od půl osmé večer. Skupinu vede Richard Capes, který mi v rozhovoru prozradil více.

Jak dlouho žijete v České republice a jak se zde živíte?

Žiji v Praze již tři roky, ačkoliv mám pocit, jako by to byl rok a půl. Zdá se, že čas zde letí rychleji než jinde. Pokoušel jsem se přesvědčit svého kamaráda, vědce, aby prozkoumal, jak je to možné (smích). Pracuji zde jako učitel angličtiny. Nedávno jsem také začal pracovat pro nový britský server „More Thought“ (www.moretht.blogspot.com), kde publikuji rozhovory s různými spisovateli.

Odkud jste?

Pocházím z vesničky Nafferton, která leží na severovýchodě Anglie.

Proč jste odcestoval právě do Prahy?

Skončila mi smlouva na Hullově univerzitě, kde jsem přednášel o anglické literatuře a filmu a chtěl jsem z Anglie na čas vycestovat. Vlastně ani nevím, proč jsem si vybral Českou republiku a ne jinou evropskou zem. Možná, že moje rozhodnutí bylo ovlivněno tím, že mám rád filmy České nové vlny. Líbí se mi zejména film Lásky jedné plavovlásky (1965) od Miloše Formana, Spalovač mrtvol od Juraje Herze (1969) a také filmy od surrealisty Jana Švankmajera.

V kavárně The Globe vedete čtenářská setkání. Jak jste se k této práci dostal? Jakou literaturou se na setkáních zabýváte?

Pravidelně jsem se těchto setkání účastnil a když se v červnu 2009 vedoucí této skupiny rozhodl odcestovat zpět do Ameriky, dostal jsem od manažera kavárny nabídku vést setkání místo něho. S tím jsem okamžitě souhlasil. Od té doby jsme se již setkali takto asi padesátkrát! Probíráme různé literární žánry. V minulosti jsme například četli knihy od Terryho Prachetta, Haruki Murakamiho, Bohumila Hrabala a dalších.

Jak často pořádáte čtenářská setkání?

Setkání se konají každých čtrnáct dní, vždy ve středu od půl osmé večer. Průměrně se zúčastní patnáct čtenářů. Z jedné čtvrtiny jsou to Češi, zbytek Francouzi, Němci, Američané a další národnosti.

Tato setkání pořádáte zdarma. Plánujete ještě nějaké podobné dobrovolnické aktivity?

V roce 2012 chceme zorganizovat podobnou filmovou skupinu, kde by vstup byl také zdarma. Tuto skupinu by vedl filmový expert Csilla Barkász. Každý týden se promítneme jeden film, a potom bude následovat diskuze. Osobně plánuji také uspořádat výstavu skvělé fotografce Anně Kazanové, která rovněž žije v Praze. Její fotografie si můžete také prohlédnout na http://www.annakazanova.com.

Jaká je vaše nejoblíbenější literatura?

To je obtížná otázka. Líbí se mi všechny literární žánry. Ale můžu vám vyjmenovat pět nejlepších knih, které jsme četli v rámci naší skupiny: Zámek od Franze Kafky, Moravagine (anglický název) od Blaise Cendrarse; Vyděděnec od Ursuly Le Guinové; Příběh oka od George Bataille; a Malá apokalypsa od Tadeusze Konwickiho.

Jak vidíte budoucnost klasických tištěných knih v elektronické é­ře?

Nevím. Nemám nic proti čtenářům elektronických knih. Pokud někdo hodně cestuje, tak je pro něho samozřejmě mnohem jednodušší nahrát si několik elektronických knih, než je vozit v tištěné formě. Osobně, pokud mohu, upřednostňuji tištěné knihy a vím, že mnoho lidí, se kterými jsem o tom hovořil, to má dané stejně jako já. Knihkupectví rozhodně v brzké době nevymizí.

Členem naší skupiny se může stát každý, stačí přijít a předem si přečíst knihu, o které budeme hovořit, nebo ji alespoň začít číst. Knihy, o kterých diskutujeme, pravidelně zveřejňujeme na webových stránkách. Členství ve skupině je zdarma. Pokud chcete být informováni o všech dalších setkáních a aktivitách naší skupiny, pošlete nám email na globereadinggroup@gmail.com.

Více info na:
http://www.globebookstore.cz

Adresa:
The Globe Bookstore and Cafe, s.r.o.
Pštrossova 1925/6, 110 00 Praha-Nové Město

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Už čtyřmi městy od začátku září projela a dalších osmnáct zastávek čeká unikátní zážitkovou a nekomerční roadshow Zažijte to znovu!, která vznikla k 100. výročí vzniku Československa. Všude, kde se "dobové městečko" s prvorepublikovou obecnou školou, kavárnou, spořitelnou, trafikou s unikátní 3D virtuální realitou a Laurinkou objevilo, zaznamenalo obrovský ohlas!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
21.09.2018

ČR: V letošním roce slavíme stoleté výročí vzniku první Československé republiky. Jen o jeden rok méně bude řadě českých knihoven. Datují se totiž rokem 1919, kdy jeden z Masarykových tzv. osvětových zákonů uložil zakládání obecních knihoven. Tento zákon vyvolal doslova revoluci. Podle statistik Eurostatu je v zemích EU 63 tisíc knihoven, z toho 10 % funguje v ČR. I když současný zákon už povinnost zřizovat obecní knihovnu obcím neukládá, představují knihovny největší položku české kulturní infrastruktury (veřejných knihoven je více než 5 tisíc, muzeí je necelá pětistovka, divadel o něco méně než dvě stě). Nedivte se, že New York Times napsaly v roce 2016, že Česko je rájem knihoven.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
Články a komentáře
20.09.2018

TELČ: Již třetím rokem je telčské pracoviště Národního památkového ústavu zapojeno do řešení projektu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši. V rámci jeho plnění se ve dnech 24. – 26. září 2018 v Lannerově domě v Telči uskuteční mezinárodní konference Řád a město, řád a jeho mecenáši, která bude tlumočená a veřejnosti volně přístupná po předchozí rezervaci.

 

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Pozvánky na akce, Co se děje
18.09.2018

PRAHA: VLTAVAN ČECHY – svaz vltavanských spolků - pořádá akci „Vodní doprava na řece Vltavě před sto lety“. Projekt zahájil 17. 9. 2018 u železničního mostu na Rašínově nábřeží, kam připlula replika výletní dřevěné lodi – šífu, tzv. „šenáku“, ze smíchovského přístavu k pontonu u Výtoně. Členové Vltavanu se tak připojují k oslavám "osmičkových" výročí.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Pozvánky na akce, Co se děje
18.09.2018