neděle
22. září 2019
Svátek slaví: DarinaRychnovsko obrazem a ve zpravodajství

Autor článku: 
luk

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Soutěž zpravodajů Rychnovska je projekt, který propaguje nejen region okresu Rychnov nad Kněžnou, ale také celý Královéhradecký kraj. A to díky zpravodajům obcí a měst, v kterých je k přečtení téměř celý život obce nebo města.

Nápad představit Rychnovsko formou zpravodajů vznikl v roce 2010 v knihovně U Mokřinky v Mokrém, která je také hlavním pořadatelem. Tato soutěž vzbudila dost nečekaný zájem obcí i měst. Již v prvním ročníku (rok 2010) se přihlásilo 33 obcí a měst, ve druhém (rok 2011) jich bylo 47.

Cílem této soutěže není jen vybrat nejlepší zpravodaj, protože ne všichni mají k jejich tvorbě stejné možnosti, tj. finanční a personální, ale především zpravodaje představit veřejnosti. Upozornit na to, že obce a města vydávají zpravodaje, které stojí za to číst, vzájemně se inspirovat, vyměnit si zkušenosti a také je to možnost pro setkání.

Třetí ročník (rok 2013) je v současné době ve fázi sběru zpravodajů a zatím je přihlášeno 39 obcí a měst, které představí zpravodaje vydané v roce 2012.

Aby byla propagace opravdu kompletní a účinná, zpravodaje během celé soutěže putují po obcích a městech Rychnovského okresu. Ale není striktně dané, že to musí být obce jen z tohoto regionu, zapojit se do výstavek může kterákoliv obec celého kraje (třeba i jiného), kterou nápad zaujme.

Ohlas na soutěž byl velký a díky němu pořadatele oslovila knihovnice Olga Hájková z obce Veselice z regionu Moravský kras. Se souhlasem tuto soutěž uspořádali ve svém kraji, jedinou podmínkou bylo vystavení zpravodajů z Rychnovska a propagace Rychnovska. O zpravodaje Rychnovska byl velký zájem a vysloužily si velké uznání za to, že jsou pěkné a zajímavé. Vyhodnocení soutěže se konalo 3. 6. 2011.

Zájem o soutěžení zpravodajů se doneslo i do Středočeského kraje, kde tuto soutěž v roce 2012 uspořádala Obecní knihovna Žilina.

V předchozím ročníku byly zpravodaje vystaveny na 16 místech našeho regionu. Zpravodaje obyvatelé mohli vidět v informačních centrech, knihovnách i na obcích. V letošním ročníku o výstavku už projevilo zájem 17 obcí, z toho tři obce, které se soutěže neúčastní, ale i zde by si rádi prohlédli ostatní zpravodaje a třeba se v nich inspirovali.

Soutěž zpravodajů není v podstatě soutěž jako taková, není ani možné vybrat ten nejhezčí zpravodaj a ceny, které nakonec obce obdrží, jsou takovým malým bonusem za tu spoustu práce a čas, které vynakládají na to, aby se zpravodaje vůbec dostaly na svět.

Dáša Honsnejmanová
Knihovna U Mokřinky
Mokré 12
517 71 České Meziříčí
e-mail: knihovna.u.mokrinky@seznam.cz

www.obecmokre­.cz/knihovna
www.obecmokre.cz/kronika
www.obecmokre.cz/zpravodaj2
www.obecmokre.cz
 www.obecmokre.cz/zpravodaje2012

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Sólistku pražského Národního divadla Kateřinu Kněžíkovou moc potěšilo, když se dozvěděla, že je v kategorii Opera podruhé nominována za mimořádný jevištní výkon na prestižní divadelní Cenu Thálie 2019. Poprvé byla nominována loni za roli Adiny v Donizettiho opeře Nápoj lásky v Mahenově divadla, scéně brněnského Národního divadla.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
20.09.2019

ČR: Muzeum Boženy Němcové v České Skalici spolu s Národním památkovým ústavem České republiky vyhlašuje soutěž Po stopách Boženy Němcové. Záštitu nad soutěží převzal hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán a náměstkyně pro oblast kultury Martina Berdychová. Soutěžit můžete až do 30. června příštího roku.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: První událostí divadelní sezóny 2019/ 2020 v Divadle Drak je inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Představení určené dětem od 9 let bude mít premiéru 21. září od 18 h ve Studiu Labyrint Divadla Drak. Autorský projekt režisérek Miřenky Čechové a Dominiky Špalkové vznikl na motivy stejnojmenné knihy Petra Síse, ve které autor přibližuje čtenářům období totality mezi lety 1948 -1989 u nás.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.09.2019

PLZEŇ: Plzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se mohou těšit na besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, vzpomínková setkání či koncert. Součástí programu bude rodinná soutěž, která nejmladší generaci přiblíží události před 30 lety. 

Plzeňský kraj
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2019