pátek
17. srpna 2018
Svátek slaví: Petra
© www.ruckl.cz/ruckl-heritage/Pozvánka na exkurzi do sklárny

NIŽBOR: Historie sklárny v Nižboru na Křivoklátsku sahá až do roku 1903, kdy byla založena. Její zakladatel Antonín Rückl byl členem známého sklářského rodu, který u nás postavil skláren hned několik. V roce 1923 se tyto sklárny spojily v akciovou společnost rodiny Rücklů.

Autor článku: 
luk

Ta v meziválečném období produkovala prakticky veškerý sortiment užitkového domácenského a dekorativního skla. V roce 1945 byly ovšem podniky znárodněny. Zpět do rukou majitelů, resp. jejich potomků se sklárnadostala až v roce 1992. Činnost sklárny v tomto roce obnovil podnikatel Jiří Rückl, který v září 2017 zemřel v nedožitých 77 letech. Kromě užitkově dekorativních předmětů, jako jsou broušené sklenice, sklárna vyrábí i sportovní trofeje a poháry. Mezi jejich výtvory patří soška Českého lva nebo pohár Ceny prezidenta republiky.

Do této tradiční sklárny můžete přijít na exkurzi, během ní se seznámíte s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením.

Více informací na www.ruckl.cz 
 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Den nepřečtených knih se koná 31. srpna a je dnem jako stvořeným pro čtení. Iniciativa Den nepřečtených knih se pokouší zaměřit naši pozornost na nedočtené knihy, které pouze leží v našich knihovnách. Můžete strávit den s nedočtenou knihou v ruce, ale také se zamyslet nad jejich dalším osudem...

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
17.08.2018

LITOMĚŘICE: 6. ročník „Litoměřických svátků hudby“ s českým programem a českými sólisty oslaví 100 let od vzniku repbliky. ​Zazní hudebních děl a operních árií českých a moravských velikánů, jako jsou Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a Leoš Janáček. 

Ústecký kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
16.08.2018

LIBERECKÝ KRAJ: I letos kraj podpořil v rámci svého dotačního fondu řemeslníky, kteří se věnují původní řemeslné tvorbě. Pro turisty se tak nabízí možnost podívat se do výroby a vyzkoušet si celou řadu tradičních řemesel – zpracování ovčí vlny, výroba papíru, textilní tisk, keramika a další.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Lidová kultura
Co se děje
16.08.2018

ČR: Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky. Známka, jejíž předlohu navrhl Alfons Mucha, byla vytištěna jenom pár měsíců po vzniku republiky v roce 1918. Další emisí z volného cyklu půlgramových zlatých mincí uložených do replik dobových pohlednic se rozšiřují řady mincí a medailí připomínající významný mezník naší historie – vznik první republiky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
14.08.2018