sobota
20. dubna 2019
Svátek slaví: Marcela
Foto z loňské přednášky
© Archiv správy Svaté HoryPřednášky na Svaté Hoře pokračují i v letošním roce

PŘÍBRAM: Také letos budou pokračovat v loňském roce tak oblíbené přednášky z cyklu Cesty do minulosti Svaté Hory, které na tomto poutním místě připravuje ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová. První s názvem Královna stříbrných hor se v refektáři kláštera uskuteční ve středu 16. ledna od 17.30 h.

16.01.2019
17:30
Autor článku: 
Karel Souček

Tento cyklus začal loni na přání správy Svaté Hory. Zatím se konaly čtyři přednášky, ale každá se pro velký zájem opakovala. Loni se Věra Smolová věnovala svatohorským dějinám obecně, a to od nejstarších dob do roku 1990. Letos čekají návštěvníky opět čtyři přednášky, které se budou týkat kulatých výročí. Například povýšení Příbrami Rudolfem II. mezi královská horní města roku 1579 nebo vydání Rudolfova Majestátu na náboženskou svobodu roku 1609

„Snažím se, aby přednášky oslovily hlavně veřejnost, ale samozřejmě všechny informace pocházejí výhradně z historických pramenů. Připravuji knihu o Svaté Hoře a chtěla bych, aby byla jiná, než to, co dosud vyšlo. Proto zkouším, co by současného čtenáře mohlo zaujmout,“ vysvětlila Věra Smolová.

Ředitelka příbramského archivu samozřejmě nezapomíná ani na doprovodný materiál. „Podobně jako lidé ve středověku máme rádi hlavně obrázky. Proto vždy připravím prezentaci, abychom se potěšili krásnými fotografiemi a jinými obrazovými dokumenty.“

Při přípravě přednášek nejvíce Věru Smolovou baví nacházet ve starých dokumentech věci, o kterých se dosud neví. „A pak mě opravdu moc těší, když se mi podaří posluchače zaujmout. A pokud se i zasmějí, je to úplně nejlepší. Jednou jsem vyprávěla o tom, že za třicetileté války jedné zimy nezmrzlo na polích obilí ani konopí, které na podzim nesklidili, protože se ukrývali v lesích před vojáky, což lidé přisuzovali pomoci Panny Marie. Na jaře si upekli koláčky a byli veselí, k čemuž poznamenal do své knihy jeden jezuita, jak málo stačí prostému lidu ke štěstí. Celý sál se otřásal smíchem, protože dnešní lidé si hned ty koláčky spojili s konopím.“

 

Letošní přednášky:

16. ledna – Královna stříbrných hor

13. února – Masopustní renesanční rozpustilost

13. března – Majestát a Palladium země české

10. dubna – O Malé Svaté Hoře

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

KRAJ VYSOČINA: Na území Kraje Vysočina se nachází dva krajské hrady. A shodou okolností jsou oba vystavěné na skále. Na Pelhřimovsku je to hrad Kámen a na Jihlavsku lovecký hrádek Roštejn. Stejně jako v minulých letech je na sezónu pro návštěvníky připraven velmi bohatý program. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Památky
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PELHŘIMOV: Město je atraktivním místem a má turistům i místním obyvatelům co nabídnout. Svědčí o tom i poslední novinky, které prezentovali ve středu 3. dubna zástupci Kulturních zařízení města Pelhřimova (KzmP).

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Pozvánka na výlet
18.04.2019