čtvrtek
18. října 2018
Svátek slaví: Lukáš
© Logo festivaluPražské folklorní dny

PRAHA: Ve dnech 28. - 30. 7. 2016 již desátý ročník mezinárodního setkání amatérských folklorních souborů "PRAŽSKÉ FOLKLORNÍ DNY".  Akce se zúčastní 62 tanečních souborů z 23 zemí Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Celkem v Praze vystoupí 1700 zpěváků, tanečníků a hudebníků. 

od 28.07.2016 do 30.07.2016
Autor článku: 
luk


   Veřejnost i zahraniční návštěvníci se budou moci zaposlouchat do lotyšských, estonských, finských a německých lidových písní.  Po roce v Praze opět zazní kravské zvony, které přiveze švýcarská skupina Trichlergruppe Euthal. Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy. Soubor z Andorry Esbart Valls del Nord zatančí  lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče a meče. Exotickými rytmy se nechají unést tanečníci z Indonesie a z Taiwanu. Pestrobarevnou podívanou nabídne izraelský soubor Machol Chof Ashkelon. Publiku předvedou tanec horu. 
   Významná je letošní účast z Baskicka. Jejich tance vychází z tradičního zemědělského života a napodobují činnosti na usedlostech. 
Nesmíme zapomenout ani na slavné flamenco, které nám přiblíží Compania de Danza "Nuevo Amanecer Angel Martinez" z historického Toleda. 
   Pražská náměstí určitě roztančí Ballet Folklorico Yaocuauhtli z Mexika, které na housle a kytary doprovodí skupina Mariachi Garibaldi. 
Vycházíme tak vstříc zájmu publika o etnickou hudbu. Budeme mít neopakovatelnou příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Často se jedná o originální kroje, které se dědí z generace na generaci. 
Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu. 
   V Praze přivítáme i národnostní menšiny, které nás zasvětí do lidových zvyků svých původních zemí. Tanzgruppe der Siebenbürger Sachsen z německého Kasselu nám ve svých písních předvedou, že dialekt svých předků opravdu nezapomněli. Tradice stále žijí v jejich tancích. 
   Po letech se do Prahy vrací i folklor z Turecka. Nesmíme zapomenout na český a slovenský folklor. Soubor Bystřina ze Zlivi zatančí tance z Jižních Čech. Děti tančí pro radost z pohybu a doufají, že kousek své radosti dokáží předat i publiku. Naši hosté ze Slovenska, Obidský citarový súbor, divákům představí citaru, což je maďarský strunný drnkací lidový hudební nástroj s plochým trupem ze 16.století. Svůj repertoár se neustále snaží obohacovat o nové a nové písně. 
   Každé vystoupení na festivalu bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí. 
   Vystoupení souborů se uskuteční na pódiích v centru Prahy - na Hradčanském náměstí (29. 7.celý den a 30. 7. odpoledne), na Náměstí Republiky (30. 7. celý den) a Alšově nábřeží u Rudolfina  (28. 7. odpoledne, 29. 7. a 30. 7. celý den). 
   Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem, který vyrazí v 10 h ze Staroměstského náměstí.  

Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma.

Program festivalu a jednotlivá vystoupení: http://www.praguefestival.cz/folklore/time-schedule-2016/   
 

Festival pořádá agentura Millennium Travel 

 Kontakt: 
   Taťána Sochorová 
   Tel. : 607 552731 
   E-mail: tania@praguefestival.cz http://www.facebook.com/praguefolkloredays   


ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Cílem Nadačního fondu Magdaleny Kožené je podpořit a zviditelnit význam uměleckého vzdělávání v naší společnosti. Také za tím účelem vznikl stipendijní program MenART, který míří do základních uměleckých škol s cílem podpořit vyhledávání, rozvoj a podporu mladých talentů, a inspirovat pedagogy, kteří se jejich výuce věnují.

 
Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
18.10.2018

ČR: Národní památkový ústav jako národní koordinátor Označení Evropské dědictví vyhlašuje výzvu do národního kola pro výběr pamětihodností ucházejících se o toto prestižní ocenění pro rok 2019. Pokud vlastníte, či spravujete památku, nebo víte o památném místě a tradici, které považujete za evropsky významné, upozorněte na to. 

Celá ČR
Památky
Co se děje
18.10.2018

VYSOKÝ CHLUMEC: Rozšíření Skanzenu ve Vysokém Chlumci o hospodářský patrový objekt z Mokřan čp. 13 a obytné stavení z Řikova čp. 12 umožní realizaci nových interiérových expozic, popřípadě poskytnou prostor pro specializované výstavy určené nejširší veřejnosti, pro zpřístupnění dosud nevystavovaných sbírkových předmětů muzea či seznámení se s vývojem a technologiemi tradičního stavitelství 18. a 19. století.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.10.2018

KARLOVY VARY-BRNO-ŠUMPERK: V krásném babím létě dorazilo Karlovarské hudební Divadlo Dětí do brněnského divadla Radost v neděli odpoledne a rovnou zahájilo vynášení a stavění scény do útulné dětské divadelní scény v moravské metropoli. V Divadle Radost hrálo Divadlo Dětí ekologicky zaměřenou výchovně-interaktivní pohádku o dobrém štěněti Balynce v pondělí 15. října od 8,30 a poté od 10,00  h.

Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Olomoucký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.10.2018