pátek
17. května 2024
svátek slaví Aneta
Tkanina je hotova, teď je třeba vybělit a usušit. Dříve se prádlo běžně mandlovalo – protahovalo válcovými lisem. A pozor – předci prali málo. Spíše nechávali oděv vyvětrat.
© Archiv pořadatele



Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě zve na výstavu Bejvávalo dobře aneb Jak se co dělávalo

VYSOKÉ MÝTO: V našem hledáčku se ocitly různé dříve zcela obvyklé oblasti činnosti našich předků a pokusili jsme se je přiblížit současníkům atraktivní a srozumitelnou formou. Výstava nese název Bejvávalo dobře a je čerstvě otevřená ve čtyřech přízemních sálech vysokomýtského muzea.

od 23.10.2022 do 19.02.2023
Autor článku: 
Soňa Krátká, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

V první místnosti se zaměřujeme na rozličné nářadí potřebné ku práci se dřevem a také pro splétání provazů. Hoblíky, pilky ale třeba také šlapací soustruh používaný výrobci dýmek kolem Proseče. Ostatně právě výroba dýmek je v Proseči dodnes živá. Nejen nářadí ale také výrobky zručného bednáře nebo truhláře jsou tu k vidění. Seznámit se u nás můžete s výrobou košíků z proutí, košťat z březových větví ale třeba i s výrobou došků či loučí. Kdo ví, jak se dříve vyráběly provazy? Představíme vám masivní stroj na jejich splétání a ukážeme, jak fungoval. Druhá místnost přiblíží práci na poli, žně a senoseč a také na fenomén včelařství. Tady zjistíte, čím se dříve sekaly louky a pole, jak se mlátilo obilí, čím se naklepala kosa. Mnoho dětí, ale i dospělých, si stále myslí, že kupa sena stojí na louce sama. Chyba lávky! Je třeba použít konstrukci ze dřeva, které se říká rasoch (někdy rasocha a moc by nás zajímala i další případná pojmenování). A teprve na konstrukci se navrstvilo seno. Klát, úl, medomet, vykuřovadlo – to jsou pro změnu zásadní předměty pro chov včel. I do jinak utajených vnitřních částí úlu je možno nahlédnout díky jednomu z vystavených předmětů.  Dokonce i med u nás můžete ochutnat.

Další místnost seznamuje s postupy ručního zpracování lnu, výrobou tkaniny, jejím barvením a údržbou tedy praním a bělením. Děti se u nás rády posadí k omalovánkám do staré školní lavice. Do stejné, v jaké sedávaly jejich babičky. V poslední čtvrté místnosti se představí světnice zařízená lidovým nábytkem a v ní výroba peroutek s draním peří. Naučit se zde můžete třeba uplést vánočku nebo opravit prasklou nádobu drátováním.  Velmi oblíbená je část expozice věnující se výrobě másla.

Na celé výstavě jsou pouhé dvě vitríny, a tak je možné si s jistou dávkou opatrnosti vystavené exponáty i „ohmatat“. Vyzkoušet si, s jakými předměty pracovali naši předci. Hlavně děti si tu uvědomí nejlépe to, že doba ještě celkem nedávná, byla zcela bez elektřiny. Nářadí fungovalo samo v zručných rukou předků.

Blíží se zima, to se lidé dříve věnovali opravám poškozených předmětů. Ženy draly peří. Za dlouhých zimních večerů se vyprávěly příběhy, pohádky a pověsti. I u nás se v době adventu promění poslední výstavní místnost do vánočního hávu. Přijďte k nám načerpat tu pravou vánoční atmosféru, výstava je voňavá a lahodící oku.

Výstava je také stále živá.  V odpoledních hodinách se můžete těšit na komentované prohlídky pro veřejnost, školní skupiny provede po předchozím objednání autorka výstavy osobně naopak dopoledne. Součástí jsou také workshopy, na nichž si mohou návštěvníci některé technologie vyzkoušet a výrobek si odnést domů

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024

ČR: Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2024

SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 68. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Ve stínu se uskuteční od 29. června do 6. července.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Nepřehlédněte
14.05.2024