pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Banner
© divadlopolarka.cz/



Polárka slaví 20 / pro veřejnost

BRNO: Polárka je když… se sejde parta lidí, která chce hrát divadlo dětem. Divadlo Polárka oslaví v roce 2019 dvacet let své existence. "Polárníci" nepovažují zdaleka za samozřejmé, že se mohlo tak malé divadlo tak dlouho udržet na divadelní mapě Brna. Vděčí za to několika stovkám lidí, kteří se za tu dobu v Polárce vystřídali ve všech myslitelných profesích.

Autor článku: 
luk

Díky jejich nasazení, energii a talentu stojí na Tučkově ulici divadlo, které každý rok navštíví desítky tisíc dětí i dospělých, díky jejich vůli a mnohdy tvrdohlavosti může zatím poslední “generace” Polárky svobodně tvořit a snažit se přinést dětskému divákovi to nejlepší, co dovede.

Stejně tak ale vděčí Polárka za svou existenci mnoha podporovatelům, věrným divákům, kritikům a v neposlední řadě zřizovateli, městské části Brno-střed.

 

Zavěšená vstupenka

Zavěšená káva. Oběd ve školní jídelně. Dílek pizzy. Už jste o tom slyšeli? A o vstupence do divadla? 
V Polárce máte možnost koupit vstupenku pro kluka nebo holku, které sice neznáte, ale kteří by se bez vás do divadla nejspíš nedostali.

Jak to funguje?

Jedna zavěšená vstupenka stojí 100 kč – to je cena lístku do Polárky na představení pro veřejnost. Koupit ji můžete na pokladně divadla, nebo online:

Každý měsíc rozdá Polárka 30 zavěšených vstupenek – když jich diváci koupí míň, věnuje je divadlo. Lístky se rozdělí na jednotlivá představení po dvou či třech a vytištěné je dostane Odbor sociálně-právní ochrany dětí Městské části Brno-střed. Přes něj se dostanou k neziskovkám, které přímo v terénu pracují s dětmi ze sociálně znevýhodněných rodin.

Dozvím se, kdo “moji” vstupenku dostal?

Bohužel ne. Cílem projektu je, aby se děti mohly cítit v divadle úplně normálně, aby zkrátka nešlo poznat, kdo na lístek má a kdo ne. Že děti přišly se dozvíme v našem rezervačním systému, jinak ale zavěšenou vstupenku od ostatních nerozeznáte. Děti nám ale z představení posílají obrázky, které si můžete prohlédnout v galerii.

Proč to divadlo dělá?

Bez vody přežije člověk 3 dny. Bez jídla nějaký ten týden. Bez divadla to nejspíš jde neomezeně dlouho. Ale právě proto je lístek na představení pro mnohé rodiny luxus navíc, který si nemůžou dovolit. Anebo taky nejde o peníze, ale zkrátka to v prostředí, kde vyrůstají, nikoho nenapadne jít do divadla. Pro děti je ale nesmírně důležité mít se svými spolužáky a kamarády společné zážitky a témata. Divadlo je prostor setkávání, fantazie a hry, který by žádným dětem neměl chybět.

Jak se to daří?

"Projekt zavěšené vstupenky jsme odstartovali v říjnu 2017. Za první čtyři měsíce diváci nakoupili skoro 50 vstupenek, děti navštívily celou řadu představení – Malou čarodějnici, Bratry Lví srdce, Klapzubovu jedenáctku nebo Enšpígl! Nasreddin! První velké vyhodnocení chystáme na jaře 2018, jako ozkoušený projekt s podrobným “návodem” bychom jej rádi nabídli dalším dětským divadlům v republice."

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024