sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
© www.pamatkyziji.cz/



Přeshraniční projekt Čech a Rakouska

ČR: Projekt Památky žijí představuje tento rok méně známé historické objekty na obou stranách hranice. Spolupracují na něm subjekty z jižních Čech, Vysočiny a Rakouska. Vedle představení méně známých míst s památkovými hodnotami, jde o spolupráci při konání kulturních akcí na vybraných objektech. 

Autor článku: 
luk

Cílem těchto snah je pak obnovit zájem a počet návštěvníků u mnohdy neprávem opomíjených lokalit a zvýšení počtu přenocování v zainteresovaných regionech.

V jižních Čechách se do projektu zapojilo 42 památek a městských památkových rezervací, partnery jsou například České Budějovice, Písek, Nové Hrady, Tábor, Slavonice, Nová Bystřice a další. Na Vysočině jde o 29 míst, mimo jiné nechybí Telč, Jihlava, Havlíčkův Brod či kláštery v Želivi či Nové Říši. V Horním Rakousku se přidaly napříkladFreistadt, zámek Weinberg, hrad Reichenstein a klášter Schlägl. Dolní Rakousy pak zastupuje 21 památek.

Vznikají také celé tematicky zaměřené přeshraniční trasy, zatím pod pracovním názvem Stezky příběhů. Jejich součástí budou nejen historická témata jako například Od hradu k hradu, Po stopách Rožmberků či dalších slavných šlechtických rodů, ale také ucelená nabídka kvalitních ubytovacích a gastronomických služeb, relaxace, pěší turistiky, cykloturistiky, adrenalinových zážitků a podobně.

Organizátorem projektu Památky žijí je jihočeská Silva Nortica, s níž spolupracují Jihočeská centrála cestovního ruchu, Národní památkový ústav a Vysočina Tourism. Na rakouské straně pak Destination Wald viertel a Mühlviertel Marken jako strategický partner.

 

Zdroj a další informace na PROPAMÁTKY

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024