pátek
22. března 2019
Svátek slaví: Leona
© Logo Středočeského krajePříkladný postup nálezce

VLAŠIM: V Muzeu Podblanicka ve vlašimském zámku se setkali krajský radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD) a nálezci středověkých mincí v Čelivu u Postupic na Benešovsku. Depot, laicky řečeno poklad středověkých mincí, našli loni v létě při práci na zahradě.

Autor článku: 
luk

Muzeum Podblanicka obdrželo oznámení od Zdeňka Jurníčka z Čeliva u Postupic na Benešovsku koncem srpna loňského roku. Na svém pozemku nalezli s otcem Miroslavem při práci na zahradě několik starých mincí. Uvolněné mince ze zeminy vyjmuli, a když zjistili, že se pravděpodobně jedná o mince velmi staré, ponechali zbytek nálezu v zemi v původním stavu a povolali muzejní archeology.

„Je třeba zdůraznit příkladný přístup nálezce, díky jemuž bylo možné prozkoumat ucelený mincovní nález, vypovídající o historických souvislostech poloviny 15. století na Podblanicku. Mince jsou nyní majetkem Středočeského kraje a rada kraje schválila vyplacení odměny, jaká nálezci náleží,“ uvedl krajský radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Depot obsahuje celkem 585 kusů mincí, které byly vyraženy přibližně v rozmezí let 1350 - 1455. Díky tomu je možné datovat uložení depotu do 50. let 15. století. „Zastoupením jednotlivých typů ražeb mincí plně reprezentují historický kontext tohoto období, tedy dobu středoevropské peněžní krize. Vyskytují se zde pestré ražby české, rakouské, německé a uherské. Převažují nekvalitní drobné německé a rakouské mince – především feniky v počtu 454 kusů, co do počtu jsou výraznější složkou nálezu také stříbrné pražské groše z doby Jana Lucemburského, Karla IV. a Václava IV. v počtu 119 kusů. Ovšem nejvíce vynikají dva zlaté uherské dukáty Zikmunda Lucemburského a Albrechta I. Habsburského,“ uvedl ředitel Muzea Podblanicka Radovan Cáder.

Nález bude uložen ve sbírkách Muzea Podblanicka a ještě v letošním roce vystaven. Veřejnost se může těšit na jeho premiérovou prezentaci v rámci tematické výstavy o pokladech na Podblanicku, která se plánuje na podzim.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

LEDENICE: Loutky, modely lidových stavení, bytový textil, železné nástroje, povozy, saně, kočáry a řada dalších exponátů se vrátí do obnoveného depozitáře Jihočeského muzea v Ledenicích na Českobudějovicku. Stane se tak během první poloviny letošního roku.

Jihočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

HRADENÍN: Zachránit pozdně gotickou baštu v areálu středověké tvrze v Hradeníně se rozhodli středočeští radní. Do konce letošního roku by měla mít novou střechu. Projekt je spolufinancovaný Ministerstvem kultury ČR a bude zařazen do Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU/EHP a národních zdrojů. Z celkových nákladů na opravu ve výši 1,028 mil. korun tak Regionální muzeum v Kolíně získá na tuto akci přes 774 tisíc korun.

Středočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

ÚSTÍ NAD LABEM: Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem vyhlašuje 9. ročník soutěže pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol (se studijním programem Výtvarná umění). Uzávěrka odevzdání projektů je 12. 4. 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019

PRAHA: Přestože půjde o jubilejní pátý ročník Mezinárodního dne Romů (4. - 8. dubna), ponese se do jisté míry v pietním duchu. Důvodem je nedávný odchod nekorunované královny romské hudby Věry Bílé. Ta měla původně být tváří letošních oslav.

Hl. m. Praha
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019