čtvrtek
20. června 2019
Svátek slaví: KvětaRychnovsko obrazem a ve zpravodajství

Autor článku: 
luk

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Soutěž zpravodajů Rychnovska je projekt, který propaguje nejen region okresu Rychnov nad Kněžnou, ale také celý Královéhradecký kraj. A to díky zpravodajům obcí a měst, v kterých je k přečtení téměř celý život obce nebo města.

Nápad představit Rychnovsko formou zpravodajů vznikl v roce 2010 v knihovně U Mokřinky v Mokrém, která je také hlavním pořadatelem. Tato soutěž vzbudila dost nečekaný zájem obcí i měst. Již v prvním ročníku (rok 2010) se přihlásilo 33 obcí a měst, ve druhém (rok 2011) jich bylo 47.

Cílem této soutěže není jen vybrat nejlepší zpravodaj, protože ne všichni mají k jejich tvorbě stejné možnosti, tj. finanční a personální, ale především zpravodaje představit veřejnosti. Upozornit na to, že obce a města vydávají zpravodaje, které stojí za to číst, vzájemně se inspirovat, vyměnit si zkušenosti a také je to možnost pro setkání.

Třetí ročník (rok 2013) je v současné době ve fázi sběru zpravodajů a zatím je přihlášeno 39 obcí a měst, které představí zpravodaje vydané v roce 2012.

Aby byla propagace opravdu kompletní a účinná, zpravodaje během celé soutěže putují po obcích a městech Rychnovského okresu. Ale není striktně dané, že to musí být obce jen z tohoto regionu, zapojit se do výstavek může kterákoliv obec celého kraje (třeba i jiného), kterou nápad zaujme.

Ohlas na soutěž byl velký a díky němu pořadatele oslovila knihovnice Olga Hájková z obce Veselice z regionu Moravský kras. Se souhlasem tuto soutěž uspořádali ve svém kraji, jedinou podmínkou bylo vystavení zpravodajů z Rychnovska a propagace Rychnovska. O zpravodaje Rychnovska byl velký zájem a vysloužily si velké uznání za to, že jsou pěkné a zajímavé. Vyhodnocení soutěže se konalo 3. 6. 2011.

Zájem o soutěžení zpravodajů se doneslo i do Středočeského kraje, kde tuto soutěž v roce 2012 uspořádala Obecní knihovna Žilina.

V předchozím ročníku byly zpravodaje vystaveny na 16 místech našeho regionu. Zpravodaje obyvatelé mohli vidět v informačních centrech, knihovnách i na obcích. V letošním ročníku o výstavku už projevilo zájem 17 obcí, z toho tři obce, které se soutěže neúčastní, ale i zde by si rádi prohlédli ostatní zpravodaje a třeba se v nich inspirovali.

Soutěž zpravodajů není v podstatě soutěž jako taková, není ani možné vybrat ten nejhezčí zpravodaj a ceny, které nakonec obce obdrží, jsou takovým malým bonusem za tu spoustu práce a čas, které vynakládají na to, aby se zpravodaje vůbec dostaly na svět.

Dáša Honsnejmanová
Knihovna U Mokřinky
Mokré 12
517 71 České Meziříčí
e-mail: knihovna.u.mokrinky@seznam.cz

www.obecmokre­.cz/knihovna
www.obecmokre.cz/kronika
www.obecmokre.cz/zpravodaj2
www.obecmokre.cz
 www.obecmokre.cz/zpravodaje2012

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Období socialismu a následná Sametová revoluce přinesly změny do politické, společenské a hospodářské sféry. Bytostně se ale také dotkly kultury, včetně architektury. Architekt Jan Soukup působil v době socialistického Československa v národním podniku Stavoprojekt. Po revoluci si založil soukromou architektonickou kancelář. O atmosféře doby minulé i té současné jsme spolu vedli rozhovor.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky, Živé umění
Články a komentáře
19.06.2019

PRAHA: Mezinárodní porota Trebbia ocenila v oblasti podpory kultury a umění podnikatele a filantropa Milana Fiľa. Cenu si převzal v rámci benefičního galavečera 18. ročníku této akce ve Španělském sále Pražského hradu.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ANNECY: Ve dnech 10. – 15. června se ve francouzském Annecy uskutečnil největší festival animovaných filmů. Česká kinematografie si z festivalu přiváží hned tři významná ocenění. Režisérka Daria Kashcheeva získala za Dceru/Daughter jak hlavní Kříšťálovou cenu – Cristal du film de fin d'études / Cristal for a Graduation film – v soutěži studentských filmů, tak i cenu dětské poroty za Nejlepší studentský film a tatáž porota ocenila jako nejlepší dětský film snímek Martina Smatany Pouštět draka/The Kite. Do soutěže se přihlásilo 3 096 přihlášených snímků z 93 zemí, za Českou republiku byly vybrány dva loutkové filmy a jeden animovaný dokument.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
19.06.2019

ČR: Projekt, který byl realizován u příležitosti oslav 100. výroční vzniku Československé republiky se nyní, poté co byl oceněn 70 000 spokojenými návštěvníky a dokončil svou 4 500 Km dlouho cestu po České republice a na Slovensku, dočkal i ocenění od odborné poroty soutěže.

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
18.06.2019