neděle
18. listopadu 2018
Svátek slaví: Romana
© Vladimír ŠáchaPodzimní Malovaný kraj

ČR: Ze samotného obsahu se opět nedá ani zdaleka zmínit všechno. Za tajemstvím lesa Hlubočku na Uherskohradišťsku zavede čtenáře zkušený autor literatury faktu Jiří Jilík. Na jiném místě si připomenete fenomén vystěhovalectví do Ameriky v době první republiky. 

Hned dva příspěvky se týkají vytyčení státní hranice na Břeclavsku po roce 1918. Dozvíte se též, že u Břeclavi byl objeven půdorys zaniklé středověké vsi, snad s názvem Chottmansdorf.
Zapomenuto není ani na sté výročí narození legendárního zpěváka lidových písní Jožky Rampáčka, rodáka z Tvrdonic. Přečíst si můžete rozhovor s takřka stoletou, ale stále pracující vyšívačkou krojů Růženou Komosnou z Dolních Bojanovic. Poznáte, v čem spočívá rozdíl mezi tzv. milostným obrazem P. Marie Milotické a jeho vídeňským originálem. Seriál věnovaný výrobcům krojů na Slovácku tentokrát čtenáře zavede do Ostrožské Nové Vsi za Danou Štětinovou.
Hned v sousedním textu pak Aleš Kapsa představuje okolnosti vzniku lidové písně Lipiny, Lipiny. V cyklu Naše dětské soubory jsou prezentována Děcka z Buchlovic. Milovníci přírody jsou zváni na velmi opuštěná místa – Přední louky v Bílých Karpatech.

Na titulní straně obálky časopisu jsou ornamenty od výtvarníka Miška Evena. Ještě nedávno krášlily Slováckou búdu v Uherském Hradišti. A závěrečnou stranu obálky bezpochyby krášlí nádherné foto jedné z žítkovských stodol.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Tento týden proběhlo v Plzni udílení cen Ladislava Sutnara za rok 2018. Cenu, určenou významným uměleckým a pedagogickým osobnostem, organizacím či školám, které se zasazují o výrazný přínos světu umění a designu, vyhlašuje každý rok Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Navazuje tak na umělecký odkaz plzeňského rodáka a světově uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
16.11.2018

ČR: Nová pohádka Zdeňka Zelenky s Jiřinou Bohdalovou, česko-slovenská koprodukční pohádka oceňovaného režiséra Petera Bebjaka, rodinná filmová komedie Víta Karase i nová pohádka pro sluchově hendikepované děti. Česká televize ve svém vánočním vysílání nabídne také premiéru svého Českými lvy ověnčeného koprodukčního filmu Po strništi bos nebo oscarového snímku La La Land. Chybět nebude ani vánoční klasika Tři oříšky pro Popelku, která letos slaví pětačtyřicet let od své premiéry. Silvestrovská noc bude poctou Václavu Neckářovi.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
16.11.2018

OLOMOUC:  Muzeum umění Olomouc rozjelo ve spolupráci s režisérem Petrem Zelenkou projekt Vary(ace), který umožnil třem amatérským filmovým štábům natáčet krátkometrážní hraný film s profesionály – herci Petrou Špalkovou, Janem Dolanským, Miroslavem Krobotem, Pavlem Liškou a Barborou Polákovou, kameramanem Janem Malířem, skladatelem Janem P. Muchowem a dalšími umělci.

Olomoucký kraj
Živé umění
Co se děje
15.11.2018

ZLÍN: Nejen dotaci na provoz Filharmonie Bohuslava Martinů v příštím roce, ale také poskytnutí podpory na nákup hudebních nástrojů pro tento profesionální orchestr doporučuje Rada Zlínského kraje ke schválení krajskému zastupitelstvu, které bude zasedat v prosinci.

Zlínský kraj
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
15.11.2018