úterý
24. dubna 2018
Svátek slaví: Jiří
© Logo festivaluPražské folklorní dny

PRAHA: Ve dnech 28. - 30. 7. 2016 již desátý ročník mezinárodního setkání amatérských folklorních souborů "PRAŽSKÉ FOLKLORNÍ DNY".  Akce se zúčastní 62 tanečních souborů z 23 zemí Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Celkem v Praze vystoupí 1700 zpěváků, tanečníků a hudebníků. 

od 28.07.2016 do 30.07.2016
Autor článku: 
luk


   Veřejnost i zahraniční návštěvníci se budou moci zaposlouchat do lotyšských, estonských, finských a německých lidových písní.  Po roce v Praze opět zazní kravské zvony, které přiveze švýcarská skupina Trichlergruppe Euthal. Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy. Soubor z Andorry Esbart Valls del Nord zatančí  lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče a meče. Exotickými rytmy se nechají unést tanečníci z Indonesie a z Taiwanu. Pestrobarevnou podívanou nabídne izraelský soubor Machol Chof Ashkelon. Publiku předvedou tanec horu. 
   Významná je letošní účast z Baskicka. Jejich tance vychází z tradičního zemědělského života a napodobují činnosti na usedlostech. 
Nesmíme zapomenout ani na slavné flamenco, které nám přiblíží Compania de Danza "Nuevo Amanecer Angel Martinez" z historického Toleda. 
   Pražská náměstí určitě roztančí Ballet Folklorico Yaocuauhtli z Mexika, které na housle a kytary doprovodí skupina Mariachi Garibaldi. 
Vycházíme tak vstříc zájmu publika o etnickou hudbu. Budeme mít neopakovatelnou příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Často se jedná o originální kroje, které se dědí z generace na generaci. 
Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu. 
   V Praze přivítáme i národnostní menšiny, které nás zasvětí do lidových zvyků svých původních zemí. Tanzgruppe der Siebenbürger Sachsen z německého Kasselu nám ve svých písních předvedou, že dialekt svých předků opravdu nezapomněli. Tradice stále žijí v jejich tancích. 
   Po letech se do Prahy vrací i folklor z Turecka. Nesmíme zapomenout na český a slovenský folklor. Soubor Bystřina ze Zlivi zatančí tance z Jižních Čech. Děti tančí pro radost z pohybu a doufají, že kousek své radosti dokáží předat i publiku. Naši hosté ze Slovenska, Obidský citarový súbor, divákům představí citaru, což je maďarský strunný drnkací lidový hudební nástroj s plochým trupem ze 16.století. Svůj repertoár se neustále snaží obohacovat o nové a nové písně. 
   Každé vystoupení na festivalu bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí. 
   Vystoupení souborů se uskuteční na pódiích v centru Prahy - na Hradčanském náměstí (29. 7.celý den a 30. 7. odpoledne), na Náměstí Republiky (30. 7. celý den) a Alšově nábřeží u Rudolfina  (28. 7. odpoledne, 29. 7. a 30. 7. celý den). 
   Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem, který vyrazí v 10 h ze Staroměstského náměstí.  

Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma.

Program festivalu a jednotlivá vystoupení: http://www.praguefestival.cz/folklore/time-schedule-2016/   
 

Festival pořádá agentura Millennium Travel 

 Kontakt: 
   Taťána Sochorová 
   Tel. : 607 552731 
   E-mail: tania@praguefestival.cz http://www.facebook.com/praguefolkloredays   


ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

OSTRAVA: Město darovalo Ostravské univerzitě pozemky za Divadlem Antonína Dvořáka. Univerzita na nich postaví dvě nové budovy – Klastr umění a designu a zázemí pro sport, zdraví a technologie. Podle primátora Tomáš Macury budovy přinesou oživení centra a zároveň je důležité, že budou otevřeny i pro veřejnost.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
24.04.2018

BRNO: Ve městě startuje druhé kolo hry „Brno, co není“: www.brnoconeni.cz. Představí Brňanům prostřednictvím „šifrovačky“ další strategický projekt – tentokrát Janáčkovo kulturní centrum – nový Sál pro Brno. Koncept druhého kola hry a jednotlivých šifer je inspirován osobou skladatele Leoše Janáčka.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.04.2018

BRNO: Máte zájem podílet se na festivalu Re:publika, který odstartuje 26. května na brněnském výstavišti? Pořadatelé rádi přivítají kohokoli, bez ohledu na věk či profesi. Stačí k tomu dobrý nápad, jak se s vaší provozovnou, kavárnou či organizací připojit. 

Jihomoravský kraj
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.04.2018

PARDUBICE: Jeden společný průkaz čtenářům od podzimu 2017 umožňuje využívat služby všech knihoven na území města Pardubic. Do tohoto projektu se zapojilo celkem 12 knihoven (Krajská knihovna v Pardubicích a knihovny městských částí Doubravice, Dubina, Dukla, Hostovice, Nemošice, Ohrazenice, Pardubičky, Polabiny, Rosice n. Labem, Staré Čívice a Svítkov).

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
24.04.2018