sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja
Foto z loňské přednášky
© Archiv správy Svaté HoryPřednášky na Svaté Hoře pokračují i v letošním roce

PŘÍBRAM: Také letos budou pokračovat v loňském roce tak oblíbené přednášky z cyklu Cesty do minulosti Svaté Hory, které na tomto poutním místě připravuje ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová. První s názvem Královna stříbrných hor se v refektáři kláštera uskuteční ve středu 16. ledna od 17.30 h.

16.01.2019
17:30
Autor článku: 
Karel Souček

Tento cyklus začal loni na přání správy Svaté Hory. Zatím se konaly čtyři přednášky, ale každá se pro velký zájem opakovala. Loni se Věra Smolová věnovala svatohorským dějinám obecně, a to od nejstarších dob do roku 1990. Letos čekají návštěvníky opět čtyři přednášky, které se budou týkat kulatých výročí. Například povýšení Příbrami Rudolfem II. mezi královská horní města roku 1579 nebo vydání Rudolfova Majestátu na náboženskou svobodu roku 1609

„Snažím se, aby přednášky oslovily hlavně veřejnost, ale samozřejmě všechny informace pocházejí výhradně z historických pramenů. Připravuji knihu o Svaté Hoře a chtěla bych, aby byla jiná, než to, co dosud vyšlo. Proto zkouším, co by současného čtenáře mohlo zaujmout,“ vysvětlila Věra Smolová.

Ředitelka příbramského archivu samozřejmě nezapomíná ani na doprovodný materiál. „Podobně jako lidé ve středověku máme rádi hlavně obrázky. Proto vždy připravím prezentaci, abychom se potěšili krásnými fotografiemi a jinými obrazovými dokumenty.“

Při přípravě přednášek nejvíce Věru Smolovou baví nacházet ve starých dokumentech věci, o kterých se dosud neví. „A pak mě opravdu moc těší, když se mi podaří posluchače zaujmout. A pokud se i zasmějí, je to úplně nejlepší. Jednou jsem vyprávěla o tom, že za třicetileté války jedné zimy nezmrzlo na polích obilí ani konopí, které na podzim nesklidili, protože se ukrývali v lesích před vojáky, což lidé přisuzovali pomoci Panny Marie. Na jaře si upekli koláčky a byli veselí, k čemuž poznamenal do své knihy jeden jezuita, jak málo stačí prostému lidu ke štěstí. Celý sál se otřásal smíchem, protože dnešní lidé si hned ty koláčky spojili s konopím.“

 

Letošní přednášky:

16. ledna – Královna stříbrných hor

13. února – Masopustní renesanční rozpustilost

13. března – Majestát a Palladium země české

10. dubna – O Malé Svaté Hoře

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
19.07.2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019