neděle
26. května 2019
Svátek slaví: Filip
© www.ruckl.cz/ruckl-heritage/Pozvánka na exkurzi do sklárny

NIŽBOR: Historie sklárny v Nižboru na Křivoklátsku sahá až do roku 1903, kdy byla založena. Její zakladatel Antonín Rückl byl členem známého sklářského rodu, který u nás postavil skláren hned několik. V roce 1923 se tyto sklárny spojily v akciovou společnost rodiny Rücklů.

Autor článku: 
luk

Ta v meziválečném období produkovala prakticky veškerý sortiment užitkového domácenského a dekorativního skla. V roce 1945 byly ovšem podniky znárodněny. Zpět do rukou majitelů, resp. jejich potomků se sklárnadostala až v roce 1992. Činnost sklárny v tomto roce obnovil podnikatel Jiří Rückl, který v září 2017 zemřel v nedožitých 77 letech. Kromě užitkově dekorativních předmětů, jako jsou broušené sklenice, sklárna vyrábí i sportovní trofeje a poháry. Mezi jejich výtvory patří soška Českého lva nebo pohár Ceny prezidenta republiky.

Do této tradiční sklárny můžete přijít na exkurzi, během ní se seznámíte s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením.

Více informací na www.ruckl.cz 
 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Jedna z největších stálic České televize David Vávra, který se vydal po Šumných městech s kamerou poprvé už v roce 1995, tentokrát vyrazil pátrat po stopách českých architektů a jiných umělců až k protinožcům. Vzniklo tak dalších pět dílů dokumentárního cyklu Šumné stopy. První díl uvede ČT art v pátek 31. května od 22 hodin.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
24.05.2019

ČR: Žijte tady a teď a hledejte a vnímejte krásu všedního dne. Nalaďte se na rytmus přírody, uzemněte se, prostě buďte a vytvářejte si své vlastní rodinné rituály a tradice. K tomu nabádá kniha Tradinář, která ukazuje, že každý měsíc má svou poetiku, své svátky, obyčeje i tradice a promítá je do současného života rodin s dětmi. Obsahuje návody na společné tvoření a hraní, na zpracování sezonní sklizně a recepty na tradiční i zapomenutá jídla.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
24.05.2019

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019