pátek
26. dubna 2019
Svátek slaví: Oto
Banner
© divadlopolarka.cz/Polárka slaví 20 / pro veřejnost

BRNO: Polárka je když… se sejde parta lidí, která chce hrát divadlo dětem. Divadlo Polárka oslaví v roce 2019 dvacet let své existence. "Polárníci" nepovažují zdaleka za samozřejmé, že se mohlo tak malé divadlo tak dlouho udržet na divadelní mapě Brna. Vděčí za to několika stovkám lidí, kteří se za tu dobu v Polárce vystřídali ve všech myslitelných profesích.

Autor článku: 
luk

Díky jejich nasazení, energii a talentu stojí na Tučkově ulici divadlo, které každý rok navštíví desítky tisíc dětí i dospělých, díky jejich vůli a mnohdy tvrdohlavosti může zatím poslední “generace” Polárky svobodně tvořit a snažit se přinést dětskému divákovi to nejlepší, co dovede.

Stejně tak ale vděčí Polárka za svou existenci mnoha podporovatelům, věrným divákům, kritikům a v neposlední řadě zřizovateli, městské části Brno-střed.

 

Zavěšená vstupenka

Zavěšená káva. Oběd ve školní jídelně. Dílek pizzy. Už jste o tom slyšeli? A o vstupence do divadla? 
V Polárce máte možnost koupit vstupenku pro kluka nebo holku, které sice neznáte, ale kteří by se bez vás do divadla nejspíš nedostali.

Jak to funguje?

Jedna zavěšená vstupenka stojí 100 kč – to je cena lístku do Polárky na představení pro veřejnost. Koupit ji můžete na pokladně divadla, nebo online:

Každý měsíc rozdá Polárka 30 zavěšených vstupenek – když jich diváci koupí míň, věnuje je divadlo. Lístky se rozdělí na jednotlivá představení po dvou či třech a vytištěné je dostane Odbor sociálně-právní ochrany dětí Městské části Brno-střed. Přes něj se dostanou k neziskovkám, které přímo v terénu pracují s dětmi ze sociálně znevýhodněných rodin.

Dozvím se, kdo “moji” vstupenku dostal?

Bohužel ne. Cílem projektu je, aby se děti mohly cítit v divadle úplně normálně, aby zkrátka nešlo poznat, kdo na lístek má a kdo ne. Že děti přišly se dozvíme v našem rezervačním systému, jinak ale zavěšenou vstupenku od ostatních nerozeznáte. Děti nám ale z představení posílají obrázky, které si můžete prohlédnout v galerii.

Proč to divadlo dělá?

Bez vody přežije člověk 3 dny. Bez jídla nějaký ten týden. Bez divadla to nejspíš jde neomezeně dlouho. Ale právě proto je lístek na představení pro mnohé rodiny luxus navíc, který si nemůžou dovolit. Anebo taky nejde o peníze, ale zkrátka to v prostředí, kde vyrůstají, nikoho nenapadne jít do divadla. Pro děti je ale nesmírně důležité mít se svými spolužáky a kamarády společné zážitky a témata. Divadlo je prostor setkávání, fantazie a hry, který by žádným dětem neměl chybět.

Jak se to daří?

"Projekt zavěšené vstupenky jsme odstartovali v říjnu 2017. Za první čtyři měsíce diváci nakoupili skoro 50 vstupenek, děti navštívily celou řadu představení – Malou čarodějnici, Bratry Lví srdce, Klapzubovu jedenáctku nebo Enšpígl! Nasreddin! První velké vyhodnocení chystáme na jaře 2018, jako ozkoušený projekt s podrobným “návodem” bychom jej rádi nabídli dalším dětským divadlům v republice."

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Pražské Divadlo Kámen vyhlašuje otevřenou výzvu na výstavní projekty pro období 2019–2020.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
25.04.2019

ÚSTÍ NAD LABEM: Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem vyhlásila 9. ročník soutěže pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol (se studijním programem Výtvarná umění). Cena EXIT má charakter bienále a je otevřena pro studenty českých a slovenských vysokých uměleckých škol. 

Celá ČR, Ústecký kraj
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.04.2019

ČR: Jedná se o literární soutěž pro studenty 3. a 4. ročníků středních škol, gymnázií a pro studenty 7. a 8. ročníků víceletých gymnázií. Soutěží se v žánru povídka a poezie. Termín k zaslání prací je nejpozději 31. květen 2019.

Celá ČR
Děti a mládež, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.04.2019

ČR: Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 vyhlásila výběrového řízení na poskytnutí stipendií talentovaným studentům hudebních oborů středních a vysokých škol v ČR. Stipendia jsou udělována pouze středoškolským a vysokoškolským studentům s českým občanstvím ve věku 14 až 20 let.

 

 

 

Celá ČR
Děti a mládež, Granty
Co se děje
25.04.2019