pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Pozvánka na vernisáž výstavy
© zdroj: Post Bellum, o. p. s.



Příběhy pamětníků z Olomouckého a Zlínského kraje připomenou sametovou revoluci

ZÁBŘEH: Od úterý 13. srpna bude v Zábřehu na náměstí Osvobození k vidění putovní výstava Nezapomeňme – listopad 1989 na střední Moravě. Realizátorem je nezisková organizace Post Bellum, konkrétně její olomoucká pobočka Paměť národa Střední Morava. Výstava bude postupně putovat a představí příběhy pamětníků ze Zábřehu, Litovle, Olomouce, Přerova, Hulína, Uherského Brodu, Vsetína a Rožnova pod Radhoštěm.

13.08.2019
16:30
Autor článku: 
TZ/ika

Na výstavě se mohou návštěvníci dozvědět, jak sametová revoluce a komunistický režim zasáhly do života devíti lidí ze Zlínského a Olomouckého kraje. Dočíst se mohou například o Stanislavu Zajíčkovi z Uherského Brodu a Ivaně Plíhalové z Olomouce, kteří na konci 80. let sbírali podpisy pro protirežimní petice, knihovnici Jarmile Mikuláškové z Rožnova pod Radhoštěm, která šířila samizdatovou literaturu a v listopadu 1989 se stala mluvčí Občanského fóra. Součástí výstavy je také příběh Boženy Šimanské z Přerova a její rodiny zasažené kolektivizací.  

Pamětníky naší výstavy dělí až několik generací. Jedni pamatují první republiku, kdy v jejich městě spolu ještě žili Češi, Němci, Židé a všechno mělo svůj přirozený řád. Jiní přišli na svět krátce po válce, kdy už byl tento svět v troskách. Někteří pak v šedesátých letech. Tehdy svitla nová naděje“, uvádí Petr Zavadil, ředitel Paměti národa Střední Morava. Přes rozdíly dané věkem, vlastním osudem i zkušenostmi, se však všichni shodují v jednom: nikdo z nich si dlouhé roky neuměl představit, že by se ve svém rodném Československu, ve svém městě dočkal vytoužené svobody. A všichni se jí dočkali. Všichni z toho byli šťastní a všichni se rozhodli osobně přispět k tomu, abychom o demokracii v naší zemi už nikdy nepřišli. Paměť národa jim za to děkuje. Stejně jako za důvěru, se kterou při natáčení vyprávěli svůj příběh,“ dodává Zavadil.

Výstava bude postupně putovat po náměstích a jiných veřejných prostranstvích měst Zábřeh (13. 8. –26. 8.), Litovel (27. 8. – 9. 9.), Olomouc (10. 9. – 23. 9.), Přerov (24. 9. – 7. 10.), Hulín (8. 10. – 21. 10.), Uherský Brod (22. 10. – 4. 11.), Vsetín (5. 11. – 18. 11.) a Rožnov pod Radhoštěm (19. 11. – 2. 12.) Vernisáž výstavy se uskuteční 13. srpna v 16:30 na náměstí Osvobození v Zábřeze.

Za podporu, bez níž by výstava nevznikla, děkujeme: Olomouckému kraji a Zlínskému kraji a také městům, kde bude výstava k vidění.

Výstava je součástí celorepublikového projektu Post Bellum – Nezapomeňme, do kterého se zapojilo přes 30 měst po celé České republice. V jeho rámci také proběhne 28. 10. Koncert pro Paměť národa či Ceny Paměti národa 17. 11. Více informací na www.nezapomenme.cz.

O Paměti národa Střední Morava

Paměť národa Střední Morava vznikla koncem roku 2017. Od té doby realizovala vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů, ve kterém žáci olomouckých základních škol zaznamenávali a následně prezentovali příběhy pamětníků z Olomouce. Pořádá také workshopy na školách přibližující studentům problematiku kolektivizace za pomoci autentických příběhů z Paměti národa. Významným úspěchem je zaznamenání dvaadvaceti příběhů pamětníků z Olomouckého kraje pomocí unikátní metody Eye direct.  Aktivity pobočky můžete sledovat mimo jiné i na facebookové stránce Paměť národa Střední Morava.

Zdroj: Mgr. Petr Zavadil

Post Bellum, o. p. s.

www.postbellum.cz

www.pametnaroda.cz

www.pribehynasichsousedu.cz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024