sobota
21. července 2018
Svátek slaví: Vítězslav
© Logo festivaluPražské folklorní dny

PRAHA: Ve dnech 28. - 30. 7. 2016 již desátý ročník mezinárodního setkání amatérských folklorních souborů "PRAŽSKÉ FOLKLORNÍ DNY".  Akce se zúčastní 62 tanečních souborů z 23 zemí Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Celkem v Praze vystoupí 1700 zpěváků, tanečníků a hudebníků. 

od 28.07.2016 do 30.07.2016
Autor článku: 
luk


   Veřejnost i zahraniční návštěvníci se budou moci zaposlouchat do lotyšských, estonských, finských a německých lidových písní.  Po roce v Praze opět zazní kravské zvony, které přiveze švýcarská skupina Trichlergruppe Euthal. Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy. Soubor z Andorry Esbart Valls del Nord zatančí  lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče a meče. Exotickými rytmy se nechají unést tanečníci z Indonesie a z Taiwanu. Pestrobarevnou podívanou nabídne izraelský soubor Machol Chof Ashkelon. Publiku předvedou tanec horu. 
   Významná je letošní účast z Baskicka. Jejich tance vychází z tradičního zemědělského života a napodobují činnosti na usedlostech. 
Nesmíme zapomenout ani na slavné flamenco, které nám přiblíží Compania de Danza "Nuevo Amanecer Angel Martinez" z historického Toleda. 
   Pražská náměstí určitě roztančí Ballet Folklorico Yaocuauhtli z Mexika, které na housle a kytary doprovodí skupina Mariachi Garibaldi. 
Vycházíme tak vstříc zájmu publika o etnickou hudbu. Budeme mít neopakovatelnou příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Často se jedná o originální kroje, které se dědí z generace na generaci. 
Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu. 
   V Praze přivítáme i národnostní menšiny, které nás zasvětí do lidových zvyků svých původních zemí. Tanzgruppe der Siebenbürger Sachsen z německého Kasselu nám ve svých písních předvedou, že dialekt svých předků opravdu nezapomněli. Tradice stále žijí v jejich tancích. 
   Po letech se do Prahy vrací i folklor z Turecka. Nesmíme zapomenout na český a slovenský folklor. Soubor Bystřina ze Zlivi zatančí tance z Jižních Čech. Děti tančí pro radost z pohybu a doufají, že kousek své radosti dokáží předat i publiku. Naši hosté ze Slovenska, Obidský citarový súbor, divákům představí citaru, což je maďarský strunný drnkací lidový hudební nástroj s plochým trupem ze 16.století. Svůj repertoár se neustále snaží obohacovat o nové a nové písně. 
   Každé vystoupení na festivalu bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí. 
   Vystoupení souborů se uskuteční na pódiích v centru Prahy - na Hradčanském náměstí (29. 7.celý den a 30. 7. odpoledne), na Náměstí Republiky (30. 7. celý den) a Alšově nábřeží u Rudolfina  (28. 7. odpoledne, 29. 7. a 30. 7. celý den). 
   Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem, který vyrazí v 10 h ze Staroměstského náměstí.  

Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma.

Program festivalu a jednotlivá vystoupení: http://www.praguefestival.cz/folklore/time-schedule-2016/   
 

Festival pořádá agentura Millennium Travel 

 Kontakt: 
   Taťána Sochorová 
   Tel. : 607 552731 
   E-mail: tania@praguefestival.cz http://www.facebook.com/praguefolkloredays   


ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

​BRNO: Měsíc autorského čtení  je na pořadu po celý červenec v pěti středoevropských městech. V Brně konkrétně v Divadle Husa na provázku. S letošním zahraničním hostem, s tureckými autory, se mohou Brňané průběžně seznamovat i prostřednictvím panelů umístěných na Malinovského náměstí.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2018

PLZEŇ: Osm desítek účastníků z celé České republiky i ze Slovenska přijelo do Plzně na pětidenní Taneční camp seniorů Plzeň 2018. Ten pořádá Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pro tanečníky připravilo dvě desítky workshopů různorodých tanečních stylů, které vedou profesionální lektoři.

Plzeňský kraj
Senioři, Vzdělávání
Co se děje
19.07.2018