středa
16. ledna 2019
Svátek slaví: Ctirad
© Vladimír ŠáchaPodzimní Malovaný kraj

ČR: Ze samotného obsahu se opět nedá ani zdaleka zmínit všechno. Za tajemstvím lesa Hlubočku na Uherskohradišťsku zavede čtenáře zkušený autor literatury faktu Jiří Jilík. Na jiném místě si připomenete fenomén vystěhovalectví do Ameriky v době první republiky. 

Hned dva příspěvky se týkají vytyčení státní hranice na Břeclavsku po roce 1918. Dozvíte se též, že u Břeclavi byl objeven půdorys zaniklé středověké vsi, snad s názvem Chottmansdorf.
Zapomenuto není ani na sté výročí narození legendárního zpěváka lidových písní Jožky Rampáčka, rodáka z Tvrdonic. Přečíst si můžete rozhovor s takřka stoletou, ale stále pracující vyšívačkou krojů Růženou Komosnou z Dolních Bojanovic. Poznáte, v čem spočívá rozdíl mezi tzv. milostným obrazem P. Marie Milotické a jeho vídeňským originálem. Seriál věnovaný výrobcům krojů na Slovácku tentokrát čtenáře zavede do Ostrožské Nové Vsi za Danou Štětinovou.
Hned v sousedním textu pak Aleš Kapsa představuje okolnosti vzniku lidové písně Lipiny, Lipiny. V cyklu Naše dětské soubory jsou prezentována Děcka z Buchlovic. Milovníci přírody jsou zváni na velmi opuštěná místa – Přední louky v Bílých Karpatech.

Na titulní straně obálky časopisu jsou ornamenty od výtvarníka Miška Evena. Ještě nedávno krášlily Slováckou búdu v Uherském Hradišti. A závěrečnou stranu obálky bezpochyby krášlí nádherné foto jedné z žítkovských stodol.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na webových stránkách www.malovanykraj.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

LIBERECKÝ KRAJ: Kraj v loňském roce připravil pro žáky základních škol Libereckého kraje výtvarnou soutěž propojující významné výročí se správným nakládáním s odpady, nazvanou „Republice k narozeninám“. Děti vytvářely z recyklovatelného materiálu libovolnou verzi státního znaku od založení samostatné Československé republiky v roce 1918.

Liberecký kraj
Děti a mládež, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.01.2019

ČR: Rod Gallasů a Clam-Gallasů, který je spojován s oblastí severních Čech, se stal tématem letošního roku 2019, které vyhlásil Národní památkový ústavProjekt zahájí v březnu 2019 v Nosticově paláci. Stěžejními objekty v rámci Národního památkového ústavu budou hrad a zámek Frýdlanthrad Grabštejn a zámek Lemberk s akcemi konanými v průběhu celé sezony včetně Hradozámecké noci – ta bude mít celodenní pojetí s postupným zapojením výše popsaných objektů, přičemž stěžejní program – večer a noc, bude na Grabštejně. 

Celá ČR, Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
15.01.2019

KARLOVY VARY:  Ve foyer budovy A Krajského úřadu Karlovarského kraje právě probíhá výstava s názvem „100 let proměn hranic našich regionů“. Jejím cílem je představit široké veřejnosti historii reforem územně správního členění státu, a to prostřednictvím panelů, na nichž jsou zobrazeny nejenom historické, ale také nově vytvořené unikátní mapy.

Celá ČR, Karlovarský kraj
Ostatní
Co se děje
15.01.2019

ČR: Veletrh REGIONTOUR je hlavní prezentační platformou potenciálu cestovního ruchu v regionech České republiky. Je nosným projektem na podporu incomingu a domácího cestovního ruchu.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.01.2019