pátek
22. března 2019
Svátek slaví: Leona
logo spolku
© zdroj: http://www.maryska.czPošťák Maryška hledá příslušníky 311. bombardovací perutě RAF původem z Bohumína

BOHUMÍN: Spolek Maryška na podzim připravuje knihu věnovanou příslušníkům 311. bombardovací perutě RAF, konkrétně mužům původem z Bohumína. Zatím se povedlo sestavit příběh podplukovníka Bedřicha Bogumského z Bohumína, který za 2. světové války působil u Královského letectva (RAF) ve Velké Británii.

Autor článku: 
TZ/ika

„Při pátrání po stopách příběhu Bedřicha Bogumského jsme narazili i na další jména Bohumíňáků, kteří působili u RAF právě u 311. bombardovací perutě. Také těmto mužům bychom rádi v chystané knize věnovali pár řádků, a proto hledáme jejich příbuzné a známé. Věříme, že nám pomohou doplnit další střípky do dobové mozaiky,“ říká předsedkyně spolku Maryška Kamila Smigová s tím, že se mohou ozvat e-mailem na adresu info@maryska.cz nebo osobně zavítat do Salonu Maryška na náměstí T. G. Masaryka v Novém Bohumíně v době jeho provozu.

Pošťák Maryška pátrá těchto po příslušnících 311. bombardovací perutě RAF původem z Bohumína:

  • Rudolf Kopel, RAF, zbrojíř, narozen r. 1904, Záblatí
  • Josef Míka, RAF, pozemní personál, narozen r. 1926, Skřečoň
  • Richard Neubauer, RAF, pozemní personál, narozen r. 1902, Nový Bohumín
  • Joža Veverka (Sladkovský), RAF, narozen r. 1924, Nový Bohumín

Zdroj: Bohumínský spolek Maryška, www.maryska.cz, www.facebook.com/salonmaryska, info@maryska.cz

Mohlo by vás také zajímat...

LEDENICE: Loutky, modely lidových stavení, bytový textil, železné nástroje, povozy, saně, kočáry a řada dalších exponátů se vrátí do obnoveného depozitáře Jihočeského muzea v Ledenicích na Českobudějovicku. Stane se tak během první poloviny letošního roku.

Jihočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

HRADENÍN: Zachránit pozdně gotickou baštu v areálu středověké tvrze v Hradeníně se rozhodli středočeští radní. Do konce letošního roku by měla mít novou střechu. Projekt je spolufinancovaný Ministerstvem kultury ČR a bude zařazen do Zásobníku projektů spolufinancovaných z EU/EHP a národních zdrojů. Z celkových nákladů na opravu ve výši 1,028 mil. korun tak Regionální muzeum v Kolíně získá na tuto akci přes 774 tisíc korun.

Středočeský kraj
Památky
Co se děje
21.03.2019

ÚSTÍ NAD LABEM: Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem vyhlašuje 9. ročník soutěže pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol (se studijním programem Výtvarná umění). Uzávěrka odevzdání projektů je 12. 4. 2019.

Celá ČR, Ústecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019

PRAHA: Přestože půjde o jubilejní pátý ročník Mezinárodního dne Romů (4. - 8. dubna), ponese se do jisté míry v pietním duchu. Důvodem je nedávný odchod nekorunované královny romské hudby Věry Bílé. Ta měla původně být tváří letošních oslav.

Hl. m. Praha
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.03.2019