úterý
15. října 2019
Svátek slaví: TerezaPotulná pohádková země - výstava loutek Vítězslavy Klimtové v knihovně U Mokřinky Mokré

od 14.06.2010 do 30.06.2010
Potulná pohádková země je projekt Klubu dětských knihoven SKIP podpořený finančními prostředky z grantového programu MK ČR Knihovna 21. století. Putovní výstava loutek spisovatelky a malířky Vítězslavy Klimtové je vytvořená na základě ilustrací z jejích dětských knížek. V současné době je v projektu zapojeno více než 120 knihoven z celé ČR. Vzhledem k tomuto počtu naráz putují tři kolekce - každá obsahuje 15 figurek. Každá z přihlášených knihoven má podle svých možností a podmínek výstavu zapůjčenou na dva týdny. Zapůjčení výstavy je bezplatné. Projekt byl zahájen v květnu 2009 v Knihovně města Hradce Králové. Konec projektu je prozatím naplánován na rok 2011 v závislosti na dalším zájmu knihovníků. V okrese Rychnov nad Kněžnou se do tohoto projektu zapojily pouze dvě knihovny, a to knihovna U Mokřinky v Mokrém a Městská knihovna Týniště nad Orlicí! Vítězslava Klimtová, spisovatelka, grafička, ilustrátorka, známá strašidloložka a objevitelka pohádkové země plné strašidýlek, skřítků, víl, rusalek, se narodila v roce 1941 v Praze. Dětství prožila v severních Čechách. V Jablonci n. N. maturovala na Střední umělecké škole bižuterní. Ve studiích pokračovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kterou ukončila v roce 1976. V současné době žije především v Pohádkovém domě ve vesničce Pičín u Příbrami, kde má výtvarný ateliér, ale také v Praze a ve Španělsku. Hlavně děti si oblíbily její lexikony ohrožených druhů strašidel. Známé jsou také její knížky o rodině skřítka Drnovce. Vítězslava Klimtová napsala i několik knih pro dospělé čtenáře. Paní Vítězslava Klimtová navštívila v roce 2006 Mokré a napsala doslov do obou publikací o bludičkách vydaných obcí Mokré. Výstava loutek v Mokrém aneb přijede i Zášupšák! Výstava proběhne v místním společenském klubu od 14.6. – 30.6.2010 Zášupšák jinak také Schovávač nebo Uklízeč Toto strašidýlko by snad ani nemuselo být chráněno, neboť je hojně rozšířeno. Lze zodpovědně prohlásit, že není domácnosti, kde by nejméně jeden Zášupšák nepůsobil…… Máte tedy jedinečnou příležitost vidět, kdo vám doma uklízí! Výstava bude probíhat spíš individuelně dle zájmu návštěvníků. Návštěvu lze domluvit s knihovnicí Dagmar Honsnejmanovou na telefonu 494 661 303 nebo e-mailem: knihovna.u.mokrinky@seznam.cz. Během výstavy bude také možné zakoupit knihy. Výstava potěší nejen děti, ale i dospělé. Kontakty a další informace o projektu se dozvíte v naší knihovně a na www.obecmokre.cz/knihovna.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Knihovnice a knihovníci se obracjí na své zřizovatele: Chcete mít kvalitní informace pro vzdělání (nejen) svých dětí? Podporujete pestrý komunitní život v místě bydliště? Rádi čtete a uvědomujete si, že knihovna vám a více než milionu dalších lidí šetří peníze za nákup drahých knih? Souhlasíte s potřebou kvalitního zázemí pro vědu a výzkum? Pak podpořte naše požadavky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
15.10.2019

BROUMOV: Sukova síň pražského Rudolfina bude v úterý 15. října hostit Slavnostní koncert laureátů Mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa.

Hl. m. Praha, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
14.10.2019

OSTRAVA: MUSEUM+ v Dolních VÍítkovicích zachrání vysoké pece 4 A 6, které jsou součástí národní kulturní památky Dolní Vítkovice.  MUSEUM+ využije sbírky národních muzeí a prostřednictvím originálních exponátů seznámí návštěvníky se světem přírody, historie, techniky, designu a umění.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
14.10.2019

ČR: „72 hodin – je to skvělý inkubátor dobrovolnictví. Děti do 15 let si v něm mohou ideálně zkusit dobrovolnickou práci. Je to pro ně výzva, možnost. Děkujeme za ni,“ řekla paní ředitelka ZŠ Michálková z Prahy 4.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.10.2019