pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© Logo festivalu



Pražské folklorní dny

PRAHA: Ve dnech 28. - 30. 7. 2016 již desátý ročník mezinárodního setkání amatérských folklorních souborů "PRAŽSKÉ FOLKLORNÍ DNY".  Akce se zúčastní 62 tanečních souborů z 23 zemí Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Celkem v Praze vystoupí 1700 zpěváků, tanečníků a hudebníků. 

od 28.07.2016 do 30.07.2016
Autor článku: 
luk


   Veřejnost i zahraniční návštěvníci se budou moci zaposlouchat do lotyšských, estonských, finských a německých lidových písní.  Po roce v Praze opět zazní kravské zvony, které přiveze švýcarská skupina Trichlergruppe Euthal. Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy. Soubor z Andorry Esbart Valls del Nord zatančí  lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče a meče. Exotickými rytmy se nechají unést tanečníci z Indonesie a z Taiwanu. Pestrobarevnou podívanou nabídne izraelský soubor Machol Chof Ashkelon. Publiku předvedou tanec horu. 
   Významná je letošní účast z Baskicka. Jejich tance vychází z tradičního zemědělského života a napodobují činnosti na usedlostech. 
Nesmíme zapomenout ani na slavné flamenco, které nám přiblíží Compania de Danza "Nuevo Amanecer Angel Martinez" z historického Toleda. 
   Pražská náměstí určitě roztančí Ballet Folklorico Yaocuauhtli z Mexika, které na housle a kytary doprovodí skupina Mariachi Garibaldi. 
Vycházíme tak vstříc zájmu publika o etnickou hudbu. Budeme mít neopakovatelnou příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Často se jedná o originální kroje, které se dědí z generace na generaci. 
Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu. 
   V Praze přivítáme i národnostní menšiny, které nás zasvětí do lidových zvyků svých původních zemí. Tanzgruppe der Siebenbürger Sachsen z německého Kasselu nám ve svých písních předvedou, že dialekt svých předků opravdu nezapomněli. Tradice stále žijí v jejich tancích. 
   Po letech se do Prahy vrací i folklor z Turecka. Nesmíme zapomenout na český a slovenský folklor. Soubor Bystřina ze Zlivi zatančí tance z Jižních Čech. Děti tančí pro radost z pohybu a doufají, že kousek své radosti dokáží předat i publiku. Naši hosté ze Slovenska, Obidský citarový súbor, divákům představí citaru, což je maďarský strunný drnkací lidový hudební nástroj s plochým trupem ze 16.století. Svůj repertoár se neustále snaží obohacovat o nové a nové písně. 
   Každé vystoupení na festivalu bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí. 
   Vystoupení souborů se uskuteční na pódiích v centru Prahy - na Hradčanském náměstí (29. 7.celý den a 30. 7. odpoledne), na Náměstí Republiky (30. 7. celý den) a Alšově nábřeží u Rudolfina  (28. 7. odpoledne, 29. 7. a 30. 7. celý den). 
   Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem, který vyrazí v 10 h ze Staroměstského náměstí.  

Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma.

Program festivalu a jednotlivá vystoupení: http://www.praguefestival.cz/folklore/time-schedule-2016/   
 

Festival pořádá agentura Millennium Travel 

 Kontakt: 
   Taťána Sochorová 
   Tel. : 607 552731 
   E-mail: tania@praguefestival.cz http://www.facebook.com/praguefolkloredays   


ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024