sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Foto z loňské přednášky
© Archiv správy Svaté Hory



Přednášky na Svaté Hoře pokračují i v letošním roce

PŘÍBRAM: Také letos budou pokračovat v loňském roce tak oblíbené přednášky z cyklu Cesty do minulosti Svaté Hory, které na tomto poutním místě připravuje ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová. První s názvem Královna stříbrných hor se v refektáři kláštera uskuteční ve středu 16. ledna od 17.30 h.

16.01.2019
17:30
Autor článku: 
Karel Souček

Tento cyklus začal loni na přání správy Svaté Hory. Zatím se konaly čtyři přednášky, ale každá se pro velký zájem opakovala. Loni se Věra Smolová věnovala svatohorským dějinám obecně, a to od nejstarších dob do roku 1990. Letos čekají návštěvníky opět čtyři přednášky, které se budou týkat kulatých výročí. Například povýšení Příbrami Rudolfem II. mezi královská horní města roku 1579 nebo vydání Rudolfova Majestátu na náboženskou svobodu roku 1609

„Snažím se, aby přednášky oslovily hlavně veřejnost, ale samozřejmě všechny informace pocházejí výhradně z historických pramenů. Připravuji knihu o Svaté Hoře a chtěla bych, aby byla jiná, než to, co dosud vyšlo. Proto zkouším, co by současného čtenáře mohlo zaujmout,“ vysvětlila Věra Smolová.

Ředitelka příbramského archivu samozřejmě nezapomíná ani na doprovodný materiál. „Podobně jako lidé ve středověku máme rádi hlavně obrázky. Proto vždy připravím prezentaci, abychom se potěšili krásnými fotografiemi a jinými obrazovými dokumenty.“

Při přípravě přednášek nejvíce Věru Smolovou baví nacházet ve starých dokumentech věci, o kterých se dosud neví. „A pak mě opravdu moc těší, když se mi podaří posluchače zaujmout. A pokud se i zasmějí, je to úplně nejlepší. Jednou jsem vyprávěla o tom, že za třicetileté války jedné zimy nezmrzlo na polích obilí ani konopí, které na podzim nesklidili, protože se ukrývali v lesích před vojáky, což lidé přisuzovali pomoci Panny Marie. Na jaře si upekli koláčky a byli veselí, k čemuž poznamenal do své knihy jeden jezuita, jak málo stačí prostému lidu ke štěstí. Celý sál se otřásal smíchem, protože dnešní lidé si hned ty koláčky spojili s konopím.“

 

Letošní přednášky:

16. ledna – Královna stříbrných hor

13. února – Masopustní renesanční rozpustilost

13. března – Majestát a Palladium země české

10. dubna – O Malé Svaté Hoře

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024