neděle
19. května 2024
svátek slaví Ivo
Lilli Hornig
© Archiv pořadatele



Plutoniová dáma se vrací domů

ÚSTÍ NAD LABEM: Americká atomová vědkyně Lilli Hornig se jako šestiletá holčička s kočárkem a s plyšovým medvědem v pátek 1. 11. v 11.00 vrátí do rodného Ústí nad Labem. Kolemjdoucí ji pak mohou potkávat každý den na chodníku před secesním činžákem na Masarykově ulici čp. 1603/70, v němž přišla na svět roku 1921.

Autor článku: 
Václav Houfek

„Chtěla jsem vrátit paměť místa do ústeckých ulic a zpřítomnit nějakou zajímavou osobnost z dějin města. Myslím, že většina Ústečanů ani neví, že tady žila žena, která se účastí na vývoji první atomové bomby podílela na porážce hitlerovského Německa a jeho spojenců. Až ji teď náhodně potkají, určitě jim v paměti uvízne,“ poznamenala původkyně projektu Michaela Valášková, která se snaží v Ústí z pozice řadového občana vylepšovat veřejný prostor. Podílela se například na návrhu dětského hřiště, které letos vzniklo v rámci participačního rozpočtu města, na realizaci připomínky Lilli Hornig zase získala podporu ve výši 5 000 Kč ze Spolchemie. Inspiraci pro netradiční pamětní desku v podobě fotografie v životní velikosti čerpala v zahraničí. Pro nápad získala i majitele inkriminovaného domu. „Když mě Míša popsala svůj záměr, nad výběrem osobnosti jsem moc neváhal. Před nedávnem jsme totiž získali od syna Lilli Hornig z USA kolekci dosud neznámých snímků slavné vědkyně v dětských letech z Ústí, a jsou velmi působivé,“ dodal historik Muzea města Ústí nad Labem Martin Krsek, který projekt odborně zaštiťoval a životní příběh této ústecké rodačky premiérově publikoval v knize „Neznámí hrdinové mluvili i německy“,  vydané v loňském roce. K slavnostnímu odhalení velkoplošné fotografie dojde jen 16 dní před druhým výročím úmrtí Lilli Hornig.

 

Text k umístěný na domě u fotografie:

PLUTONIOVÁ DÁMA – LILLI HORNIG

narozena 22. 3. 1921 v Ústí nad Labem

zemřela 17. 11. 2017 v Providence (USA) 

 „Bylo jich 1 500, vědců, kteří ve službách USA v posledních dvou letech války usilovně pracovali v tajném projektu „Manhattan“ na vývoji atomové bomby. Vedli závod na život a na smrt s atomovými vědci nacistického Německa. A překvapivě někteří z nich mluvili německy. Mezi takové patřila i rodačka z Ústí nad Labem, chemička Lilli Hornig, která se do Ameriky dostala jako židovský uprchlík. Zatímco její příbuzní v Evropě umírali v ghettech, ona v časovém presu, izolovaná v poušti Nového Mexika řešila dílčí vědecké úkoly na konstrukci plutoniové bomby. Nepůsobila sice přímo v nejužším autorském týmu, ale zainteresovaná v něm byla v osobě svého manžela, předního amerického chemika Donalda Horniga. Don byl dokonce úplně posledním člověkem, který kontroloval před výbuchem první atomovou zbraň světa. Na rozdíl od svého manžela se ale Lilli Hornig po jaderném testu připojila k petici žádající prezidenta USA ušetřit před novou bombou lidské cíle. Ani po válce nezůstávala v manželově stínu, platila za přední americkou bojovnici za rovnoprávnost žen v akademickém světě. Mnohé podněty k tomu si odnesla právě ze své role ženy – vědkyně ve válečném projektu.“

 

Více informací dostupných na: https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/lilli-hornig-usti-fat-man-nagasaki.A150805_193741_vojenstvi_kuz

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024

ČR: Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.05.2024

SOBOTKA: Přihlaste se do některé z tvůrčích dílen 68. ročníku Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury. Pod titulem Ve stínu se uskuteční od 29. června do 6. července.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Nepřehlédněte
14.05.2024