sobota
16. listopadu 2019
Svátek slaví: Otmar
© www.usti-nad-labem.czSchichtova epopej

ÚSTÍ NAD LABEM: Výstava, která je součástí oslav stého výročí vzniku Československa, představuje obrazy z českých dějin. Na dvě desítky velkoplošných pláten se zlomovými okamžiky české státnosti nechali k desátému výročí Československa roku 1928 namalovat němečtí továrníci z Ústí nad Labem Georg a Heinrich Schichtovi. Kopie darovali všem školám v republice jako výukové pomůcky pro dějepis.

od 27.11.2018 do 30.06.2019
Autor článku: 
luk

 „Některé z motivů dodnes platí za ikonické obrazy našich dějin, aniž by přetrvalo povědomí o jejich původu. Totálně zapomenutá a zčásti ztracená Schichtova epopej musela počkat na své znovuobjevení až do roku 2018, kdy si připomínáme sté jubileu republiky často právě nejznámějším obrazem z cyklu, a to příjezdem T. G. Masaryka na Václavské náměstí od Emanuela Boháče,“ poznamenal historik Martin Krsek, kurátor výstavy. Výstavu obrazů a jejich reprodukcí rámují artefakty připomínající dějiny Schichtových závodů.

Výstava unikátně propojuje stoleté jubileum Československé republiky a 170. výročí založení Schichtových závodů. Schichtovo dědictví v české společnosti dodnes připomínají legendární výrobky jako mýdlo s jelenem, kosmetika Elida či tuk Ceres. Ředitel Muzea města Ústí nad Labem Václav Houfek k tomu uvedl: „Schichtové patřili k nejvýznamnějším podnikatelským rodům z českých zemí, kteří se zároveň prosadili na celosvětové úrovni. Dodnes existuje nadnárodní koncern Unilever, který Schichtové nejen na konci 20.let minulého století spoluzakládali, ale který v prvních desetiletích jeho existence také přímo řídili.“

SCHICHTOVA EPOPEJ je soubor obrazů (původně 26), které si u německých malířů objednala rodina Schichtova k desátému výročí trvání republiky a jejichž náměty jsou slavné a známé události z českých dějin. 

Zdroj a více informací ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

ČELÁKOVICE: V sobotu 9. listopadu 2019 se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert Tria barokní hudby. Komorní produkce střídaly sólové varhanní skladby čelákovického skladatele Jana Zacha (1713  - 1775) a dalších komponistů, kteří se ve svých skladbách jeho hudebními tématy inspirovali. Badatelské úsilí Tomáše Thona v tomto směru je shrnuto v titulu Varhanní skladby Jana Zacha (Artthon, 2019). Koncert se konal u slavnostní příležitosti jeho vydání.

Středočeský kraj
Památky, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ČR: Kompilace největších hitů Marie Rottrové Všechno nejlepší..., která původně vyšla na podzim roku 2003, patří mezi prodejem vůbec nejúspěšnější CD tituly v novodobé historii Supraphonu. Sestava dvanácti písniček, limitovaná stopáží LP záznamu, nyní vychází také na vinylu, tradičním zvukovém formátu této hudbě velmi slušícímu. Skladby si vybrala, doplnila a také seřadila paní Marie sama.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
15.11.2019

ČR: Po úspěšném albu Čtyřicítka, které zpěvačka Lenka Nová vydala před třemi lety spolu s textařem Michalem Horáčkem, chystá novinku nazvanou Dopisy. Album inspirované skutečnými dopisy jejích fanoušků vyjde na jaře roku 2020, nicméně už nyní desku předznamenává první singl s názvem Adresa: Nebe.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2019

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019