středa
20. března 2019
Svátek slaví: Světlana
© Vladimír ŠáchaPodzimní Malovaný kraj

ČR: Ze samotného obsahu se opět nedá ani zdaleka zmínit všechno. Za tajemstvím lesa Hlubočku na Uherskohradišťsku zavede čtenáře zkušený autor literatury faktu Jiří Jilík. Na jiném místě si připomenete fenomén vystěhovalectví do Ameriky v době první republiky. 

Hned dva příspěvky se týkají vytyčení státní hranice na Břeclavsku po roce 1918. Dozvíte se též, že u Břeclavi byl objeven půdorys zaniklé středověké vsi, snad s názvem Chottmansdorf.
Zapomenuto není ani na sté výročí narození legendárního zpěváka lidových písní Jožky Rampáčka, rodáka z Tvrdonic. Přečíst si můžete rozhovor s takřka stoletou, ale stále pracující vyšívačkou krojů Růženou Komosnou z Dolních Bojanovic. Poznáte, v čem spočívá rozdíl mezi tzv. milostným obrazem P. Marie Milotické a jeho vídeňským originálem. Seriál věnovaný výrobcům krojů na Slovácku tentokrát čtenáře zavede do Ostrožské Nové Vsi za Danou Štětinovou.
Hned v sousedním textu pak Aleš Kapsa představuje okolnosti vzniku lidové písně Lipiny, Lipiny. V cyklu Naše dětské soubory jsou prezentována Děcka z Buchlovic. Milovníci přírody jsou zváni na velmi opuštěná místa – Přední louky v Bílých Karpatech.

Na titulní straně obálky časopisu jsou ornamenty od výtvarníka Miška Evena. Ještě nedávno krášlily Slováckou búdu v Uherském Hradišti. A závěrečnou stranu obálky bezpochyby krášlí nádherné foto jedné z žítkovských stodol.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Po rekordním diváckém zájmu o vysílání zaznamenala Česká televize rovněž nejvyšší spokojenost se svým programem. Zatímco průměrná spokojenost na českém televizním trhu je 8,2 (na desetibodové škále), Česká televize dosáhla na 8,4 - což je zároveň nejvyšší hodnota za posledních pět let.

 

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
20.03.2019

NEW YORK: Více než dvě stě let odcházeli krajané do Spojených států za lepší budoucností. Často s sebou přes oceán brali i památky na svoji vlast nebo na spolkovou činnost, jako je ochotnické divadlo apod. Tyto materiály dosud nebyly soustavně odborně zkoumány, ani digitalizovány, přesto že počet pamětníků neustále klesá... U příležitosti oslav 100. výročí vzniku ČR se tým badatelů z pražského Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) pokusil o shromáždění a zdokumentování těchto dokladů, aby obohatil a doplnil Databázi českého amatérského divadla, dlouhodobého projektu, který realizuje. Kromě vlastního výzkumu byl v New Yorku, v Českém národním domě pořádán také malý festival českého amatérského divadla. Ochotníci tu vystoupili po dlouhých sedmdesáti letech. O své zkušenosti s pátráním po krajanské a sokolské minulosti a současnosti v New Yorku se s námi podělili Mgr. Jiří Němec a Mgr. Kateřina Klementová, Ph.D.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci, Živé umění
Články a komentáře
20.03.2019

ČR: Nadcházející týdny se ponesou ve znamení oslav divadla. Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a Světovým dnem loutkářství (21. března).

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.03.2019

OSTRAVA: Z rozpočtu města je na kulturu určena částka 900,8 mil. korun. Jde o nejvyšší částku v historii Ostravy, která směřuje na podporu kultury. Částku ve výši 900,814 milionu korun tvoří náklady na provoz příspěvkových organizací a obchodních společností města v oblasti kultury, částka na investice a finanční podpory města (dotace, neinvestiční příspěvky a transfery). Na konkrétní investice je určeno více než 248 milionů, na dotace téměř 71 mil. korun.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Co se děje
19.03.2019