pondělí
22. října 2018
Svátek slaví: Sabina
© www.ruckl.cz/ruckl-heritage/Pozvánka na exkurzi do sklárny

NIŽBOR: Historie sklárny v Nižboru na Křivoklátsku sahá až do roku 1903, kdy byla založena. Její zakladatel Antonín Rückl byl členem známého sklářského rodu, který u nás postavil skláren hned několik. V roce 1923 se tyto sklárny spojily v akciovou společnost rodiny Rücklů.

Autor článku: 
luk

Ta v meziválečném období produkovala prakticky veškerý sortiment užitkového domácenského a dekorativního skla. V roce 1945 byly ovšem podniky znárodněny. Zpět do rukou majitelů, resp. jejich potomků se sklárnadostala až v roce 1992. Činnost sklárny v tomto roce obnovil podnikatel Jiří Rückl, který v září 2017 zemřel v nedožitých 77 letech. Kromě užitkově dekorativních předmětů, jako jsou broušené sklenice, sklárna vyrábí i sportovní trofeje a poháry. Mezi jejich výtvory patří soška Českého lva nebo pohár Ceny prezidenta republiky.

Do této tradiční sklárny můžete přijít na exkurzi, během ní se seznámíte s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením.

Více informací na www.ruckl.cz 
 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká mincovna vydává zlatou medaili a stříbrnou minci s motivem Národního muzea, které letos slaví 200 let od svého založení. Půluncová medaile ve zlatě je součástí volného cyklu věnovaného nejkrásnějším nerealizovaným návrhům, které byly přihlášeny do soutěží České národní banky. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
22.10.2018

OSTRAVA: Nejlepší knihovníci v Moravskoslezském kraji zdolali pomyslnou K2. Ocenění KNIHOVNICKÁ K2 podporuje knihovnictví a jeho společenský i vzdělávací význam. 10. října 2018 u příležitosti Týdne knihoven předal náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo tři ceny a dvě čestná uznání výjimečným knihovníkům. 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.10.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:  ...Vznikne například Archa Krkonoš. Na zasedání Monitorovacího výboru programu Interreg V-A ČR - Polsko, které se konalo v Olomouci, bylo podpořeno celkem 19 projektů. Do devíti z nich jsou zapojeni partneři z Královéhradeckého kraje nebo Evropského seskupení pro územní spolupráci NOVUM, kde je aktivním členem rovněž Královéhradecký kraj. 

Královéhradecký kraj, zahraničí
Granty
Co se děje
22.10.2018

ČR: Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků / Česká sekce AICA pořádají každoročně pro umělce do 30 let soutěž Ceny kritiky za mladou malbu, za účelem usnadnění jejich vstupu na profesionální výtvarnou scénu. V roce 2019 se bude konat 12. ročník. 

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.10.2018