čtvrtek
23. května 2019
Svátek slaví: Vladimír
© Logo Středočeského krajePříkladný postup nálezce

VLAŠIM: V Muzeu Podblanicka ve vlašimském zámku se setkali krajský radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD) a nálezci středověkých mincí v Čelivu u Postupic na Benešovsku. Depot, laicky řečeno poklad středověkých mincí, našli loni v létě při práci na zahradě.

Autor článku: 
luk

Muzeum Podblanicka obdrželo oznámení od Zdeňka Jurníčka z Čeliva u Postupic na Benešovsku koncem srpna loňského roku. Na svém pozemku nalezli s otcem Miroslavem při práci na zahradě několik starých mincí. Uvolněné mince ze zeminy vyjmuli, a když zjistili, že se pravděpodobně jedná o mince velmi staré, ponechali zbytek nálezu v zemi v původním stavu a povolali muzejní archeology.

„Je třeba zdůraznit příkladný přístup nálezce, díky jemuž bylo možné prozkoumat ucelený mincovní nález, vypovídající o historických souvislostech poloviny 15. století na Podblanicku. Mince jsou nyní majetkem Středočeského kraje a rada kraje schválila vyplacení odměny, jaká nálezci náleží,“ uvedl krajský radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD).

Depot obsahuje celkem 585 kusů mincí, které byly vyraženy přibližně v rozmezí let 1350 - 1455. Díky tomu je možné datovat uložení depotu do 50. let 15. století. „Zastoupením jednotlivých typů ražeb mincí plně reprezentují historický kontext tohoto období, tedy dobu středoevropské peněžní krize. Vyskytují se zde pestré ražby české, rakouské, německé a uherské. Převažují nekvalitní drobné německé a rakouské mince – především feniky v počtu 454 kusů, co do počtu jsou výraznější složkou nálezu také stříbrné pražské groše z doby Jana Lucemburského, Karla IV. a Václava IV. v počtu 119 kusů. Ovšem nejvíce vynikají dva zlaté uherské dukáty Zikmunda Lucemburského a Albrechta I. Habsburského,“ uvedl ředitel Muzea Podblanicka Radovan Cáder.

Nález bude uložen ve sbírkách Muzea Podblanicka a ještě v letošním roce vystaven. Veřejnost se může těšit na jeho premiérovou prezentaci v rámci tematické výstavy o pokladech na Podblanicku, která se plánuje na podzim.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019

PRAHA: První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech 
od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.05.2019

ČR: Ke svým čtenářům v těchto dnech zamířilo květnovo-červnové vydání slováckého dvouměsíčníku Malovaný kraj. Na titulní stranu obálky se dostal motiv z tradičních Koseckých písní v buchlovickém zámeckém parku. V samotném obsahu pak jistě mnohé zaujme rozsáhlý text o vojenském útvaru Slovácká brigáda.

Celá ČR, Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
23.05.2019