čtvrtek
23. května 2019
Svátek slaví: Vladimír
logo spolku
© zdroj: http://www.maryska.czPošťák Maryška hledá příslušníky 311. bombardovací perutě RAF původem z Bohumína

BOHUMÍN: Spolek Maryška na podzim připravuje knihu věnovanou příslušníkům 311. bombardovací perutě RAF, konkrétně mužům původem z Bohumína. Zatím se povedlo sestavit příběh podplukovníka Bedřicha Bogumského z Bohumína, který za 2. světové války působil u Královského letectva (RAF) ve Velké Británii.

Autor článku: 
TZ/ika

„Při pátrání po stopách příběhu Bedřicha Bogumského jsme narazili i na další jména Bohumíňáků, kteří působili u RAF právě u 311. bombardovací perutě. Také těmto mužům bychom rádi v chystané knize věnovali pár řádků, a proto hledáme jejich příbuzné a známé. Věříme, že nám pomohou doplnit další střípky do dobové mozaiky,“ říká předsedkyně spolku Maryška Kamila Smigová s tím, že se mohou ozvat e-mailem na adresu info@maryska.cz nebo osobně zavítat do Salonu Maryška na náměstí T. G. Masaryka v Novém Bohumíně v době jeho provozu.

Pošťák Maryška pátrá těchto po příslušnících 311. bombardovací perutě RAF původem z Bohumína:

  • Rudolf Kopel, RAF, zbrojíř, narozen r. 1904, Záblatí
  • Josef Míka, RAF, pozemní personál, narozen r. 1926, Skřečoň
  • Richard Neubauer, RAF, pozemní personál, narozen r. 1902, Nový Bohumín
  • Joža Veverka (Sladkovský), RAF, narozen r. 1924, Nový Bohumín

Zdroj: Bohumínský spolek Maryška, www.maryska.cz, www.facebook.com/salonmaryska, info@maryska.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Hodinový vnuk je aktivizační seniorský, mezigenerační a dobrovolnický projekt. Studenti při něm věnují svůj čas seniorům. Navštěvují klienty domovů pro seniory a domů s pečovatelskou službou  a jednu hodinu si s nimi povídají, hrají společenské hry nebo jdou na společnou procházku. Stávají se tak "vnuky"  lidí mimo svou biologickou rodinu.

Celá ČR
Děti a mládež, Senioři, Ostatní
Co se děje
23.05.2019

ČR: Příští rok uplyne 200 let od narození nejvýznamnější osobnosti českého umění 19. století, v roce 2021 pak 150 let od jejího úmrtí. Národní galerie Praha připravuje rozsáhlou výstavu, a při té příležitosti se obrací na veřejnost. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
23.05.2019

PRAHA: První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví 90. výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech 
od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.05.2019

ČR: Ke svým čtenářům v těchto dnech zamířilo květnovo-červnové vydání slováckého dvouměsíčníku Malovaný kraj. Na titulní stranu obálky se dostal motiv z tradičních Koseckých písní v buchlovickém zámeckém parku. V samotném obsahu pak jistě mnohé zaujme rozsáhlý text o vojenském útvaru Slovácká brigáda.

Celá ČR, Hl. m. Praha, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Památky
Co se děje
23.05.2019